Autor  

PHOTOSHOP – wycinanie włosów z tła


Usuwanie tła, szczególnie ze zdjęcia, na którym fryzura przypomina obraz po burzy, może wydawać się niewykonalne. Albo wykonalne przy olbrzymim nakładzie pracy. Prawda jest taka, że jeśli znamy odpowiednie narzędzia i ich możliwości, to większość czynności, które chcemy wykonać w Photoshopie, nie powinna zająć nam wiele czasu. Po prostym wyjaśnieniu o co chodzi z warstwami, postanowiłam, że przygotuję tutorial dla będących poziom wyżej, chociaż i początkujący powinni dać sobie radę. Przedstawiam Wam moją ulubioną metodę wycinania włosów z tła. Mam nadzieję, że i Wam ułatwi ona obróbkę fotografii!


Krok 1


Po otwarciu zdjęcia wybieram z przybornika narzędzie Różdżka. Posłuży ono to zaznaczenia tła, które chcę podmienić. Na górze w opcjach narzędzia wybieram Dodawanie do zaznaczenia (dwa nachodzące na siebie kwadraty), rozmiar próbki na Próbkę punktową i ustawiam tolerancję na 60.

PHOTOSHOP – wycinanie włosów z tła


Krok 2


Całe tło, które chcę podmienić, zaznaczam Różdżką. Jeśli nie wszystko zaznaczyło się za pierwszym razem, to dzięki wybranej wcześniej opcji “dodawanie do zaznaczenia”, możemy klikając kilkukrotnie w tło, poszerzyć obszar zaznaczenia.

02-zaznaczanie-tla-rozdzka

Uwaga: Kiedy zaznaczysz za dużo  i “chwycisz” włosy, to możesz usunąć zaznaczenie skrótem CTRL+D i zacząć od nowa. Możesz też odjąć od zaznaczenia, przytrzymując ALT i klikając narzędziem Różdżka na dany obszar.


03-zaznaczanie-odwortnosci

Krok 3


Odwracam teraz zaznaczenie, z menu Zaznaczanie -> Odwrotność (CTRL+SHIFT+I), żeby mrówki chodziły w okół mojej głowy, a nie w okół tła. Będzie to wyglądało tak po odwróceniu:

03a-odwrocone zaznaczenie


04-popraw-krawedz

Krok 4


Teraz, również z menu Zaznaczanie, wybieram opcję Popraw krawędź. To najważniejszy punkt tego tutorialu. Po otwarciu ustawiam w okienku następujące parametry:

04-popraw-krawedz

Bardzo wygodnie pracuje się w widoku Na warstwach, gdzie widać przezroczyste tło lub tło, które ustawiliśmy za zdjęciem wcześniej.


05-promien-poprawiania

Krok 5


Cały czas pozostaję w okienku Popraw krawędź, i po prawej stronie wybieram ikonkę pędzelka, będącą promieniem poprawiania. W głównym oknie programu wybieram rozmiar promienia, którym maluję po krawędziach włosów, wchodząc na ciemne obszary tła “wgłąb” fryzury:

05-malowanie-prominiem-poprawiania

Zwiększam w ten sposób zaznaczenie o ciemne elementy tła znajdujące się między włosami. Kiedy mam już dokładnie pomalowane krawędzie, obrazek powinien wyglądać mniej więcej tak:

05-poprawiona krawedz

Akceptujemy zmiany klikając w OK.


06-maska bitmapowa

Krok 6


Ponieważ wyniki poprawiania krawędzi wybrałam do maski warstwy, to obok miniaturki warstwy pojawia mi się miniaturka maski, która ukrywa tło. Podstawiam teraz tło pod moje zdjęcie:

06-podmiana-tla-na-zdjeciu


07-rozjasnianie

Krok 7


Teraz wybieram z przybornika narzędzie Rozjaśnianie, któremu ustawiam następujące parametry: Tryb na Cienie i Światło na 25%. Końcówkę pędzla wybieram miękką i okrągłą, rozmiar dostosowuję do wielkości zdjęcia. Narzędziem maluję krawędzie włosów, które pozostały ciemniejsze, ze względu na otoczenie. Ponieważ stałam na ciemnym tle z desek, to odbijały się one od moich włosów. Tło z owcami, na które podmieniłam deski, jest nieco jaśniejsze, dlatego trzeba dopracować taki detal jak odcień sterczących końcówek. Różnice możecie zobaczyć poniżej:

07-rozjasnianie koncowek wlosow


PHOTOSHOP – wycinanie włosów z tła

Efekt finalny


FOTO

Mam nadzieję, że sterczące strąki już nigdy nie będą dla Was straszne!

magda

Magda
O Autorze

Inżynier informatyki z wielkim sercem do… designu! Projektantka UI & UX, web designer oraz nauczyciel akademicki WIT. Właścicielka najpiękniejszego bloga w sieci :)

PODOBNE WPISY

Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
November 08, 2018
18 kart do zdjęć na Instagram — do druku
18 kart do zdjęć na Instagram — do druku
May 08, 2018
Jak o mały włos nie zostałam... księgową! Zawód grafika komputerowego
Jak o mały włos nie zostałam… księgową! Zawód grafika komputerowego
March 19, 2018
Moich 6 instagramowych sekretów, których nie powinnam zdradzać
Moich 6 instagramowych sekretów, których nie powinnam zdradzać
November 06, 2017
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
August 22, 2017
Jak zrobić logo?
January 09, 2017
Tekst po okręgu w Photoshopie
December 16, 2016
Efekt BOKEH w Photoshopie
October 10, 2016
Akwarelowe strzałki do zdjęć lub grafik
September 27, 2016