Autor  

Jak zrobić zdjęcie w kształcie napisu


Do przygotowywania prostych grafik z napisami wcale nie są potrzebne duże umiejętności w obsłudze programów graficznych. Jeśli decydujemy się na nieskomplikowany krój pisma, to mamy duże szanse na powodzenie i uzyskanie efektu niczym spod ręki profesjonalnego grafika. Niedawno wymieniłam najbardziej powszechne błędy w tworzeniu napisów. Jeśli chcemy nauczyć się dobrze projektować, to warto wiedzieć czego nie robić literom.

Łączenie napisów ze zdjęciem daje ładny efekt i jest przykładem na to, że łatwym sposobem można stworzyć dla bliskiej osoby niezwykłą niespodziankę. Lubię dawać prezenty, które sama zaprojektuję, wydrukuję i umieszczę w specjalnie wybraną ramkę. Postanowiłam, że w tej lekcji grafiki pokażę Wam jak wstawić zdjęcie w napis, tak, żeby miało ono kształt liter. Przy okazji wskażę najłatwiejszą metodę na uzyskanie efektu pastelowej fotografii, o którą pytacie mnie intensywnie od jakiegoś czasu. Wszystko oczywiście w Photoshop’ie!

Jak zrobić zdjęcie w kształcie napisu


Krok 1


Tworzę nowy dokument. Ponieważ mój projekt będzie drukowany, muszę odpowiednio ustawić parapetry. Klikając w opcję Typ dokumentu wybieram Paper International, a następnie Rozmiar na A4, czyli 210 x 297 mm. Ważne jest, żeby rozdzielczość miała 300 pikseli na cal, wtedy obrazek będzie miał wysoką jakość do druku.

Jak zrobić zdjęcie w kształcie liter


Krok 2


Obracam obraz, żeby był poziomy, bo taka kompozycja lepiej mi pasuje. Wybieram do tego z menu Obraz —> Obracanie obrazu —> 90 stopni w lewo lub w prawo.

02-wstawianie-zdjecia-w-litery-tutorial-photoshop


Krok 3


Jako pierwszego używam narzędzia Tekst Zrzut ekranu 2016-08-24 o 11.40.42 z przybornika (długi pasek z ikonkami po lewej stronie :)). Klikam na środku obrazu i wpisuje wyraz. U mnie będzie to RAZEM. Z górnego menu wybieram opcję Okno —> Typografia. W okienku, które się otworzy ustawiam odpowiednie parametry. Rozmiar wybieram dość duży, około 220 pkt. Napisany tekst ścieśniam, zmniejszając światła między literami na -100.

03-triki-w-photoshopie


Krok 4


W osobnym folderze mam już przygotowane zdjęcie, które umieszczę w napisie. Wybrałam fotografię z naszej podróży na Rodos, gdzie spędziliśmy naprawdę piękne wakacje. Zastanawiałam się nad zdjęciem ze ślubu, ale doszłam do wniosku, że wykorzystam je na inną okoliczność, w końcu rocznica ślubu tuż, tuż

Przerzucam je bezpośrednio z folderu do otwartego w Photoshopie dokumentu.

04-wstawianie-zdjęcia-w-napis-photoshop


Krok 5


Kiedy zdjęcie jest już „przerzucone” zatwierdzam jego umieszczenie za pomocą klawisza Enter. Jeśli na liście warstw jest pod napisem, należy je przenieść tak, żeby leżało wyżej. Jeśli nie wiesz jeszcze o co chodzi z tymi warstwami, to przygotowałam na ten temat tutorial.

05 samodzielna grafika w photoshopie na prezent


Krok 6


Będąc w okienku Warstwy, klikam prawym klawiszem myszy na warstwę ze zdjęciem (najlepiej w napis lub pusty obszar). Z menu, które się pojawi, wybieram opcję Utwórz maskę przycinającą. Tym sposobem zdjęcie „docina” się do kształtu liter.  Za pomocą narzędzia Przesunięcie (wskaźnik, pierwsza ikonka w przyborniku), ustawiam fotografię, żeby odpowiednio dopasować ją do napisu.

06-nauka-photoshopa-krok-po-kroku

06-nauka-photoshopa-krok-po-kroku-a


Krok 7


Teraz delikatna obróbka zdjęcia. Zdecydowałam się na efekt pastelowej fotografii, są one ostatnio niezwykle modne, a efekt można uzyskać w bardzo prosty sposób. Pod listą warstw są jest lista ikon, wybieram czwartą, czyli tworzenie warstw wypełnienia i krycia. Używam opcji Gradient.

07-jak-zorbic-pastelowe-zdjęcie


Krok 8


Korzystam z gotowego gradientu i ustawiam go na przedstawione niżej parametry. Można ustawiać własne kolory, ale połączenie pomarańczowego z fioletem daje naprawdę ładne wykończenie. Zwłaszcza, że w kolejnych krokach zastosuję jeszcze inne opcje, które podkręcą efekt.

08 pastelowe zdjęcia jak zrobić


Krok 9


Utworzony gradient również dopasowuję do kształtu liter za pomocą maski przycinającej. Gradient musi być nad literami, a kolory mają (na chwilę) zakryć zdjęcie.

09 -dodawanie-zdjecia-do-napisu


Krok 10


W oknie warstw dodaję warstwie z Gradientem tryb mieszania Ekran. I voila! Efekt pastelowego zdjęcia gotowy

10-efekt-pastelowego-zdjęcia
10 pastelowe zdjęcia w photoshopie


Krok 11


Do napisu RAZEM dodaję jeszcze słowo „najlepiej” oraz ramkę, używając narzędzia rysowania prostokąta Zrzut ekranu 2016-08-24 o 12.14.34 z przybornika. Parametry ramki wybieram przed rysowaniem w pasku pod głównym menu:

11 jak ustawic ramkę

11 DIY grafiika na prezent


Krok 12


Tak przygotowaną grafikę zapisuję do formatu JPG w jakości 12 i… Drukuję!

12 pastelowe romantyczne zdjęcie


Mój mąż jest zachwycony prezentem!
Dajcie znać czy planujecie zrobić swoim ukochanym
lub przyjaciołom podobne niespodzianki!

Enjoy!!magda

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
Najczęstsze błędy przy dodawaniu zdjęć do grafik
May 24, 2022
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
November 08, 2018
18 kart do zdjęć na Instagram — do druku
18 kart do zdjęć na Instagram — do druku
May 08, 2018
Jak o mały włos nie zostałam... księgową! Zawód grafika komputerowego
Jak o mały włos nie zostałam… księgową! Zawód grafika komputerowego
March 19, 2018
Moich 6 instagramowych sekretów, których nie powinnam zdradzać
Moich 6 instagramowych sekretów, których nie powinnam zdradzać
November 06, 2017
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
August 22, 2017
3 proste gry na rozkręcenie imprezy
3 proste gry na rozkręcenie imprezy
August 10, 2017
MEGA poradnik — prezenty dla niej
February 24, 2017