Autor  

5 zapomnianych filmów na Święta


Nie byłbym sobą, gdybym z okazji Świąt nie spróbował stworzyć odpowiedniego zestawienia filmów. Głowiłem się nad kilkooooooma tytułami, ale wszystkie wydawały mi się oczywiste. Chciałem uniknąć banalnych klasyków, takich jak Kevin Sam w Domu/Nowym Jorku, czy Szklana Pułapka. Potem chciałem zrobić spis horrorów świątecznych, ale kiedy Madzia zobaczyła listę*, oraz kiedy wspomniałem, że te święta to super okazja, by obejrzeć tegoroczne Krampus i A Christmas Horror Story, uznała, że może bym poszukał czegoś przyjemniejszego

Myślałem o filmach z mojego dzieciństwa, takich o choince, Mikołaju, dawaniu prezentów i przeżywaniu Świąt. Takich, które za często pomija się w podobnych zestawieniach? Czemu nie… Siedziałem nad listą znacznie krócej, ponieważ szkic listy miałem już wcześniej gotowy — wystarczyło wywalić jakieś 50 filmów!


 

Świąteczna gorączka

komedia familijna, 1996

Dla jednych horror, dla drugich wspomnienie wspaniałych czasów. Arnold Schwarzenegger, pomiędzy znakomitymi kreacjami z Conana, Terminatora i Predatora, a byciem gubernatorem Kaliforni, zaliczył kilka eksperymentów z komediami. Niewielu się to podobało. Jestem tym Niewielu. Lubię faceta jako komedianta, dlatego mile wspominam i ten film. Zapracowany ojciec chce spełnić świąteczne życzenie swojego synka i kupić super figurkę jego idola, Turbo-Mana. Naprzeciw niemu staje drugi ojciec, mający dokładnie taki samy plan… Prosta historia z bieganiem z miejsca na miejsce, głupimi minami i morałem.


 

Wigilijny show

komedia, 1988

Na fali cywilizowania i uprzyjemniania grozy, jaka miała miejsce w Gremlinach, Pogromcach Duchów czy Soku z Żuka, przyszła pora na odświeżenie i uwspółcześnienie Opowieści Wigilijnej. Znacie doskonale tę historię o popsutym człowieku, który dzięki duchom przeżywa katharsis. Bill Murray jako Frank Cross ściera się ze swoimi wspomnieniami, współczesnością i tym, co go czeka, jeśli natychmiast się nie zmieni. Frank w końcu był dobrym człowiekiem! I powinien skończyć jako dobry człowiek. Niedawno śnił mi się ten film, dziwne…


 

W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju

komedia, 1989

Jedna z kilku komedii z serii „W Krzywym Zwierciadle” z dowcipną ikoną „starego” kina, Chevym Chasem. Clark Griswold (Chevy Chase) chce zorganizować dla swojej rodziny niezapomniane Święta. Dzięki licznym nieszczęśliwym, acz zabawnym sytuacjom — takimi się stają. Świetna komedia, pełna śmiesznych wpadek i potknięć w starym stylu. Dzisiaj, by dowcip był zabawny, trzeba być obleśnym, kiedyś wystarczyło być po prostu mądrym. Zwłaszcza jeśli komedia jest „głupia”. W tej komedii wystarczy, że zapomni się piły na wyprawie po choinkę, przebierze się za Jasona, by ją przyciąć, lub łapa ci się lepi od żywicy — humor jest pozbawiony abstrakcji, bardzo ludzki, bliski. Czasami odnoszę wrażenie, że tylko niewiele nasze życie różni się od takiej komedii.


 

Śnięty Mikołaj

komedia familijna, 1994

Jeśli zastanawialiście się, a wierzę, że tak… i nie raz, jak wygląda praca Świętego Mikołaja, możecie ją zobaczyć w tym filmie. Rozwodnik, wiecznie zapracowany biznesmen, Scott Calvin (Tim Allen) ma spędzić ze swoim synkiem Święta. Niestety, nawet w Boże Narodzenie, ciężko o rodzinną atmosferę. Nagle nakrywa Świętego Mikołaja podczas wykonywania jego obowiązków i niechcący odpowiada za jego wypadek. Charlie, chłopiec Scotta, namawia go, by ten zastąpił Mikołaja… Jak się okazuje, zastępstwo jest mocno dosłowne — gwałtownie przybiera na wadze, szybko rośnie mu broda… Dochodzi do całkowitej transformacji w czerwonego dziadka.


 

Cud na 34. ulicy

familijny, 1994

Remake filmu z 1947. Mała Susan i jej mama, Dorey nie wierzą w Świętego Mikołaja. Bo czemu miałyby wierzyć, skoro świat im staje na głowie, kiedy kierowany przez Dorey magazyn z odzieżą zagrożony jest przejęciem przez konkurencję. Któregoś dnia wpadają na Krissa Kringle’a, którego przebierają za Mikołaja. Staruszek okazał się hitem sezonu, a jego pomysły pozwalają patrzeć z nadzieją w przyszłość. Kriss utrzymuje jednak, że JEST prawdziwym Świętym Mikołajem. Szef konkurencji, intrygant, zamierza go z tego powodu skompromitować i wysyła przed sąd, by ten ustalił jego prawdziwą tożsamość. Przyjazny film o nadziei, wierze i pomnażaniu dobra. Prawdziwa przyjemność! Do tego piękna paleta aktorów, od młodej Mary Wilson, poprzez znakomitych Elizabeth Perkins i Dylanie McDermottcie, po prawdziwego Świętego Mikołaja — Richarda Attenborough.


 

Pominąłem kilka filmów, bo w końcu tutaj musi być ich pięć. I kropka. Zastanawiałem się nad umieszczeniem jeszcze Jacka Frosta (komedię familijną z 1998, a nie ten horror…), A Flintstone Christmas (1977), Mickey’s Christmas Carol (1983), All I Want for Christmas (1991), Mixed Nuts (1994), Little Women (1994) i A Christmas Story (1983). Jak widzicie, wybór był ciężki… niemal losowy!

Wesołego oglądania!

* Lista świątecznych horrorów wyglądała następująco: Black Christmas (1974), Silent Night, Deadly Night (1984), Jack Frost (horror z 1997, a nie ta komedia familijna z Michaelem Keatonem), The Nightmare Before Christmas (1993) i Sint (2010)

Kamil
O Autorze

Z wykształcenia dziennikarz. Z przyjemności fotograf. Z konieczności grafik. Z miłości bloger.

PODOBNE WPISY

Kobiece plakaty typograficzne w stylu boho do druku
Kobiece plakaty typograficzne w stylu boho do druku
February 12, 2021
Plakaty świąteczne w stylu boho do druku — edycja 2020
Plakaty świąteczne w stylu boho do druku — edycja 2020
December 03, 2020
99 pomysłów na prezent — prezentownik 2019
99 pomysłów na prezent — prezentownik 2019
November 28, 2019
90 pomysłów na prezent dla osób, które „niby mają wszystko”
December 08, 2018
Plakaty świąteczne do druku — edycja 2018
Plakaty świąteczne do druku — edycja 2018
December 05, 2018
Ekspresowy planner świątecznych porządków — grafika do druku
Ekspresowy planner świątecznych porządków — grafika do druku
December 18, 2017
99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
December 07, 2017
6 sukienek plus size na 6 różnych okazji
6 sukienek plus size na 6 różnych okazji
December 05, 2017
3 bajkowe plakaty na zimę — edycja 2017
3 bajkowe plakaty na zimę — edycja 2017
November 28, 2017