Autor  

Prosty sposób na stworzenie idealnej palety kolorów


Żyję już co prawda jutrzejszą wyprawą do Rzymu, co było widać zresztą w poprzednim wpisie, ale jeszcze przed tym postanowiłam wykorzystać wolny weekendowy czas i podzielić się z Wami czymś inspirującym!

O narzędziach, które dobierają palety kolorów, albo w ogóle udostępniają gotowe zestawienia kolorystyczne, widziałam w sieci wiele wpisów. Chciałam ten temat nieco ożywić i dodać kilka porad od siebie. Jak w ogóle zabrać się za poszukiwania idealnego zestawu kolorów? Jakie generatory palet wykorzystać oraz oczywiście w jaki sposób udoskonalić to, co wytworzą nam te narzędzia? Nie ma zero-jedynkowych rozwiązań, ale podpatrując czyjeś metody — możemy poszerzyć swoje umiejętności. Zdradzę Wam jakie są moje wskazówki na dobieranie idealnej i ciekawej palety kolorów.

1. ZNAJDŹ ZDJĘCIE, KTÓREGO KOLORYSTYKA JEST DLA CIEBIE INSPIRUJĄCA


Z poszukiwaniami schematu kolorystycznego jest trochę tak, jak z robieniem moodboardów, czyli tzw. tablic inspiracji. Zawsze polecam zacząć od zebrania galerii różnych zdjęć lub grafik, których nastrój i barwy odpowiadają klimatowi projektu, do którego dobieramy kolory. Fotografie czy obrazy są najlepszą bezpośrednią inspiracją, z której warto skorzystać. Są też impulsem do postawienia pierwszego kroku w tworzeniu projektu. Możesz udać się na wycieczkę po Pinterescie albo Instagramie, tam ilość pięknych rzeczy powala i pozwala dać się ponieść wyobraźni!

Ja swój wybór idealnej palety pokażę na przykładzie zdjęcia poniżej. Jest to fotografia przygotowana do wpisu o bukietach w filiżankach, który opublikowałam w zeszłym roku. Kocham połączenie granatu, różu i zieleni, które przeplatane są złotem, i taką paletę chciałabym stworzyć jako tę przykładową. Jak to zrobić przeczytacie w kolejnych dwóch krokach.


2. SKORZYSTAJ Z GENERATORA KOLORÓW


W internecie znajdzie się sporo darmowych narzędzi online, które ułatwiają pracę i tworzą nam schematy kolorystyczne ze zdjęć. Z nimi zbudowanie palety jest naprawdę proste. Możecie skorzystać m. in. z Adobe Color CC (tak, jest darmowy), Coolors.co lub Color Palette od Canva. Ja skorzystam z tego pierwszego, ponieważ moim zdaniem — daje najwięcej możliwości. Pozwala on wybrać jedną z 5 tonacji, ale także i tworzenie własnej poprzez przesuwanie znaczników z kolorami na zdjęciu. Utworzona paleta ma 5 kolorów (zarówno w tym, jak i w większości znanych mi generatorów).

Tak naprawdę narzędzia tego rodzaju powinny być krokiem pośrednim, i bardziej drogowskazem w stworzeniu palety, niż jej docelowym wskazaniem. Nie jestem zwolenniczką stosowania automatów, zawsze polecam jeszcze personalizować wynik i chociażby w drobnym stopniu udoskonalać to, co stworzy generator. On nigdy nie będzie lepszy od nas samych!


3. UDOSKONAL SWOJĄ PALETĘ!


I tu jest ukryty cały klucz do sukcesu! Poza kolorami warto pomyśleć o dodaniu do palety również tekstur, jak np. złoto czy srebro, albo wychodząca już co prawda z mody, ale wciąż uwielbiana, miedź. Można też pójść krok dalej i użyć tekstur z różnymi wzorkami, jak np. marmur, akwarele, stary papier albo drewno. Najlepiej naprowadzi nas na to zdjęcie, z którego korzystamy. Może jest na nim coś, czego tekstura fajnie wyglądała by w schemacie kolorów? Korzystając z tego triku sprawimy, że paleta nie będzie taka „płaska”.

W moim pierwszym przykładzie kolor beżowy będzie podmieniony na złoto, żeby ożywić całość, a jeden z wybranych przez generator granatowych zamieniam na szarość, żeby mieć więcej neutralnych odcieni w palecie. Drugi przykład zawiera już nieco spokojniejszą wersję kolorów, bo zieleń zastąpiłam marmurem.

I tak oto w palecenie nr 1 otrzymuję kolory różowy, zielony, złoty, granatowy i jasnoszary. Te dwa ostatnie pełnią funkcje kolorów neutralnych i świetnie nadają się jako baza. Pozostałe sprawdzą się w projekcie jako wyróżnienia i uzupełnienie kompozycji.


W przypadku palety nr 2 kolorem neutralnym jest tekstura marmuru oraz ciemniejszy odcień granatowego. Są bazą dla ciemnego niebieskiego, różowego i złota. Tak naprawdę można się tymi połączeniami bawić w nieskończoność, pamiętając o zasadzie zachowania kolorów neutralnych, żeby w schemacie nie było zbyt przytłaczająco.


Podsumowując:

  • projekt który ma same wyraźne kolory może być zbyt chaotyczny, dlatego pamiętaj, żeby w palecie były przynajmniej 2 kolory neutralne (dla tła lub tekstu, czy np. napisu w logotypie),
  • możesz dodać do palety teksturę, wtedy zestaw będzie żywszy i ciekawszy
  • stwórz kilka zestawów na tej samej bazie z generatora i wybierz ten, który podoba Ci się najbardziej — mając porównanie między zestawami często łatwiej jest podjąć decyzję

___

Skąd „wytrzasnąć” tekstury?

Tak naprawdę w sieci jest masa miejsc, gdzie znajdziemy darmowe i płatne paczki z grafikami tego rodzaju. Sama kiedy na blogu udostępniałam paczkę ze „złotkami” Oto kilka fajnych rozwiązań:

 

Przeczytaj licencje autorów tekstur! Są one dołączane do pobranych pików lub są podane na stronach z których je pobierasz oraz na stronach ich autorów.


Mam nadzieję, że moje przykłady pobudzą Waszą wyobraźnię
i będziecie mieli ochotę podziałać bardziej kreatywnie z dobieraniem palet kolorów,
skupiając się nie tylko na samych barwach, ale także i na teksturach.

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.