Autor  

Nowy wygląd Instagrama


Wczoraj pojawiła się aktualizacja, która przyniosła wielkie zaskoczenie — pojawił się nowy wygląd Instagrama! Nowe logo, nowe kolory, w zasadzie… nowe wszystko! W wersji 8.0 nie zmienił się sposób poruszania po aplikacji, ale twórcy zafundowali nam całkowitą zmianę interfejsu. Został on uproszczony wizualnie. Zmiana ta to świetny krok, a wszystkim, którzy oceniają ją tylko przez pryzmat nowego logotypu, który przecież „zrobili by lepiej”, serdecznie współczuję. Nowy Instagram to naprawdę wysoki poziom designu skoncentrowanego na użytkownika.

Dlatego nowy wygląd Instagrama jest dobry?

Pierwsza rzecz to totalna zmiana interfejsu. Powstało nowe, uproszczone logo i zastosowano nowe ikony, nawiązujące do niego stylem. W końcu pojawiła się spójność, której tej aplikacji brakowało. W nowej wersji mamy również nowe kolory. Gradient dla logo i kolor koralowy dla elementów interaktywnych, który pojawia się w powiadomieniach i „lajkującym” serduszku. Gdzieś w tle przewija się jeszcze zieleń dla oznaczenia obserwowanych i obserwujących. Najważniejsze jest jednak zastosowanie czarno białego interfejsu. Ma nam on uprzyjemnić oglądanie zdjęć. Nie bez powodu! Jest taka niepisana zasada, że prezentacja prac to nie ogródek. Co to oznacza? Że przygotowując portfolio czy np. galerię swoich grafik lub zdjęć, umieszczamy ją w neutralnym otoczeniu. Po to, żeby odbiorca skupił się na pracach, a to, co jest w około nie rozpraszało jego uwagi. W końcu Instagram to aplikacja prezentująca zdjęcia i video, dlatego zniknięcie niebieskiego paska, który odciągał uwagę, to świetne posunięcie.

Nowy wygląd InstagramaNie będę komentować nowego logo, które już jest oczywiście krytykowane, ale polecę Wam tekst, który trafia w punkt i przypomina mi się przy każdej zmianie logo większej marki czy organizacji. Dodam tylko, że poprzedni logotyp był pozostałością po niesamowicie modnym, panującym do iOS 6, stylu skeumorficznym. Kiedy pojawił się iOS7 i flat design stał się wiodącym trendem, można było się spodziewać, że i ta aplikacja w końcu „odświeży” swój znak.

Twórcy przygotowali fajny filmik, który pokazuje jak wyglądał proces zmian:

Najważniejszą rewolucję, wynikającą ze zmiany kolorów, zostawiłam do omówienia na koniec. Obróbka zdjęcia odbywa się już w jasnym otoczeniu i jest to coś, z czego powinniśmy się najbardziej cieszyć. Dlaczego? Zwróćmy uwagę, że zdjęcia, które oglądamy w feed’zie Instagrama, wyświetlają się na białym tle. I w takim też powinny być przygotowywane. Do tej pory ciemne tło przy obróbce zdjęcia, zakłócało nam pełną widoczność tego, jak będzie ono wyglądać, kiedy już je opublikujemy. Sama nie raz miałam ten problem, że zrobiłam je za jasne lub za ciemne np. winietując. W programach graficznych, np. w Photoshopie, mamy możliwość zmiany koloru w około obszaru roboczego, żeby zrobić „podgląd” wyświetlania w różnych otoczeniach i dopasować odpowiednio jasność czy balans kolorów. W Instagramie jest to już dostosowane, obrabiamy i przeglądamy w białym interfejcie. Lepszej zmiany być chyba nie mogło

ios-instagram-application


Ja jestem bardzo pozytywnie nastawiona do zmian i bardzo podoba mi się nowy wygląd Instagrama. I mimo, że mogłabym znaleźć jakieś minusy, to wolałam skupić się na wyraźnych zmianach na dobre. A jakie są Wasze odczucia? Dla narzekających mam nieśmiertelną radę: kwestia przyzwyczajenia!

Enjoy!!

magda

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
Najczęstsze błędy przy dodawaniu zdjęć do grafik
May 24, 2022
6 krojów pisma, których należy unikać
March 27, 2022
8 par klasycznych fontów dla profesjonalistów
January 11, 2022
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
November 10, 2020
12 sprawdzonych par darmowych fontów
May 05, 2020
Jak o mały włos nie zostałam... księgową! Zawód grafika komputerowego
Jak o mały włos nie zostałam… księgową! Zawód grafika komputerowego
March 19, 2018
Moje narzędzia pracy — programy i sprzęt
July 23, 2017
Jak nie przegapić wpisów na ulubionych blogach?
May 29, 2017