Autor  

6 darmowych fontów z ozdobnikami


Ozdobniki kaligraficzne do krojów pisma, które imitują pismo odręczne, biją ostatnio rekordy popularności. Kiedy pierwszy raz opublikowałam dla Was grafikę, zawierającą takie „wywijaski przy literach”, a był to plakat Rób to, co kochasz z paczki plakatów motywacyjnych, zalała mnie fala pytań jak rozwinęłam napisy o te piękne zdobienia. Wiele fontów oferuje dekoracyjne wykończenia do liter, jednak z reguły są to kroje płatne. Pomyślałam, że podejmę wyzwanie i poszukam darmowych fontów, które świetnie nadadzą się dla osób dopiero zaczynających zabawę z typografią. Wiem, że wielu z Was chciałoby popróbować tworzenia różnego rodzaju grafik z typografią. Mam nadzieję, że teraz dzięki mnie, będziecie mogli zrobić takie grafiki też dla siebie.

JAK DODAWAĆ OZDOBNIKI DO LITER


Dodawanie ozdobników jest dość proste i można je robić na dwa sposoby. Cały poradnik na ten temat już kiedyś pojawił się na blogu. Generalnie idea jest taka, że fonty albo mają wpisane elementy dekoracyjne w litery, albo trzeba je dodawać do napisów ręcznie. W wybranych przeze mnie niżej krojach pisma wszystkie ozdobniki są osobnymi symbolami, które zwykle wpisane pod np. znakami nawiasu albo plusa, i trzeba je do napisów dopasować samemu. Każdy krój pisma, pod linkami gdzie możecie je pobrać, ma wypisane znaki do których przypisane są „wywijaski”.

Dla przykładu w kroju pisma shorelines jest tak, że zawiera on 6 ozdobninków, które znajdują się pod znakami nawiasów ( ), kwadratowych nawiasów [ ] oraz slasha i backslasha / \. Zresztą, zobaczcie sami:


 DARMOWE FONTY DO POBRANIA


6 darmowych fontów z ozdobnikami

1. shorelines (6 ozdobników)

2.  Some Weatz (9 ozdobników)

3. Ail et fines herbes (2 ozdobniki)

4. Lilly Belle (4 ozdobniki)

5. Sverige Script (10 ozdobników)

6. Lydia Puente (1 ozdobnik)


INSTALACJA I UŻYWANIE

  • Przeczytaj licencje fontów! Są one dołączane do pobranych pików lub są podane na stronach z których je pobierasz oraz na stronach ich autorów.

 

  • Pliki instalujesz na komputerze, a nie w konkretnym programie, dlatego po instalacji w systemie będą one działały w każdym z programów.

 

  • Każdy z tych fontów ma ozdobniki pod innymi znakami, dlatego zobacz tablice znaków na stronach do pobrania plików, żeby wiedzieć których użyć, żeby „wywijaski” działały poprawnie

Udanej zabawy!

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

TOP 5 ulubionych par krojów pisma – czerwiec
June 13, 2022
Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
6 krojów pisma, których należy unikać
March 27, 2022
8 par klasycznych fontów dla profesjonalistów
January 11, 2022
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
November 10, 2020
12 sprawdzonych par darmowych fontów
May 05, 2020
8 najlepszych książek o typografii
8 najlepszych książek o typografii
September 17, 2018
Jakie kroje pisma będą modne w 2018 roku?
Jakie kroje pisma będą modne w 2018 roku?
January 02, 2018
24 bluzy z fajną (i dobrą) typografią
24 bluzy z fajną (i dobrą) typografią
November 13, 2017