Autor  

Jak dobierać ramki na zdjęcia


Galerie ścienne to jeden z moich ulubionych wnętrzarskich tematów. Dlaczego? Bo czuję się najlepiej, kiedy tylko mam możliwość takie tworzyć. A okazji mam sporo, bo za każdym razem, kiedy przygotowuję dla Was grafiki do pobrania, staram się stworzyć nową kompozycję. Nie pytajcie jak moje ściany, bo już przestałam liczyć dziury. Pomysł na podzielenie się moimi radami jak dobierać ramki do takich galerii fotografii rodzinnych, pojawił się dzięki Magdzie z Wnętrza Zewnętrza, która opisując pomysły na ocieplenie sypialni, zachęcała do zajrzenia do mnie w tym temacie. Wtedy zorientowałam się, że właściwie nie ma u mnie takich porad, a przecież powinny się pojawić! Tak więc zapraszam Was na krótki poradnik o tym, jak dobierać ramki na zdjęcia!1. Mieszaj formy i rozmiary

To moja zasada numer jeden. Zdjęcia w jednym rozmiarze są po prostu nudne. Warto wykorzystać ramki o rożnych wymiarach zdjęć, a także i formach. Czyli w grę wchodzą prostokąty pionowe i poziome, ale także kwadraty i koła. W mojej kolekcji pojawiają się też przeróżne owale. Do takich ramek trzeba oczywiście dociąć fotografie, dlatego pamiętajcie – do powieszeniach na ścianach zawsze wywołujcie kopię zdjęć z rodzinnych albumów. Na szczęście przeróżnych form nie brakuje w sklepach i można szaleć. Do klasycznych ramek można dorzucić jedną lub dwie ozdobne, sprawdzi się to świetnie, daję słowo!

2. Nie musi być grzecznie
Po za dobieraniem ramek ważne jest ich rozmieszczenie. Pamiętajcie – nie musi być od linijki. Nie musi być grzecznie! Zdjęcia porozrzucane na ścianie ogląda się ciekawiej, nie jak obrazy w muzeum. Niektórzy z nas mają taki instynkt w budowaniu kompozycji, że nie muszą korzystać z żadnych pomocy i sami fantastycznie i naturalnie wpadają na pomysły rozłożenia ramek. Jeśli natomiast nie macie na to inwencji czy pomysłu, to w sieci na hasło „photo frames gallery” znajdziecie całą masę ilustracji, które Wam pomogą.
Źródło: laurelisleblog.com

3. Obowiązkowo akcent kolorystyczny
Jeśli już zdecydujecie się na konkretne wielkości i kształty, to jest rzecz, o której warto pomyśleć w kompozycji z ramek. To akcent kolorystyczny. Zwykle wybieramy odcienie neutralne, białe, czarne czy w kolorze drewna. Dobrym zabiegiem, dodającym całości „tego czegoś”, tej „wisienki na torcie”, jest użycie jednej ramki w jakimś kolorze. U mnie jest to akurat turkus, bo pasuje do salonu. A jaki kolor sprawdziłby się u Was?

4. Łącz z grafikami

Po za zdjęciami w ramkach świetne prezentują się też grafiki. I nie chodzi mi tu o jakieś skomplikowane obrazki, ale np. ilustrację z prostą typografią. Albo z jedną literką. Czasami zdarza mi się dla Was takie projektować i możecie je pobrać tutaj.

5. Zdjęcia czarno-białe czy kolorowe?

Nigdzie nie jest napisane, że na ściennych galeriach mogą pojawiać się tylko kolorowe lub tylko czarno-białe zdjęcia. A nawet jeśli tak jest, to ja ten nakaz absolutnie łamię i łamać każę. Łączcie, bawcie się, dajcie się ponieść własnej intuicji i temu, co Wam się podoba. Ale oczywiście w miarę rozsądku. Jeśli macie same b&w, to dołóżcie przynajmniej dwie kolorowe fotografie, bo jedna będzie wyglądała zbyt… samotnie. W odwrotną stronę dokładnie tak samo.

6. Najpierw szkicuj, później wierć

Zabierając się do tworzenia galerii zdjęć możecie najpierw narysować ją sobie na kartce. Wybrać ramki i rozrysować sobie ich rozmieszczenie łącznie z wielkościami. Ja kiedyś podejmowałam taką próbę i zrobiłam to cyfrowo. Jak? Narysowałam swoją ścianę i zaczęłam układać zdjęcia w Photoshopie. Nawet opisałam to na blogu, chociaż projekt nigdy nie doszedł do skutku. Zachęcam Was do zajrzenia tutaj i zobaczenia jak mogłyby takie szkice wyglądać. Kiedy już wybierzecie zdjęcia i ramki, to najpierw rozłóżcie je podłodze. Poprzekładajcie ile razy trzeba, aż będziecie pewni kompozycji.
Mam nadzieję, że moje porady pomogą Wam w realizacji galerii zdjęć ściennych!
Jeśli macie ochotę podzielić się nimi, to zachęcam do wrzucania fotek na Instagram!
Z miłą chęcią zaglądam w miejsca, na których mnie oznaczacie.
Enjoy!!
dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Moja kolekcja ceramiki w kolorze kobaltowym
August 10, 2021
21 ZABAW DO DRUKU NA WIECZÓR PANIEŃSKI
July 04, 2021
3 plakaty z kosmosem do druku
May 18, 2021
Czapeczka tygrysek do druku na bal przebierańców
Czapeczka tygrysek do druku na bal przebierańców
February 08, 2021
32 fiszki do organizacji porządków i moja recenzja Tefal Aqua Flex
32 fiszki do organizacji porządków i moja recenzja Tefal Flex Aqua
November 25, 2020
Prezentownik 2020 – zabawki dla dzieci
November 20, 2020
Ulubione drewniane zabawki naszego malucha
Ulubione drewniane zabawki naszego malucha
September 25, 2020
Czapeczka tygrysek do druku na bal przebierańców
Jesienny lisek – czapeczka do druku dla dzieci
September 15, 2020
Najpiękniejszy planer szkolny z kalendarzem 2020/21 do druku
Najpiękniejszy planer szkolny z kalendarzem 2020/21 do druku
August 17, 2020