Autor  

Jak zminimalizować linienie kota


Właściciele kociaków i psiaków na pewno znają ten problem. Kłaczki, szybujące po pokoju futro, kanapa i ubrania całe w sierści. Kiedy Dobra Pani Domu już upora się z czystością, nim się odwróci, jej pupil już zostawi po sobie kudełki. Jak sobie z poradzić z porządkiem w domu? Jest kilka sposobów na czysty dom z punktu widzenia kociary!

1. Czesz
To jest podstawa! Jeśli nie masz łysego kota, to szczotka będzie Twoim podstawowym narzędziem do doprowadzaniem kota do porządku. Nic odkrywczego – musisz czesać kota! Choć samo czesanie jest oczywistością, to nie koniecznie nią jest szczotka. Co wybrać? Przez kilka lat i pięć kotów, testowałam różne rozwiązania. Niestety wszystkie tanie szczotki dostępne w sklepach są niewystarczające. Kotkom podoba się miłe drapanie, ale wyczesane futro jest jedynie raczej symboliczne. Odkryłam niedawno świętego Graala kociego czesania. Furminator! Nigdy nie udało mi się wyczesać tak dokładnie kota! Zwłaszcza Mikołaj może się pochwalić kilkoma kilogramami (i paroma centymetrami) mniej. Strach tylko, by nie zamienić szczotki w depilator.

2. Karm
Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Koty to mięsożercy i potrzebują jeść mięsko. Niekoniecznie tak jest, że najniższa półeczka w sklepie utrzymuje puszki z mięsem. Na przykład białko w karmach dla kotków jest pochodzenia roślinnego, które jest gorszej jakości niż pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu budulec włosów jest słabej jakości. Dobrze jest też różnicować źródło białka i wybierać różne pokarmy „o różnych smakach”. Nie można na dłuższą metę utrzymywać kociej diety na słabej jakości karmie, bo kot zacznie chorować, a jak zacznie chorować, zacznie gubić włosy (choć wtedy to jest najmniejszy problem). Trzeba również pamiętać o kwasach Omega-3 i Omega-6. Do diety dodajcie jeszcze oleju z łososia lub tran. 
Jeśli poza porządkiem interesuje Was również karmienie kotów, to może zainteresuje Was dieta BARF, oraz instrukcja, czego powinno się unikać w karmieniu kota (tu).

3. Uspokajaj
Głaskanie kota potrafi odstresować właściciela, ale to nie znaczy, że kot nie potrafi być kłębkiem nerwów. Zestresowane koty potrafią gubić włosy całymi garściami. Nie raz widziałam, jak wyprawa do weterynarza kończyła się przedwczesnym łysieniem małego tchórza. Trzeba być jednak dla niego wyrozumiałym. Nie można na kota wrzeszczeć, zachowywać się przy nim głośno, straszyć, nie należy gwałtownie do niego się odnosić, czy karcić. Nie powinno zmieniać mu się domu, przyprowadzać kolejnego towarzysza. Bardzo często okazuje się, że wypadanie futra może być spowodowane jakąś zmianą w otoczeniu kota. 

4. Umebluj
Mając koty trzeba się liczyć z pójściem na pewne kompromisy. Niektóre wymagają odpowiedniego podejścia do wystroju domu. Wynika to z troski, i o aurę w domu, i o kondycję naszych mebli. Musimy pamiętać o tym, że koty powinny być od małego uczone korzystania z drapaka. Dzięki temu stuletnia szafka przetrwa kolejne lata, a nowoczesna kanapa ze skóry nie będzie zaraz w strzępach… Choć może jednak lepiej zrezygnować z takich mebli. Wodne łóżko też odpada Podłogi lepiej nie wykładać dywanami i wykładzinami, ponieważ kocia sierść, wplątana w materiał, będzie diabelnie ciężka do usunięcia. Do tego prosty parkiet mniej będzie przechodził kocim zapachem, gdyby coś się kociakowi przytrafiło. 
5. Ostatecznie…
Niestety. Mając kota i piękne mieszkanie, trzeba liczyć się z jak najczęstszym odkurzaniem. Pamiętać musimy, że kot potrafi nas zaskoczyć na wiele sposobów. Między innymi tym, że jego włosy można odnaleźć praktycznie wszędzie. Musicie więc pamiętać podczas odkurzania o odsuwaniu foteli, kanapy, mebli… Nie można zapominać również o okolicy kuwetki, by koty nie roznosiły na mieszkanie nie tylko futra, ale i żwirku czy piasku. Dobrze jest przed kuwetką położyć dywanik, który w pewnym stopniu zgarnie z łapek zawartość kuwetki. Warto wspomnieć również o tym, że kotki i pieski bywają smrodliwe. Dobrze jest zainwestować w odświeżacze powietrza i wietrzyć mieszkanie regularnie! Pamiętajcie, czyste mieszkanie to mieszkanie posprzątane

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Nasz mini zielnik — wieszanie doniczek bez wiercenia w elewacji
Nasz mini zielnik — wieszanie doniczek bez wiercenia w elewacji
June 13, 2018
99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
December 07, 2017
10 rzeczy, które pozwalają poczuć się jak w domu
10 rzeczy, które pozwalają poczuć się jak w domu
September 28, 2017
5 ulubionych filmowych kotów
August 08, 2016
5 powodów, dla których warto wyjść na rower ze swoją drugą połówką
May 31, 2016
Jak zyskać więcej miejsca w kuchni? + BONUS!
April 22, 2016
5 sposobów na życie w zgodzie z sąsiadami
April 16, 2016
Jak zorganizować swojego faceta?
April 13, 2016
Jak uratować weekend?
March 11, 2016