Autor  

[DIY] Jak zaprojektować sobie wizytówkę?


Projekt profesjonalnej wizytówki nie musi być trudny w realizacji. Ostatnio każdy bloger “częstuje się” nawzajem wizytówkami Zrobiła się na nie także ogromna moda! Co jest oczywiście pozytywnym zjawiskiem! Ponieważ dostaję całą furę pytań jak się zabrać do wykonania projektu wizytówki z przygotowaniem do druku – postanowiłam przygotować tutorial (nie tylko dla blogerów :)), w którym krok po kroku pokazuję Wam proces projektowania od strony technicznej.Wizytówka będzie dwustronna, w pełnym kolorze dla każdej ze stron, a przygotowany w ten sposób projekt możecie spokojnie oddać do druku w pobliskiej (dobrej!) drukarni. Bez konieczności zatrudniania specjalisty

Tutorial wraz z wizytówką zostały opracowane w Adobe Illustrator. Po pierwsze – to najbliższy mi pakiet oprogramowania graficznego, po drugie – służy on do projektowania do grafiki wektorowej, a wizytówki i podobne grafiki, gdzie typografia odgrywa główną rolę, powinno przygotowywać się w tego typu programach.

#1

Zakładanie formatu. Standardowa wizytówka ma wymiar 90x50mm i tego formatu się trzymajmy. Format jednak to nie wszystko – każdy drukowany akcydens posiada spad. Jest to obszar zadruku, wychodzący po za krawędź wizytówki i gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza. W przypadku projektu jak ten może być on różnej wielkości, w zależności od drukarni. Zwykle jest to 2 mm z każdej strony, więc taką wartość przyjęłam. Z menu programu wymieramy Plik -> Nowy, następnie wypełniamy pola zaznaczone poniżej z ich wartościami. Rozwijamy też opcje Zaawansowane i tam wybieramy CMYK oraz efektami rastrowymi 300 ppi.

#2

Utworzyliśmy w ten sposób dwa obszary robocze, ponieważ wizytówka będzie dwustronna. Biały obszar to obszar roboczy, a czerwone obrysy w około pokazują spad. Projektując dalej musimy zapełniać cały obszar aż do linii spadu, żeby projekt poprawnie się wydrukował. Po lewej będzie znajdował się nasz rewers (tył), po prawej awers (przód).

#3

Z przybornika, który znajduje się po lewej stronie wyszukujemy narzędzie Prostokąt.

#4

Na górnym pasku, w opcjach narzędzia definiujemy mu kolor oraz obrys. Ja wybrałam wypełnienie kolorem kryjącym fioletowym, a obrys wyłączyłam (jest to ta przekreślony na czerowono kwadracik), ponieważ nie jest on nam tu potrzebny

#5

Teraz zabieramy się za rysowanie. Nasz prostokąt powinien zakrywać cały obszar roboczy oraz dochodzić do krawędzi linii spadu (tych czerwonych).

#6

Czynność powtarzamy na drugim obszarze.

#7

Zmieniamy teraz narzędzie w przyborniku na Zaznaczanie (czarny kursor – pierwsza ikonka) i klikamy na prawy prostokąt, żeby zmienić mu kolor na biały. Mając go już zaznaczonego klikamy w kwadracik wypełniania na końcu przybornika.

#8

Wyświetli nam się okno próbnika kolorów, wpisując w pola CMYK kolejno 0 otrzymamy kolor biały.

#9

Po kliknięciu OK prostokąt powinien wyglądać jak na obrazku poniżej.

#10

Teraz zaczynamy wypełniać rewers tekstem. Ja opcjonalnie umieszczę tam napis Twoja Nazwa, ale może się na nim znaleźć też np. logotyp. Narzędzie do pisania tekstu znajduje się z przyborniku i jest to ikonka z literką T.

#11

Dodatkowo z menu Okno uruchamiany opcję Tekst ->Typografia.

#12

Wyświetli nam się zaawansowane okno do ustawiania rodzaju fontu, wielkości itp.

#13

Przed rozpoczęciem pisania, ale mając już wybrane narzędzie Tekst, na górze, w opcjach wybieramy kolor wypełnienia np. biały oraz brak obrysu. Następnie klikamy punktowo w miejscu, gdzie ma się on znaleźć i wpisujemy tekst.

#14

Żeby edytować tekst należy do zaznaczyć, a następnie ustawić parametry takie jak wielkość i rodzaj fontu według własnego uznania. Ja w tym tutorialu używam fontów NOVOCENTO oraz Playfair Display.

#15

Teraz wyrównanie napisu na środek obszaru roboczego. Narzędziem Zaznaczenie (czarny kursor – pierwszy w przyborniku) będziemy zaznaczać oba obiekty przytrzymując jednocześnie SHIFT.

#16

Kiedy są zaznaczone na górze w opcjach narzędzia aktywne są wyrównania. Klikamy w wyrównanie w pionie i poziomie, kolejno drugą i piątą ikonkę.

#17

Ponieważ nasze warstwy “zjechały” z linii spadu trzeba je ponownie zaznaczyć.

#18 i 19

Następnie czarnym kursorem złapać i przesunąć do obszaru linii spadu.

#20

Fonty należy przed wysłaniem do drukarni “skrzywić”. Oznacza to, że możliwość edycji nie będzie już możliwa narzędziem Tekst, ponieważ stanie się on grafiką wektorową. Zamieniamy to po to, żeby w drukarni nie było niespodzianki z niezaładowanym fontem i np. zamiast pięknej pisanki wydrukuje nam się Arial Skrzywienie robi się klikając prawym klawiszem myszy wybierając Zamień na krzywe. Zróbcie to jak już jesteście pewni, że nie będziecie go zmieniać.

#21

Dokładnie tak samo robimy na części z awersem. Tutaj jest znacznie więcej tekstu, dodając go pamiętajcie o hierarchii ważności elementów. Największe powinny być imię i nazwisko, wyraźnie warto też wpisać adres, a pozostałe informacje mogą zostać zmniejszone. Warto różnicować te elementy, ale nie przesadzić. Maksymalnie dwa fonty, maksymalnie dwie grubości.

#22

To teraz jakiś element dekoracyjny. Docelowo będzie to zdjęcie w kształcie koła z inicjałami, ale Wy możecie to u siebie rozwiązać według uznania. Żeby narysować koło wybieramy narzędzie Elipsa. Znajdziemy je dokładnie tam gdzie prostokąt, należy tylko kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać je z listy. Trzymając SHIFT narysujemy idealne koło.

#23

Dodajemy na kole inicjał używając narzędzia Tekstu.

#24

Trzymając SHITF zaznaczaniem klikamy na oba elementy – wypełnienie treści awersu i inicjały na kółeczku, a następnie konwertujemy teksty na krzywe.

#25

Po skrzywieniu wyglądają one tak jak na poniższej ilustracji – zbudowane są z punktów oraz krzywych

#26

Będziemy teraz dodawać zdjęcie jako tło dla rewersu oraz tło na kółeczku w awersie. Z menu Plik wybieramy Umieść. Pamiętajcie, że obrazek musi być w dobrej jakości – najlepiej w 300 ppi oraz dość dużym formacie. (Żeby sprawdzić wielkość obrazu należy otworzyć go w np. w Photoshopie i z menu Obraz->Rozmiar Obrazu sprawdzić ilość px/inch – rozdzielczość – oraz wymiary szerokości i wysokości. Generalnie taka wysoka ilość ppi nie jest wymagana, ale dobrze jeśli będziemy mieć 300ppi, bo to standard do druku. W przypadku 72 ppi, a większość grafik z sieci taką ma, też uda Wam się wydrukować obraz, ale powinien posiadać duży rozmiar np. powyżej 1600px długości krótszego z boków – małe obrazki zwyczajnie źle się wydrukują, będą rozpikselowane i nieostre.)

#27

W lewym dolnym rogu znajduje się stopień oddalenia dokumentu. Oddalmy go sobie tak, żeby widzieć całą bitmapę, bo będziemy ją chcieli zaraz pomniejszyć – musimy więc dobrze widzieć całość obrazu.

#28

Na oddaleniu widoku do około 50% zaznaczamy zdjęcie i trzymając ALT i SHIFT łapiemy za dowolny z rogów i zmniejszamy obrazek do takiej wielkości, która wypełni nam rewers.

#29

Na zdjęciu klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję Ułóż->Przesuń na spód.

#30

Teraz zdjęcie znajduje się pod fioletowym prostokątem, o to chodziło Trzymając SHIFT zaznaczamy zdjęcie i prostokąt, a następnie klikamy prawym klawiszem i wybieramy Utwórz maskę przycinania.

#31

Teraz zdjęcie przycięło nam się dokładnie do wielkości wyznaczonej prostokątem. Jeśli chcecie dokonać modyfikacji i przesunąć tło to należy w nie kliknąć dwukrotnie i po zaznaczeniu zdjęcia swobodnie je przesuwać. Wszystko będzie się działo w obszarze maski

#32

Tę samą czynność należy wykonać na kółku pod inicjałami.

#33

Gotową wizytówkę zapisujemy w formacie PDF. Zaznaczona opcja Zachowania możliwości edycji powoduje, że plik zapisuje się z warstwami i można je później edytować. Ważne jest, żeby wybrać w Predefiniowanych ustawieniach Adobe PDF opcję Druk o wysokiej jakości.

I voilà – projekt wizytówki przygotowany do druku gotowy!


Udanych działań na własnych projektach!

Enjoy!!

Magda
O Autorze

Inżynier informatyki z wielkim sercem do… designu! Projektantka UI & UX, web designer oraz nauczyciel akademicki WIT. Właścicielka najpiękniejszego bloga w sieci :)

PODOBNE WPISY

Jak zrobić logo?
January 09, 2017
Tekst po okręgu w Photoshopie
December 16, 2016
Akwarelowe strzałki do zdjęć lub grafik
September 27, 2016
Linie pomocnicze w Photoshop'ie
Linie pomocnicze w Photoshop’ie
September 24, 2016
Jak zrobić zdjęcie w kształcie napisu
August 26, 2016
Jak robić mega jasne zdjęcia na Instagram?
July 12, 2016
5 powodów, dla których warto wyjść na rower ze swoją drugą połówką
May 31, 2016
Jak zyskać więcej miejsca w kuchni? + BONUS!
April 22, 2016
5 sposobów na życie w zgodzie z sąsiadami
April 16, 2016
 • Magda, dlaczego tego wpisu nie zrobiłaś pół roku temu?! Ale dobrze, że jest już teraz, może przyda się do kolejnych wizytówek…

  • Zrobiłam i teraz do kolejnych wizytówek już Ci się przyda

 • Dziękuję, bardzo wartościowy post!
  Wprawdzie jestem już po wydrukowaniu swoich, ale nie poradziłam sobie np. ze spadami i pani w drukarni robiła to za mnie. Możesz zerknąć fachowym okiem: http://instagram.com/p/ubRRUvAjZx/?modal=true
  Pozdrawiam

  • Wyszło ślicznie! Fajnie, że trafilas na kogos kompetentnego w drukarni i pomogl ze spadami!

 • Wspaniały post. Co prawda, jeszcze nie zastanawiałam się nad wyrobieniem wizytówek, ale kiedy uznam, że przyszła na to pora, z pewnością powrócę do Twojego wpisu

  • W takim razie będę wyczekiwać efektów

 • Świetny post. Może spróbuję

 • Wow, podziwiam zapal do przygotowania tak duzego i trudnego tutorialu! Wszystko tak dokladnie rozpisalas i zilustrowalas, jestes urodzona wykladowczynia :).

  Podziwiam tez opanowanie Illustratora w takim stopniu. Dla mnie podstawa jest InDesign i kazdy inny program wydaje mi sie najezony miliardem komplikacji. Ale to kwestia przyzwyczajenia i znajomosci programu. To fajnie, ze kazdy moze sobie wybrac z pakietu Adobe to, co mu najbardziej odpowiada :).

  • Dziękuję Ci moja droga :)))

 • Super:) Akurat tego potrzebowałam:)

 • Masz jakiś telepatyczny kontakt z moim mężem (?!?) który dopiero co powiedział: trzeba Ci zrobić wizytówki
  Super wpis… wszystko łopatologicznie napisane… idealne dla mnie! Dziękuję :*

  • Cieszę się ogromnie i czekam na efekty

 • Wszystko pięknie, ale nasze dane powinny być w ramce tekstowej ze stylami akapitowymi a nie jako style znakowe ;D ale to drobne boczenie poligraficzne.

  Zajrzałam na tą notkę z ciekawości i przeżyłam pozytywne zaskoczenie Mnie co prawda to się wcale nie przyda, ale na pewno wiele osób na tym skorzysta

  Gratuluję pomysłu, oraz wykonania i przejrzystości pracy

  • Uznałam, że w danych jest na tyle mało tekstu, że to może, ale nie musi ocierać się o akapit i osobiście zastosowałam tekst punktowy, żeby było łatwiej laikom

 • Post genialny, czegoś takiego szukałam

 • wspaniały tutorial!!tego mi trzeba jeśli coś wymyślę z pomocą Twojego DIY i mojej koleżanki to z pewnością Cię o tym powiadomię

  • Cieszę się Ewelinko! Daj koniecznie znać jak wyszło!

 • Madziu Dziękuję! !!! Na pewno skorzystam! !!!

  • Daj znać jak wyszło!

 • Bardzo przydatny post! Chętnie skorzystam z wiele lat. Bardzo bardzo miło się czytało!:)

 • Świetny wpis! Bardzo bardzo przydatny dla laików, ale projekt wyszedł pierwsza klasa

 • Na pewno skorzystam :))) Bardzo dziękuję!

 • Super, nějaké pseudovizitky jsem udělala přes freelogo services, ale pořádný program by se hodil.

 • piękna wizytówka, niedługo wybieram się na kurs graficzny to może potestuję;)

  • Powodzenia w takim razie

 • Wizytówka zrobiona z klasą. Cenne rady co do zrobienia swojej wizytówki

  • Bardzo się cieszę!

 • Świetnie! Bardzo mi pomoglas

 • Magda!!! Jasny i zrozumiały tutorial Świetny! – Kamila

 • Anonimowy

  wstyd sie przyznac ale mam problem ze znalezieniem tego programu…:( potrzebuje jednorazowo:)

 • Super tutorial
  Dzięki wielkie Zabieram się do pracy

 • Świtne! Znasz jakieś jeszcze programy w których można zrobić takie wizytówki?
  DARMOWE!!!!

 • Kawał dobrej roboty! Chylę czoła!

  • Dziękuję bardzo

 • Magda, mega dobra robota! Na pewno wielu osobom się przyda taki tutorial

  • Dzięki, Paulina! :* No mam nadzieję, że się przyda

 • wspaniałe ! niby proste a jednak chwilę trzeba poświęcić Doceniam Twoją pracę i to co tworzysz!

  • Bardzo Ci dziękuję Angelika, staram się

 • dzięki za ten wpis! to coś czego szukałam

 • Cześć,
  ja właśnie dziubię wizytówki. Coś już niby zrobiłam, ale zastanawiam się, jaki plik bym miała wysłać do drukarni. Ten zapisany PDF? On w podglądzie nie widzi tego obszaru spadu… z na “wydruku PDF” widać całość, tj. ze spadem, ale jak mam białe tło wizytówki, to zlewa się z białym tłem wydruku.. nie wiem, jak oni to ogarną.

  • Zmierzą ! po prostu. Tak więc wysyłasz ze spadami. Drukarnia drukuje “ze spadami” – a dopiero człowiek pracujący na gilotynie, odpowiednio sobie wszystko docina. Jak poszukujesz drukarni – zapraszam.