Autor  

Jak zrobić zdjęcie w kształcie napisu


Do przygotowywania prostych grafik z napisami wcale nie są potrzebne duże umiejętności w obsłudze programów graficznych. Jeśli decydujemy się na nieskomplikowany krój pisma, to mamy duże szanse na powodzenie i uzyskanie efektu niczym spod ręki profesjonalnego grafika. Niedawno wymieniłam najbardziej powszechne błędy w tworzeniu napisów. Jeśli chcemy nauczyć się dobrze projektować, to warto wiedzieć czego nie robić literom.

Łączenie napisów ze zdjęciem daje ładny efekt i jest przykładem na to, że łatwym sposobem można stworzyć dla bliskiej osoby niezwykłą niespodziankę. Lubię dawać prezenty, które sama zaprojektuję, wydrukuję i umieszczę w specjalnie wybraną ramkę. Postanowiłam, że w tej lekcji grafiki pokażę Wam jak wstawić zdjęcie w napis, tak, żeby miało ono kształt liter. Przy okazji wskażę najłatwiejszą metodę na uzyskanie efektu pastelowej fotografii, o którą pytacie mnie intensywnie od jakiegoś czasu. Wszystko oczywiście w Photoshop’ie!

Jak zrobić zdjęcie w kształcie napisu


Krok 1


Tworzę nowy dokument. Ponieważ mój projekt będzie drukowany, muszę odpowiednio ustawić parapetry. Klikając w opcję Typ dokumentu wybieram Paper International, a następnie Rozmiar na A4, czyli 210 x 297 mm. Ważne jest, żeby rozdzielczość miała 300 pikseli na cal, wtedy obrazek będzie miał wysoką jakość do druku.

Jak zrobić zdjęcie w kształcie liter


Krok 2


Obracam obraz, żeby był poziomy, bo taka kompozycja lepiej mi pasuje. Wybieram do tego z menu Obraz —> Obracanie obrazu —> 90 stopni w lewo lub w prawo.

02-wstawianie-zdjecia-w-litery-tutorial-photoshop


Krok 3


Jako pierwszego używam narzędzia Tekst Zrzut ekranu 2016-08-24 o 11.40.42 z przybornika (długi pasek z ikonkami po lewej stronie :)). Klikam na środku obrazu i wpisuje wyraz. U mnie będzie to RAZEM. Z górnego menu wybieram opcję Okno —> Typografia. W okienku, które się otworzy ustawiam odpowiednie parametry. Rozmiar wybieram dość duży, około 220 pkt. Napisany tekst ścieśniam, zmniejszając światła między literami na -100.

03-triki-w-photoshopie


Krok 4


W osobnym folderze mam już przygotowane zdjęcie, które umieszczę w napisie. Wybrałam fotografię z naszej podróży na Rodos, gdzie spędziliśmy naprawdę piękne wakacje. Zastanawiałam się nad zdjęciem ze ślubu, ale doszłam do wniosku, że wykorzystam je na inną okoliczność, w końcu rocznica ślubu tuż, tuż

Przerzucam je bezpośrednio z folderu do otwartego w Photoshopie dokumentu.

04-wstawianie-zdjęcia-w-napis-photoshop


Krok 5


Kiedy zdjęcie jest już “przerzucone” zatwierdzam jego umieszczenie za pomocą klawisza Enter. Jeśli na liście warstw jest pod napisem, należy je przenieść tak, żeby leżało wyżej. Jeśli nie wiesz jeszcze o co chodzi z tymi warstwami, to przygotowałam na ten temat tutorial.

05 samodzielna grafika w photoshopie na prezent


Krok 6


Będąc w okienku Warstwy, klikam prawym klawiszem myszy na warstwę ze zdjęciem (najlepiej w napis lub pusty obszar). Z menu, które się pojawi, wybieram opcję Utwórz maskę przycinającą. Tym sposobem zdjęcie “docina” się do kształtu liter.  Za pomocą narzędzia Przesunięcie (wskaźnik, pierwsza ikonka w przyborniku), ustawiam fotografię, żeby odpowiednio dopasować ją do napisu.

06-nauka-photoshopa-krok-po-kroku

06-nauka-photoshopa-krok-po-kroku-a


Krok 7


Teraz delikatna obróbka zdjęcia. Zdecydowałam się na efekt pastelowej fotografii, są one ostatnio niezwykle modne, a efekt można uzyskać w bardzo prosty sposób. Pod listą warstw są jest lista ikon, wybieram czwartą, czyli tworzenie warstw wypełnienia i krycia. Używam opcji Gradient.

07-jak-zorbic-pastelowe-zdjęcie


Krok 8


Korzystam z gotowego gradientu i ustawiam go na przedstawione niżej parametry. Można ustawiać własne kolory, ale połączenie pomarańczowego z fioletem daje naprawdę ładne wykończenie. Zwłaszcza, że w kolejnych krokach zastosuję jeszcze inne opcje, które podkręcą efekt.

08 pastelowe zdjęcia jak zrobić


Krok 9


Utworzony gradient również dopasowuję do kształtu liter za pomocą maski przycinającej. Gradient musi być nad literami, a kolory mają (na chwilę) zakryć zdjęcie.

09 -dodawanie-zdjecia-do-napisu


Krok 10


W oknie warstw dodaję warstwie z Gradientem tryb mieszania Ekran. I voila! Efekt pastelowego zdjęcia gotowy

10-efekt-pastelowego-zdjęcia
10 pastelowe zdjęcia w photoshopie


Krok 11


Do napisu RAZEM dodaję jeszcze słowo “najlepiej” oraz ramkę, używając narzędzia rysowania prostokąta Zrzut ekranu 2016-08-24 o 12.14.34 z przybornika. Parametry ramki wybieram przed rysowaniem w pasku pod głównym menu:

11 jak ustawic ramkę

11 DIY grafiika na prezent


Krok 12


Tak przygotowaną grafikę zapisuję do formatu JPG w jakości 12 i… Drukuję!

12 pastelowe romantyczne zdjęcie


Mój mąż jest zachwycony prezentem!
Dajcie znać czy planujecie zrobić swoim ukochanym
lub przyjaciołom podobne niespodzianki!

Enjoy!!magda

Magda
O Autorze

Inżynier informatyki z wielkim sercem do… designu! Projektantka UI & UX, web designer oraz nauczyciel akademicki WIT. Właścicielka najpiękniejszego bloga w sieci :)

PODOBNE WPISY

Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
November 08, 2018
18 kart do zdjęć na Instagram — do druku
18 kart do zdjęć na Instagram — do druku
May 08, 2018
Jak o mały włos nie zostałam... księgową! Zawód grafika komputerowego
Jak o mały włos nie zostałam… księgową! Zawód grafika komputerowego
March 19, 2018
Moich 6 instagramowych sekretów, których nie powinnam zdradzać
Moich 6 instagramowych sekretów, których nie powinnam zdradzać
November 06, 2017
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
August 22, 2017
3 proste gry na rozkręcenie imprezy
3 proste gry na rozkręcenie imprezy
August 10, 2017
MEGA poradnik — prezenty dla niej
February 24, 2017
Kartka i plakat na walentynki
February 02, 2017
Grafika na Dzień Babci i Dziadka — ramka na zdjęcie
January 17, 2017