Jak urządzić ponadczasowe wnętrze
Remonty to dla jednych istne piekło, a dla innych – pole do popisu i prawdziwa przygoda. Jako prawdziwa pasjonatka dobrego designu i wnętrz, należę do tej drugiej grupy. Remont nie musi być gehenną, ale trzeba do niego odpowiednio podejść. Kiedy znajdziemy sposób na wnętrze, które remontujemy, to urządzanie się będziemy wspominać jako jedno z najlepszych doświadczeń. W tym wpisie podzielę się moimi poradami dotyczącymi poszukiwania inspiracji, twórczego ulegania modzie i tworzeniu wygodnego oraz ponadczasowego wnętrza. Mam nadzieję, że udzieli się Wam moje pozytywne podejście do samego remontu.
Wpływ, który wywiera na nas otoczenie, jest nieodłącznym elementem tego jak działamy, co tworzymy i co też chcemy posiadać. Nie jest to nic innego jak inspiracja. W ostatnich latach mamy ogromne zatrzęsienie na rynku wnętrzarskim w Polsce. Półki w kioskach uginają się od magazynów o urządzaniu, a w Internecie powstaje coraz więcej portali i blogów, na których inspiracji nie brakuje. Jak w tym wszystkim odnaleźć to, co nam się spodoba, będzie modne, wykonalne oraz nie zrujnuje portfela?
W designie można wyróżnić dwa rodzaje inspiracji. Pierwsze to oczywiście wszystkie zdjęcia i ilustracje już gotowych realizacji, które mamy na wyciągnięcie ręki i nie musimy się zastanawiać czym są i co nam się w nich podoba. Po prostu – całokształt uznajemy za idealnie wpisujący się w nasz gust. W tym przypadku są to już urządzone wnętrza, zdjęcia które znajdziemy w katalogach, czasopismach oraz na portalach internetowych czy realizacje w programach telewizyjnych oraz aranżacje w salonach z meblami. W Polsce nie brakuje świetnych programów, które dotyczą remontów oraz dekorowania. Są naprawdę bardzo inspirujące i po obejrzeniu choćby jednego odcinka, ma się ochotę wstać z kanapy i przearanżować mieszkanie na nowo. Albo przynajmniej posprzątać, żeby nabrało świeżości, którą poczuliśmy patrząc na nowo urządzone wnętrza. Natomiast drugi rodzaj inspiracji, to ta, w której wyłapujemy szczegóły, jak np. kolory czy desenie
Zbudujcie katalog rzeczy, które Wam się podobają, nie skupiajcie się tylko na gotowych wnętrzach, ale zwróćcie również uwagę na detale. Świetną inspiracją może być np. faktura liścia, kształt płatka kwiatu albo kolor nieba.
Tak jak wspominałam wcześniej, ostatnie lata to olbrzymi boom w temacie urządzania i remontów mieszkania. Zmieniło to znacznie postrzeganie przez nas wyglądu domu i sprawiło, że zechcieliśmy “mieszkać ładniej”. Zapanował trend, którą można spokojnie nazwać modą na ponadczasowe wnętrze. Zaczęły królować biele, szarości i beże, są one synonimem uniwersalności. Odeszliśmy od przaśności, zbyt dużej ilości kolorowych ścian oraz niepasujących do siebie dodatków. I bardzo dobrze! Mody na skandynawskie, prowansalskie czy też rustykalne wnętrza nie należy się obawiać. Wśród tego, co oferuje nam rynek, znajdziemy masę rozwiązań i dodatków, które dopasujemy do naszego gustu. Receptą na to, żeby urządzone przez nas wnętrze nie wyszło szybko z mody jest jednak umiar! W kolorach, fakturach i dodatkach. Pamiętajmy, że z chwilą zakończenia remontu, pomieszczenia nie przestają się rozwijać — w końcu w nich żyjemy. Dotyczy to głównie dekoracji, które zaczną zwiększać z czasem. Chcąc mieć nowoczesne wnętrze, skupmy się na silnych akcentach, niech pomieszczenie będzie neutralne, ale dodajmy w nim wyraźne akcenty kolorystyczne dodatków. Jeśli marzy nam się pomieszczenie przytulne — postawmy np. na jedną czy dwie kolorowe ściany, ale niech dopełnią je przedmioty w stonowanych barwach.
Opierając się o to, co jest jednocześnie modne i ponadczasowe, stwórz sobie plan działania. Przygotuj folder z inspiracjami, rozwiązaniami estetycznymi i praktycznymi, które Ci odpowiadają i potraktuj remont jako wspaniałe zadanie. Przychodzi nam je realizować na tyle rzadko, że warto potraktować je jako wyjątkowe wydarzenie i pozytywne wyzwanie.
To, czy zdecydujemy się na usługi dekoratora wnętrz, jest naszą osobistą preferencją. Pamiętajmy tylko, że w jego pracy nie chodzi tylko o dobór mebli czy tapet. Decyduje on o wielu praktycznych rozwiązaniach, dotyczących funkcjonalności wnętrz. Dekorator to skarbnica pomysłów, wiedzy i doświadczenia.
Wiele osób ma na tyle duże poczucie estetyki i zmysł artystyczny, że jest w stanie zaprojektować samodzielnie wnętrze. Sama, mimo, że dekoratorem nie jestem, to podjęłam się tego zadania. Zaprojektowałam mieszkanie od zera. Mając wielką bazę inspiracji, o której wspominałam wyżej, zdecydowałam, że rzuty mieszkania przeniosę do programu graficznego, darmowej wersji programu Sketch Up Make, a następnie skonstruuję całe mieszkanie w 3D. Jestem przekonana, że każdy, kto ma chęci i komputerową smykałkę, jest w stanie nauczyć się jego obsługi. Nawet w okrojonej wersji jesteśmy w stanie zaprojektować większość kluczowych elementów. A nawet całe mieszkanie! Ekipa remontowa była zachwycona, że wszystko jest narysowane i opisane. Ostatecznie projekt został wykonany tak, jak to zaplanowaliśmy. Jeśli natomiast nie czujecie się na siłach, to warto podjąć się konsultacji dekoratora. Pamiętajcie, że mieszkanie remontuje się raz na najbliższe kilka lat, bez dwóch zdań – musi być wygodne i funkcjonalne.
Zawsze wychodzę z założenia, że najważniejszym elementem pięknego mieszkania jest… Porządek! Idealne mieszkanie, to mieszkanie posprzątane. Powinnam to dopisać do listy inspiracji. Ale co on ma wspólnego z dodatkami? Wprowadzając się do nowo wyremontowanego wnętrza najpierw myślimy o kluczowych sprawach. Kupujemy najpotrzebniejsze meble czy decydujemy o oświetleniu. Na dodatki zwykle pozostaje najmniejszy budżet. I nie ma w tym nic złego. To w pełni zrozumiałe. Jak sprawdzić, żeby mieszkanie było piękne niewielkim kosztem? Jest na to kilka trików!
Tekstylia
Robią one niesamowitą robotę, ocieplają wnętrze i nadają mu klimatu. Podstawą są zasłony oraz dekoracyjne poduszki. Zastosowanie ich w salonie oraz sypialniach będzie strzałem w dziesiątkę. Pięknie pościelone łóżko zajmuje tylko parę minut, a od razu wnętrze staje się bardziej “z obrazka”.
Zdjęcia i obrazy
Każde przytulne wnętrze wyróżnia się tym, że jest spersonalizowane. Na ścianach powinny wisieć wasze zdjęcia i to, co lubicie – obrazy, obrazki lub plakaty. W dobrym guście jest kupienie odpowiednich ramek. Nawet jedna grafika w odpowiednim rozmiarze i miejscu, potrafi zrobić klimat.
Dekoracje ścienne
Urządzanie mieszkania, to nie tylko przestrzeń pozioma, na której stawiamy meble, ale również ściany. Warto pomyśleć o deseniach czy wzorach, które na nich umieścimy. Po za tym, co możemy położyć lub pomalować na ścianie płasko lub użyć dekoracyjnych cegieł lub kamieni, warto wykorzystać możliwości, które dają dekoracje 3D. Absolutnym hitem są motyle, do których DIY można znaleźć na moim blogu. To tylko jedna z wielu możliwości, które daje nam papier czy vinyl w tworzeniu dekoracji ściennych.
Oświetlenie
Chyba nie trzeba nikomu mówić, że oświetlenie to jedno z najważniejszych elementów dekorowania. Po za skupieniem się na tym, co powiesimy na suficie, warto zwrócić uwagę na lampy stołowe, nocne i podłogowe. Sama dostrzegłam istotę rzeczy dopiero wtedy, gdy pojawiła się u mnie ta ostatnia. Zmieniła totalnie wnętrze, nadając mu niesamowitego klimatu! Nie zapominajmy również o odpowiednim dobraniu żarówek — zła barwa światła może jedynie popsuć klimat wnętrza. Światło lampek nocnych nie może być mocniejsze od światła głównego, to samo dotyczy lamp stojących. Kolor światła w pokoju, w którym odpoczywamy, powinien być żółty, nie biały. Odpowiednio rozproszone po pomieszczeniu oświetlenie, buduje przytulne i zachęcające do odpoczynku wnętrze. Białe żarówki ochładzają otoczenie i są “nienaturalne” wieczorami dla ludzkiego oka. Nadają się jednak do pomieszczeń, w których pracujemy, np. w gabinetach. Ciepłą, żółtą barwę dadzą nam żarówki poniżej 3300 K. Neutralne, białe oświetlenie otrzymamy dzięki tym do 5300 K, a chłodne, wpadające w błękity – powyżej 5300 K.
Nie wszystko na raz!
Czyli wracamy do podejścia z umiarem. Urządzając ściany, nie zapełniajmy ich od razu całych ramkami. Nawet, jeśli będą nadzwyczaj przemyślane. Warto zostawić sobie miejsce na rzeczy, które być może przywieziemy z wakacji. Albo dostaniemy na prezent. Wiele osób dostaje obrazki czy plakaty jako podarunek do nowego mieszkania. Z czasem też w naszym życiu wiele się zmienia, więc i liczba zdjęć do powieszenia na pewno się zwiększy. Jeśli natomiast lubicie zmieniać ramki, to zamiast wieszać je na kołki i wiercić ściany, sprawdźcie koniecznie rzepy do wieszania obrazów.
Mam nadzieję, że dzięki moim radom, nikogo podczas planowania remontu nie opuści dobry nastrój Dajcie znać jakie są wasze doświadczenia z remontami oraz jak zapatrujecie się na temat angażowania dekoratora wnętrz i dobieraniu dodatków.
Udanych remontów!
Wpis powstał w ramach cyklu „Otwórz się na zmianę. Poradnik remontowy PORTA”.
- 13 November 2015
- 28 komentarzy
- 1
- biuro, kuchnia, łazienka, pokój dziecka, poradnik, salon, sypialnia