Autor  

Rzeczy, których nigdy nie robię tworząc grafiki


Wakacje, wakacjami, ale stęskniłam się za blogiem! W autokarze, w drodze do domu, zabrałam się za przegląd tego, co działo się w moim otoczeniu “w sieci”. Robię to wybiórczo, o czym pisałam już kiedyś w tym poście. Odkąd bloguję, natykam się na powtarzanie treści. W sumie to nic złego. Tak działa cały świat, trendy w projektowaniu, moda itd. Jednak podczas 20 godzinnej podróży dopadła mnie ochota, żeby podzielić się z Wami moim kodeksem, którego trzymam się, kiedy tworzę swoje projekty, chcąc zachować oryginalność. A właściwie rzeczy, których nie robię przed, po i w trakcie projektowania.

Jestem idealistką, estetką i bardzo mocno skupiam się na detalach. Daje mi to wiatr w żagle i pozwala być krok przed wszystkimi, którzy w jakiś sposób naśladują moją twórczość. Kamil musiał pomóc mi trochę “ugładzić” ten wpis, bo popłynęłam. Nie chodzi o moje przekonanie o nieomylności, bo owszem, popełniałam i popełniam błędy, ale na swojej robocie znam się naprawdę bardzo dobrze. Nie pomyślcie, że zadzieram nosa, bo jest mi zawsze daleko od takiej postawy. Po prostu — chciałam stworzyć wpis, który, mam nadzieję, TEŻ zainspiruje wiele osób do poszukiwania własnego stylu, własnej jakości oraz dbania o detale w projektach, nie tylko graficznych, ale głównie.

 1. Nie używam więcej niż 2 krojów pisma

  O typografii wiem naprawdę dużo. Jest to mój graficzny konik. Sporo ważnych zasad już kiedyś wymieniłam. To, że nie powinno się łączyć więcej niż dwóch fontów, to podstawa podstaw. To tak, jak w ortografii po literze “P” następuje zwykle “RZ” – nie mniej jednak są wyjątki od reguły, ale żeby wyszło dobrze – trzeba mieć doświadczenie z typografią i ją rozumieć. Dbam o każdą użytą literę, czytelność wyrazów, odstępy między literami i całą masę innych niezwykle ważnych detali (dlatego nie “zamieniam” wyrazu “kawa” w grafice, na “herbatę”). Dzielenie się grafiką użytkową to taka trochę lekcja dobrego designu, a ja się czuję odpowiedzialna za to, co pokazuje Wam jako rzeczy dobre i jakościowe.
  Po lewej: 2 użyte kroje pisma — odręczny i jednoelementowy bezszeryfowy
  Po prawej: 3 kroje pisma — 2 fonty odręczne i font bezszeryfowy, bo powoduje tłok i niepotrzebne zamieszanie. Jako ciekawostkę powiem Wam, że napisy “wdech” i “wydech” są napisane tym samym fontem, ale powtarzające się litery — w, d, e, c i h napisane są alternatywnymi znakami, żeby nie było to takie maszynowe. O taką dbałość o detal mi chodzi!


 2. Nie używam oklepanych fontów

  W sumie napisałam post o tym, których fontów unikam jak ognia. A nawet dwa! Sprawdźcie koniecznie.
  Po lewej: Znów dopracowanie liter, żeby nie powtarzały się nie wyglądały mechanicznie
  Po prawej: Font, który powinniście jak najszybciej odinstalować ze swojego komputera


 3. Nie podaję nazw użytych czcionek

  Z prostej przyczyny! Jak tylko powiem czego użyłam w projekcie, to za chwilę pojawia się lawina grafik, które łudząco przypominają te z mojego bloga. Jedni uważają to za złośliwość, ale ja to po prostu nazywam dbaniem o własną oryginalność — nie tylko moją, innych również
  Plakaty do kobiecego biura


 4. Nie klonuję jednej grafiki 1:1 na jednym projekcie

  Oznacza to, że nie znajdziecie u mnie plakatu czy plannera, na którym są np. dwa identyczne bukiety kwiatków albo esy-floresy. Każdy element zawsze starannie dobieram i modyfikuję, żeby kompozycja miała wyjątkowy, dopracowany klimat. To niezwykle ważne! Klonowanie na projekcie gotowej grafiki i zapychanie nią kompozycji to po prostu pójście na łatwiznę. W dobrym projektowaniu grafiki chodzi o dbałość o detal. Dotyczy to też zdjęć prezentujących plakaty i inne grafiki do pobrania z bloga – nigdy, ale to przenigdy nie powtarzam jednej kompozycji dla kilku plakatów. Ani w poście, ani w ogóle na blogu!
  Po lewej: Rozbudowana kompozycja, gdzie każdy element został dobrany i dopasowany do siebie
  Po prawej: Kompozycja z klonowanymi elementami — wygląda nudno i “mechanicznie”, można to potraktować analogicznie do sytuacji z pismem ręcznym opisanej w punktach 1. i 2.Góra: Każdy plakat zrobiony jest na osobnym zdjęciu — dbałość o szczegół na pierwszym miejscu! Jeśli poświęcamy czas na zaprojektowanie czegoś DOBRZE, to ważne jest, żeby zaprezentować to odpowiednio odbiorcy!
  Dół: Używanie jednej kompozycji dla kilku grafik — sytuacja, której unikam i wszystkim też radzę, projekt należy prezentować jak najbardziej starannie


 5. Nie odpisuję na pytania “kiedy pojawi się to” lub “czy zaprojektowałabyś tamto?”, bo “akturat potrzebuję, ale na pewno przyda się rownież innym”.

  Wiem, że to może trochę niemile, ale dostaję codziennie bardzo, BARDZO dużo takich pytań, mam również napisane to w dziale FAQ i w każdym poście, że nie da się dogodzić każdemu, więc nie modyfikuję wzorów ani nie mam też tyle czasu, żeby obdarować grafikami cały świat (ale chciałabym, serio!). Projektuję wyselekcjonowane grafiki, w wysokiej jakości, które staram się tworzyć uniwersalnie, żeby jak najwięcej osób miało z nich radochę. To sprawia, że serce rośnie i mam ochotę tworzyć bez końca fajne rzeczy! W końcu blog powstał z potrzeby tego, że zawsze miałam za dużo pomysłów, ale nie wiedziałam jak się nimi dzielić z innymi. Na szczęście znalazłam najlepsze rozwiązanie z możliwych i spotkałam Was, moich czytelników Dlatego chętnie słucham Waszych sugestii, ale “podbieranie” mnie, żebym coś zrobiła odpada zupełnie.


 6. Nie obiecuję, że jakiś projekt powstanie

  Kontynuując myśl wcześniej, zdarzyło mi się, że napisałam na pytanie czytelniczki “o, super pomysł, może kiedyś wykorzystam”. I byłam nękana wiadomościami “gdzie ta grafika!?” co tydzień, przez bardzo długi czas. Na Facebooku, Instagramie i mailu, z kolejnych anonimowych kont. Nie da się nic na siłę. Grafiki są najfajniejsze, kiedy nie powstają pod presją, jeśli nie czuję tematu w danej chwili, to na pewno projekt nie wyjdzie taki, jaki chciałabym, żeby był. Idealny, dopracowany i z klimatem design powstaje ze “zrywu serca”. ❤️


 7. Nie opieram się tylko na mockupach

  Owszem, zdarza mi się korzystać z gotowych elementów do tworzenia kompozycji i eksponowania grafiki, ale jednak w znacznej przewadze na moim blogu znajdziecie zdjęciach, które powstają u mnie w domu i są naszego autorstwa. Mockup to taka trochę droga na skróty, a ja staram się z nich korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Mam taką zasadę, że nie wystarczy być “close enough”, żeby w ogóle zbliżyć się do sukcesu. “Close enough”, to pułapka! Trzeba dać z siebie wszystko.


 8. Nie kopiuję pomysłów na grafiki od koleżanek blogerek

  To jak zabieranie zabawek z czyjegoś podwórka. Przyznam, że często gęsto mam ochotę przestać projektować, kiedy widzę takie nagminne, wręcz nudne kopiowanie rozwiązań i pomysłów z mojego bloga (i nie tylko). Trzeba być jednak silnym, policzyć do dziesięciu i robić dalej swoje. Od niedawna mówię o tym głośno i szczerze. Raz nawet napisałam na FB post, który jest potwierdzeniem powiedzenia “Uderz w stół, a nożyce się odezwą”, bo po jego opublikowaniu dostałam kilka wiadomości z pokrętnymi tłumaczeniami. Wielu z tych osób nawet nie znałam, przez to na pewno nie miałam ich na myśli, ale skoro same napisały, to znaczy, że mają coś na sumieniu.


  Nie podoba mi się to, że blogując w Polsce, w tak wąskiej dziedzinie, nie tworzymy nowej jakości. Nie staramy się na oryginalność, a szukamy gotowych i sprawdzonych pomysłów u kogoś, komu się udało. To słabe, a co gorsze, to zupełnie nieskuteczne. Dlaczego? Bo czytelnicy z wielką łatwością wychwytują tę strategię i przychodzą do mnie z konkretnymi linkami. Sukces jednego bloga jest wypracowany przez niego i nie jest możliwe pójście jego drogą. Trzeba wydeptać swoją własną ścieżkę. I żebyśmy się dobrze zrozumieli — inspirowanie się to jedno, ale deptanie czyimiś ścieżkami to drugie. Twórzmy, a nie kopiujmy.

  Nie chcę na koniec tego postu pozostawić Was z niczym, poza tymi zasadami i pouczeniem. Jest kilka blogów, które tworzą własną, nową, znakomitą jakość i świeżość. Są inspirujące i nowatorskie. Sami sprawdźcie jaka cudowna jest Weronika z Mavelo czy Paulina z onelittesmile. Zaglądnijcie do nich! Tak się obiera kierunek, żeby zachować oryginalność!


Uf! To jak oczyszczenie!
Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia Wam się do czegoś przydadzą!

Enjoy!!

Magda
O Autorze

Inżynier informatyki z wielkim sercem do… designu! Projektantka UI & UX, web designer oraz nauczyciel akademicki WIT. Właścicielka najpiękniejszego bloga w sieci :)

 • Mam wrażenie, że ludzie wolą te oklepane rzeczy i już znane od innych. Moje pudełko nie spotkało się z pobraniami, ale w sumie nie ma się co dziwić — nie ma prostego kształtu. Albo dobra, kolory nie takie, albo wrzucony plik.

  • Czytelnicy może tak, ale po to zajmujemy się tym, czym zajmujemy, by świat szedł do przodu. Czasem nasze pomysły zaskoczą, a czasem nie. A czasem zaskoczą, tylko z lekkim poślizgiem

 • Magda, ten post ♡ ♡ ♡
  Napisałaś wszystko co najważniejsze, i puenta taka, że nic dodać nic ująć ♡ Dziękuję!

  • Musiałam z siebie wyrzucić trochę emocji i zrobić to w taki sposób, by coś może z tego wyszło twórczego Mam nadzieję teraz na zalew pięknych, niepowtarzalnych i nowatorskich pomysłów

   • Ja widziałam już sytuacje, że ktoś się zreflektował, że nie tędy droga i zaczął robić fajne, unikatowe rzeczy
    Też mam nadzieję i trzymam kciuki, żeby tak było! Bo np. plany lekcji w stylu My Pink Plum mogą być tylko u My Pink Plum! ♡

 • Analog Typing

  miód na moje serce Magdo wylałaś!

 • Katarzyna Chojnowska

  Świetny tekst <3.

 • Dotyczy wielu dziedzin. Ileż pracy trzeba włożyć w pokazanie siebie w swoich pracach. A kogoś to kosztuje tylko chwilę strachu…

  • Nawet nie wiem, czy kopiści czegoś się boją… Doświadczenie nauczyło mnie, że najczęściej zasłaniają się “niewiedzą” i szantażem emocjonalnym.

 • Kamila Mierzejewska

  Idealnie napisane
  Tak by poczuć się zainspirowanym a nie obrażonym A do tego spadł kamień z Pani serducha
  Cudnie. Pozdrawiam cieplutko w ten chłodny, zwiastujący jesień dzień

  • Tak jak napisałam wcześniej – liczę, że teraz “blogosfera drukowana” stanie się bardziej twórczym miejscem

 • Faktycznie, od kiedy zobaczyłam u Ciebie jeden z krojów czcionki (to było Mulberry?), po kilku tygodniach ma to cała lajfstajlowa blogosfera

  • Gdyby chociaż dobrze i rozsądnie wykorzystywać…
   Najgorsze co widziałam to kradzież cudzej grafiki, pokolorowanie jej i wystawienie na sprzedaż jako plakat…

 • A.

  Do listy unikatowych kreatywnych blegrerek dorzuciłabym LiliCreative – uwielbiam na równi z Tobą Madziu Sama od jakiegoś czasu pracuję nad własną marką graficzną i… cholernie to ciężka sprawa, żeby stworzyć coś naprawdę “swojego”. Powodzenia w dalszej pracy i dzięki za świetnego posta

 • Przydatna garść wiedzy, dzięki.

 • Świetnie to ujęłaś. Co do Twoich grafik, rewelacyjnie pokazałaś w zestawieniach, że jesteś w tym mistrzynią Tak trzymaj

  • Dziękuję! Staram się jak najdokładniej opisać, o co mi chodzi

 • Magdo a ja mam pytanie.
  Czy pisząc te słowa:
  “Nie podoba mi się to, że blogując w Polsce, w tak wąskiej dziedzinie, nie tworzymy nowej jakości.”
  Przez wąską dziedzinę miałaś na myśli blogi, które mają coś wspólnego z projektowaniem graficznym?
  Bo ja do 80% tego co napisałaś w tekście podchodzę zupełnie inaczej i sprawdza mi się to doskonale, dlatego byłam ciekawa czy Twoje słowa dotyczą wszystkich blogów, czy tez tylko tych z “graficznym” zacięciem?
  ❤️

  • Tak, na myśli miałam graficzne blogi (choć nie zdziwiłabym się, gdyby taki tekst napisał ktoś o swojej blogerskiej dziedzinie). Nie wiem za bardzo co masz na myśli “podchodzę inaczej”… Co masz na myśli?

   • Mam na myśli to, że ja nigdy nie stawiałam na grafikę na swoim blogu. Sama nie jestem graficzką i zmysł wizualny mam jak mrówka, albo jeszcze mniejszy.
    I ta grafika początkowo w ogóle nie była dla mnie ważna
    Teraz, gdy mam możliwości finansowe, to oczywiście grafika jest oddelegowana do naszej Natalii i ufam, że swoją robotę robi świetnie, bo mnie się podoba.
    Ale gdy czasem robimy grafiki, do mniejszych projektów, do których nie ma sensu zatrudniać grafika, to nie przywiązujemy aż takiej uwagi do detali, choćby dlatego, że ta grafika – na moim blogu, o moich treściach nigdy nie gra i nie będzie grała roli kluczowej, a jeśli trafię na Klientkę, dla której jednak gra i ona absolutnie nie może bez tego się obyć i w ogóle umiera jak widzi nasze grafiki – to trudno – to już nie będzie moją Klientką i nasze drogi się rozejdą.
    Wśród prawie 4 tysięcy klientek moich kursów online znalazła się tylko jedna, która faktycznie zwróciła mój kurs, bo jej się nie podobała grafika.
    Dla innych nie jest to aż tak istotne, bo nie to jest sednem treści, które przekazuję.
    Dla mnie zawsze “zrobione jest lepsze od doskonałego”
    ALE: jednocześnie jestem zwolenniczką sprawdzania tego, co u nas działa i z czym się dobrze czujemy
    Ja w swoim biznesie robię masę rzeczy pod prąd, które każdy guru uznaje za coś strasznego (na przykład nie odpisuję Klientkom na wiadomości na mediach społecznościowych :), bo tak mi pasuje i u mnie się to sprawdza.
    Co nie oznacza, że ktoś inny nie może mieć świetnych efektów działając zupełnie inaczej

    • Olga Smogór

     Wydaje mi się, że macie to samo przesłanie: swoją działką zajmować się najlepiej, jak umiecie. I tak jak Twoją działką, Olu, jest zarządzanie sobą w czasie, tak działką Magdy jest projektowanie grafik. I obie chcecie robić to jak najlepiej, no nie?

    • A, to wszystko jasne Mój tekst nie dotyczył takich sytuacji, które opisujesz

 • Pięknie to wszystko wyjaśniłaś! no i oprawa graficzna, też jak zwykle cudowna!!!

  • Bardzo dziękuję W końcu się zebrałam i wyrzuciłam to z siebie

 • Barbara Gwoździak

  Oj tak! To naprawdę nic przyjemnego kiedy ktoś kopiuje naszą pracę i przedstawia ją jako własną. Ty Madziu masz ogromne szczęście, że jesteś tak twórczą i kreatywną osobą, bo myślę sobie że to nie jest tylko efekt ciężkiej pracy, z tym trzeba się urodzić:-) ale niestety nie każdy ma taki dar i wtedy czasem zamiast się zainspirować bezczelnie bawi się w kopistę. I chociaż trudno nad tym przejść obojętnie to oryginał zawsze się obroni. Ja niestety nie jestem taka utalentowana, nigdy nie miałam głowy do własnych oryginalnych pomysłów ale staram się:-))

  • Bardzo dziękuję za miłe słowa! Nie zgadzam się jednak co do talentu. Wszystko można wypracować cięższą, czy lżejszą pracą. Bycie uczciwym i pracowitym rzemieślnikiem to bardzo dużo powodów do dumy

 • Anna Z.

  Przecież używa Pani gotowych elementów zakupionych na portalach. Trudno wtedy być oryginalnym. Tego samego królika czy nosorożca może użyć ktoś inny w sowich projektach i nie będzie w tym nic złego, bo na to pozwala mu licencja. Tworzenie grafiki w danym klimacie z tego samego zestawu GOTOWEJ grafiki to inspiracja czy plagiat? Trudno mówić o TWORZENIU GRAFIKI jeżeli używa się zakupionych elementów. Możemy wtedy mówić o oryginalnej własnej kompozycji, o niczym innym więcej.