Autor  
DIY

Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku


Najwięcej czasu oraz natchnienia na uzupełnianie moich albumów ze zdjęciami odnajduję, kiedy odwiedzam dom rodzinny. To niemalże jak rytuał. Uwielbiam oglądać stare zdjęcia. Te stojące w ramkach na komodzie, albo wyjęte z szuflad stare albumy, pełne wspomnień. Sam fakt trzymania w ręku zdjęć sprawia mi, oraz moim bliskim, ogromną przyjemność. Nawet ostatnio, jadąc z rodzicami w rodzinne strony mojej babci, wspominałam, że ostatni raz miałam w ręku aparat analogowy podczas wspólnych wakacji nad morzem. Było to wiele, wiele lat temu. Chyba dwadzieścia! Na mojej ścianie, w domu rodziców, wisi zdjęcie z tej wycieczki. Buduję na nim zamek z piasku. Niedługo po tym wymieniliśmy zmachaną „małpkę” (pamiętacie, że tak się nazywało kiedyś aparaty analogowe ustawione na auto?), na nowiutki, wprowadzający nas do cyfrowego świata aparat fotograficzny. Nawet nie pamiętam, jakiej marki. Gdzieś już pogubiłam większość zdjęć z niego. Może i nic się nie stało, bo część z nich, to były bezsensowne pstryknięcia. W fotografii cyfrowej produkuje się setki tysięcy zdjęć, które nic od nas nie wymagają. Na szczęście, swego czasu, dużą część wydrukowałam do albumu. Tylko te przetrwały i do dzisiaj cieszą swoją “obecnością”.

Drukowanie zdjęć jest fajne! Dlatego, kiedy marka Canon zaprosiła mnie do udziału w akcji #dotknijemocji, nie wahałam się ani chwili — chcę Wam mówić i pisać o tym, że potrzebujemy więcej niż tylko cyfrowe echa minionych chwil, wyświetlanych na ekranach komputerów i telefonów. Więcej emocji, więcej dobrych wibracji i więcej historii! A o pomyśle na 21 pięknych historii opowiem Wam za chwilę.

Jesteśmy istotami materialnymi i musimy materialnie odczuwać świat wokół nas. Niektórzy się śmieją z tego, że zapisuję ręcznie wiele rzeczy, np. prowadzę analogowy kalendarz. Nic nie poradzę, że tak wszystko lepiej widzę, czuję i wiem. Tak samo jest ze zdjęciami. Przeskakiwanie po kolejnych cyfrowych fotografiach, to nie jest to samo, co dotknięcie papieru. Poczucie pod palcami faktury, czy zapachu farby albo starości. Jest w tym niezastąpiona magia świata materialnego.

Dzisiaj za dużo emocji i swojego życia zostawiamy za ścianą komputerowego ekranu. Nie dziwię się, że w ludziach budzi się bunt i za sprawą nostalgii i fizycznej potrzeby, coraz częściej sięgają po stare rozwiązania. Ja, czy mój mąż, piszemy pamiętniki, przyjaciele zbierają winylowe płyty, szyją sami ubrania, czy pieką własny chleb. A to dlatego, że wszystko zaczyna nam za łatwo przychodzić. Edytory same wykrywają błędy, muzyka jest na jedno kliknięcie, a zdjęcie „robi aparat”. Wystarczy je przenieść na komputer, i już. Jesteśmy pozbawieni tego poczucia małego zwycięstwa. Wydaje się, że coś nie zostało dokończone. Już samo wydrukowanie zdjęcia sprawia, że coś więcej zostało zrobione. Że stało się coś ważnego. Zresztą, czym innym zajmuję się na tym blogu, jak nie tym, by cyfrowy świat przenosić do “realu”? Drukujecie u mnie plany lekcji, choć pewnie Wasze dzieci mają już je w telefonie. Przy okazji moich ozdobnych ramek passe-partout drukowaliście właśnie zdjęcia. Albo mój ukochany Project Life, o którym pisałam już wcześniej…

GDZIE DRUKOWAĆ ZDJĘCIA?


Lubię wszystko robić sama, taka ze mnie typowa Zosia Samosia. Dlatego koncepcja drukowania zdjęć w domu już daaaaawno chodziła mi po głowie. Poszukiwałam idealnego sprzętu, najlepiej od marki, która zajmuje się fotografią. Od lat pracuję na sprzęcie Canona (model aparatu to Canon 60D). Pomyślałam, że skoro marka zdobyła już moje zaufanie, to drukarka fotograficzna oraz papier nie powinny zawieść. Oczywiście się nie pomyliłam.

Do testów trafiła do mnie drukarka Canon PIXMA TS8050 Series. Polubiłyśmy się od razu! Już po pierwszym wydruku okazało się, że jakość zdjęć jest idealna do moich potrzeb. Jak to podsumował mój mąż — wyglądają jak z najlepszego fotolabu. Oczywiście drukuję je na papierze fotograficznym, a nie na przypadkowym i uniwersalnym. Stawiając na jakość, chcąc wyciągnąć jak najwięcej dobrego z drukowanej fotografii, muszę korzystać z najlepszych rozwiązań.

Jakie są moim zdaniem największe zalety drukarki?

  • drukowanie zdjęć bez marginesu — wkładam papier o formacie 10×15 cm i wyjmuję calutki zadrukowany, bez docinania, to dla mnie ogromna zaleta
  • farba nie rozmazuje się i po chwili mamy idealne wydrukowane fotografie, na których nie widać ani rastra, ani żadnych innych śladów druku typowego dla domowych drukarek atramentowych
  • kolory są takie piękne i soczyste!
  • drukarka intuicyjna w obsłudze i prosta do konfigurowania — zawsze się boję, że zanim cokolwiek zrobię, zatrzyma mnie długi proces pokonywania niepraktycznych schodków projektanta
  • często mam tak, że natychmiast chcę coś wydrukować natychmiast z telefonu, lub karty SD, ta drukarka daje mi taką możliwość

GDZIE DRUKOWAĆ ZDJĘCIA?


Do testowania wybrałam dwa rodzaje papierów Canon — satynowy Photo Paper Plus Semi-gloss oraz błyszczący Glossy Photo Paper “Everyday Use”. Oba w formacie 10×15. Najczęściej towarzyszącym mi rozmiarem podczas tworzenia albumów ze zdjęciami.

Sama nie wiem którego papieru jestem bardziej fanką. Wszystko zależne jest od sytuacji. Np. w ramkach lubię mieć zdjęcia matowe, ale w albumach chętniej umieszczam te na błyszczącym papierze. Różnica między nimi polega głównie na głębi czerni, na tym drugim jest ona wyrazistsza i ciemniejsza, a mat stanowczo jest bardziej “pastelowy” i “sprany”. Papier błyszczący lepiej radzi sobie z kolorami. Zdjęcia na nim są bardziej soczyste i przestrzenne. W przypadku tej pary papierów, satynowy zdaje się być bardziej elegancki. Bardzo ciężki wybór, prawda?

OPOWIEDZ SWOJE 21 HISTORII


Historie opowiedziane przez zdjęcia, to pamiątki, które zostawimy po sobie “na papierze”. Poszukując inspiracji do tego postu, stwierdziłam, że najfajniejszą zabawą są proste instrukcje, które możemy odczytać i zinterpretować na swój własny sposób. Przygotowałam je w postaci 21 kart do druku. Każda z nich zawiera inne inspirujące hasło. Życie jest piękne — warto chwytać te wszystkie momenty i móc do nich wrócić w każdej chwili, tworząc albumy zdjęć albo kolaże, które zawisną na ścianach.

Jak korzystać z moich kart?

Możecie z nich zrobić projekt 21 dni, lub 21 tygodni, albo wykorzystać wszystkie od razu. Nie odbiorę Wam przyjemności z własnego sposobu na ich zastosowanie. Każda karta, w moim założeniu, ma być tematem zdjęcia, które sobie wydrukujecie do pamiętnika, albumu, kolażu. Interpretację pozostawiam dowolną. Umieram wręcz z ciekawości, jak będziecie je sobie tłumaczyć i dalej realizować. Sama stworzyłam własnoręczny mini album, do którego DIY znajdziecie na końcu tego wpisu.

 

Pobieranie grafiki


➤  Polub My Pink Plum na Facebooku

Jeśli pobierasz moje grafiki — będzie mi bardzo miło jeżeli polubisz moją stronę (opcja jest dobrowolna). Na fanpage’u informuję o nowych wpisach, które pojawiają się na blogu oraz innych grafikach do pobrania, dlatego zachęcam do jego obserwowania.


➤ 21 kart — do druku

POBIERZ PACZKĘ 21 kart

Pliki są do pobrania tylko do użytku prywatnego,
nie wyrażam zgody na modyfikowanie grafik,
wykorzystywanie ich w celach komercyjnych, sprzedawanie
oraz rozpowszechnianie bez mojej wiedzy i zgody.

Projekt jest gotowy do pobrania wyżej.
Wystarczy kliknąć w przycisk “POBIERZ” i zapisać plik.

  • Nie zmieniam wzorów na życzenie — nie piszcie do mnie w tej sprawie wiadomości, udostępnione grafiki są jedynymi ich wersjami
  • Grafiki przygotowane są do druku w wysokiej jakości
  • Kartka ma rozmiar 10 x 15 cm — jak zdjęcie
  • Można je drukować na domowej drukarce
  • W przypadku kart dobrze jest drukować je na papierze fotograficznym
  • Pliki zapisane są w formacie JPG, spakowałam je w paczkę ZIP (rozpakujesz ją np. programem Win RAR)
  • Można z nich korzystać tylko dla własnego użytku i przekazywać linki dalej, by Wasi bliscy oraz znajomi też mogli się nimi cieszyć, ale nie sprzedawajcie ich w żadnej postaci!

MOJE 21 FOTOGRAFII


Kiedyś, jak będę mieć już wielki dom, to na pewno znajdzie się w nim specjalne miejsce na albumy ze zdjęciami. Póki co większość z nich przechowuję w domu rodziców. Odkąd robię albumy w bardziej scrapbookingowym stylu, to są one jeszcze bardziej obszerniejsze, ale za to cieszą oko o wiele, wiele bardziej. To jak grzebanie w szufladzie babci, w której trzyma przeróżne pamiątki.
Do tego całego kompletu postanowiłam dorzucić kolejny skarb, czyli mój album z 21 szczęśliwymi historiami. Jest on bardzo prosty do zrobienia, a wygląda fantastycznie. Do jego wykonania użyłam zdjęć wydrukowanych na drukarce Canon Pixma oraz papieru błyszczącego Canon.


Co będzie potrzebne?

  • wydrukowane zdjęcia
  • dziurkacz
  • nożyczki
  • 2 kawałki wstążki lub sznurka
  • opcjonalnie: jeśli posiadacie zaokrąglacz do narożników, to możecie go użyć

Patrząc na te zdjęcia oraz na wzory kart — absolutnie zatonęłam w tym slow life, który panuje w aurze dookoła. Przebywam aktualnie w rodzinnym domu, codziennie spaceruję po polach, obserwuję biegające stada saren, zachwycam się szumem Sanu. Jest co przeżywać i co fotografować!

A jakie będzie Waszych 21 szczęśliwych historii?

Enjoy!!

___ 
Wpis powstał przy współpracy z marką Canon

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

6 minimalistycznych plakatów do druku (free)
May 26, 2022
21 ZABAW DO DRUKU NA WIECZÓR PANIEŃSKI
July 04, 2021
3 plakaty z kosmosem do druku
May 18, 2021
Kobiece plakaty typograficzne w stylu boho do druku
Kobiece plakaty typograficzne w stylu boho do druku
February 12, 2021
Plakaty świąteczne w stylu boho do druku — edycja 2020
Plakaty świąteczne w stylu boho do druku — edycja 2020
December 03, 2020
32 fiszki do organizacji porządków i moja recenzja Tefal Aqua Flex
32 fiszki do organizacji porządków i moja recenzja Tefal Flex Aqua
November 25, 2020
PLAKAT Z LENIWCEM DO DRUKU
PLAKAT Z LENIWCEM DO DRUKU
August 07, 2020
Planer akademicki z kalendarzem 2020/21 do druku
August 05, 2020
Akwarelowe plakaty do druku do pokoju dziecka
Akwarelowe plakaty do druku do pokoju dziecka
June 23, 2020