Autor  

Dlaczego warto go czasem zostawić! + KONKURS


Dbanie o jakość naszego życia zacznijmy od małych kroczków. Pierwszym niech będzie odłożenie kluczyków do auta w domu i przesiadka na rower. Zwłaszcza na niedalekie podróże. Nie ma co się oszukiwać. Samochód, choć jest wygodnym narzędziem, to przy zaletach rowerowej alternatywy, niekoniecznie okazuje się nowoczesnym, praktycznym oraz zdrowszym środkiem lokomocji.

Być może już słyszeliście o akcji Ministerstwa Środowiska, TworzyMY Atmosferę. Jako mieszkanka dużego miasta i uczestnik ruchu drogowego, często zapominam o tym, że po wyjściu z domu, czy zamykając drzwi auta — wchodzę w spaliny i nieczystości w powietrzu. Biorę głęboki wdech, ale czy na pewno oddycham tylko powietrzem? Ja, sąsiadka z parteru, ten pan z domku po drugiej stronie ulicy, my wszyscy dorzucamy brudną cegiełkę w nasze środowisko. Tak samo też i ja, sąsiadka i ten pan —możemy coś z tym zrobić. Zatrzymać się i znaleźć jakiś sposób, by chociaż troszkę, może i symbolicznie, ale przyczynić się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.

Spojrzałam w źródła i… To serio zaskakujące! Zawsze mi wmawiano, że za zanieczyszczeniem stoją ci niedobrzy kierowcy i kopcące fabryki, ale okazało się, że samochody produkują “zaledwie” 6%, a fabryki 2% spalin. Zanieczyszczenie to rezultat mieszkania w mieście. To z powodu zagęszczenia domów, które ogrzewane są starymi instalacjami i kotłami, powstaje aż 88% zanieczyszczeń.

Wszyscy tworzymy atmosferę. Choć to co możemy zrobić, jest z naszego punktu widzenia niewielkim i nic nie znaczącym gestem, to w skali wielu takich aktów, tworzy się prawdziwy, szczery i masowy ruch. Ja na przykład przesiadłam się na rower! O wiele milej i zdrowiej jest pojechać po warzywa na pobliski bazarek swoim dwukołowym wehikułem!

Skoro już o rowerze mowa. Wiecie ile można zyskać, kiedy potraktujemy go nie jak zabawkę z dzieciństwa, a nowoczesny środek transportu? Może i rower jest kosztowny, ale to tylko pozór i jedyny wydatek na początku. Ostatecznie okazuje się być bardzo tanim środkiem transportu. Zalety ekonomiczne roweru — wynikają z wad posiadania samochodu. Sama jako kierowca z przykrością dostrzegam, że moje autko bywa skarbonką bez dna. Zaczęło się od cen kursów na prawo jazdy i egzaminu. Potem zakup pojazdu. Później eksploatację, naprawy i przeglądy (kiedyś ponoć samochody były mniej zawodne…). Wyliczanka trwa dalej: ceny paliwa, które do niskich nie należą, wymiana płynów, opłaty wynikające z życia w mieście, np. parking. Dlatego kiedy to tylko możliwe — staram się wybierać rower zamiast auta i śmigać nim po swojej okolicy

Przesiadając się na rower dostrzegłam również zalety wyciszenia się. Zaczęłam unikać korków i przebywania w przeładowanych środkach transportu. Kiedy przebiję się przez miasto (nie wywalając z auta spalin i nie emitując obezwładniającego hałasu) i znikam gdzieś w lesie… To od razu czuję się spokojniejsza. Mogę zamknąć się w sobie i myśleć, a choćby i o tym, co dla Was przygotować na blogu. Poza tym nie ma złej pory na rower. A jazda wśród jesiennych drzew jest tym, co chyba kocham w wycieczkach najbardziej!

Rower to sposób życia dla kreatywnych ludzi. Można wyjść na długi spacer, dotlenić mózg, ale można też wyjść na rower. Nie traktuję jazdy na nim jako gimnastyki, ale nie jest trudno zgadnąć, że godzinka, czy dwie na rowerze, to jak porządny zestaw ćwiczeń. Dotleniony umysł i ciało, to najlepsze lekarstwo dla ludzi mieszkających w miastach. Szukasz sposobu na odstresowane? Jest nim rower. Nawet jeżdżąc tylko po pobliskiej okolicy, stajemy się pełni energii.

Rower jest doskonały na krótkie dystanse. Wiem, że mając auto, jest wygodniej, ale niekoniecznie bardziej zdrowo. Samochód tylko podkreśla nasz siedzący tryb życia, kiedy w większości sytuacji, wcale nie jest nam do niczego potrzebny. Możemy go zostawić, a ja mam dla kogoś z Was ku temu okazję… Mam nadzieję,  że zdjęcia z mojej leśnej wyprawy rowerowej przypadły Wam do gustu, bo przygotowałam dla Was konkurs, w którym można wygrać właśnie rower! I to taki piękny, pastelowy, jak ten ze zdjęć


KONKURS!

Chciałabym przedstawić Wam konkurs,
który pojawia się u mnie w ramach akcji TworzyMY Atmosferę.


Do wygrania są:

  • Jedna nagroda główna, czyli pastelowy rower MBM Primavera, taki jak ten z moich zdjęć!
  • Dwie osoby otrzymają nagrody wyróżnienia, którymi są piękne kosze na rower Topeak Front Basket White.

Co należy zrobić?
Nic trudnego!

  • Udajcie się w swoje ulubione miejsce blisko natury i zróbcie mu zdjęcie.
  • Następnie opublikujcie je na swoim Instragramie, jako miejsce, dla którego warto „Tworzyć Atmosferę”, czyli ograniczyć wydzielanie spalin i dbać o czyste powietrze.
  • Przy zdjęciu koniecznie należy dodać hashtagi #RoweryDlaAtmosfery i #TworzymyAtmosfere oraz oznaczyć na nim mnie @mypinkplum.

Jestem pewna, że każdy z Was ma taki swój magiczny zakątek, który daje mu natchnienie i odpoczynek! Warto się nim pochwalić i zawalczyć o fajne nagrody! Liczę, że w konkursie pojawią się inspirujące i piękne zdjęcia

Działajcie i pokażcie jak śliczna jest jesień!


 

Konkurs trwa 7 dni, od publikacji postu na blogu w czwartek 29-10-2015 do czwartku 05-11-2015 (godz. 23:59). Zwycięzcy zostaną ogłoszeni u mnie na blogu oraz na moim Instagramie 8 listopada 2015 roku. Osoby, które zwyciężą w konkursie, będą poproszone o przesłanie swoich danych w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników, na mojego maila mypinkplum@gmail.com. Wszystkich zapraszam do zapoznania się ze szczegółami regulaminu tutaj.

To jak? TworzyMy Atmosferę?
Enjoy!!

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Nasz mini zielnik — wieszanie doniczek bez wiercenia w elewacji
Nasz mini zielnik — wieszanie doniczek bez wiercenia w elewacji
June 13, 2018
99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
December 07, 2017
Kreatywne migawki kwietnia '17
Kreatywne migawki kwietnia ’17
May 02, 2017
Czym jest Project Life i dlaczego postanowiłam go zacząć
September 12, 2016
Kapsuła czasu — prezent na rocznicę
June 18, 2016
Rowerowy konkurs w miejskim stylu!
June 10, 2016
5 powodów, dla których warto wyjść na rower ze swoją drugą połówką
May 31, 2016
Jak zyskać więcej miejsca w kuchni? + BONUS!
April 22, 2016
5 sposobów na życie w zgodzie z sąsiadami
April 16, 2016