Autor  

9 najbardziej romantycznych fontów


Kroje pisma, które imitują pismo odręczne, nazywane są profesjonalnie pisankami kaligraficznymi, ale w skrócie mówimy na nie pisanki. W języku angielskim oznacza się je jako script, czyli pismo odręczne czy rękopis. I w taki sposób są przez typografów tworzone – nierzadko odręcznie pisane litery są skanowane, a następnie powstają z nich kroje cyfrowe. W dobrym foncie, z tej kategorii, poszczególne znaki w wyrazach powinny być ze sobą połączone, żeby faktycznie wyglądały jak napisane ręką. Oczywiście ich czytelność jest różna, niektóre są bardziej, inne mniej skomplikowane. Tak jak nasze pismo, prawda? 
Przy każdym poście z grafikami, bardzo dużo osób zadaje mi pytanie: jaki to font i skąd go wziąć? Chodzi głównie o pisanki, bo to one przykuwają największą uwagę. Postanowiłam zrobić listę najbardziej romantycznych fontów, które będą idealne do użycia w zaproszeniach ślubnych, do scrapbookingu, kartek walentynkowych i innych projektów, którym chcemy nadać nastrojowy klimat.
Niektóre z nich znajdziecie w sieci po pobrania za darmo i są to naprawdę dobre pisanki. W moim zestawieniu znajdują się też kroje, za które trzeba zapłacić. Nie bójmy się wydawania pieniędzy na fonty, bo to inwestycja. Ja kupuję ich wiele, bo wiem, że zawsze znajdę jakąś unikalną perełkę, dzięki której sprawię, że grafiki będą wyjątkowe. Pamiętajcie jednak, że to nie tylko „czcionka” załatwi za nas robotę i sprawi, że design będzie wyśmienity. Do dobrego projektu potrzebne są jeszcze umiejętności dotyczące dużej dziedziny, jaką jest projektowanie graficzne. Chciałabym Wam jednak doradzić dobre kroje pisanek, które są dobre i niewątpliwie dadzą wielką przyjemność z tworzenia.
O ten font dostaję wiele pytań. To Aura Blue, która występuje w dwóch odmianach, regularnej i pogrubionej. Jest ona płatna i znajdziecie ją na Creative Market. Bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że posiada ona polskie znaki!
Meddon to pisanka, którą znajdziemy wśród Google Fonts, a to oznacza, że jest darmowa. W moim odczuciu to piękny i nowoczesny krój. W stylu prosto z amerykańskich książek do scrapbookingu. Jeśli nie chcecie inwestować i kupować fontów, to ten będzie idealnym zamiennikiem. Również posiada polskie znaki.
Każda panna młoda marzy, żeby jej zaproszenie ślubne i winietki były wpisane tym fontem. Nawet, jeśli o tym nie wie. Jest to jeden z moich ulubieńców i od jakiegoś czasu poluję na Creative Market i czekam, aż znajdzie się w jakiejś fajnej promocji.
Najbardziej pisankowa pisanka w tym zestawieniu. Font Sigmund Freud Typeface kocham całym sercem i jest moim ostatnim odkryciem. Jak sama nazwa wskazuje, jest cyfrową kopią pisma samego Freuda, która wygląda tak pięknie, ze musicie obejrzeć każdą literę z osobna na MyFonts. Wtedy też zakochacie się bez reszty. Kosztuje sporo, ale rozważam zakup ❤️
Windsong to darmowy font, do pobrania z Font Squirrel. Stronę tę nie raz już polecałam, jako jedną z najlepszych, oferujących darmowe kroje pisma. Wracając do pisanki, jest piękna i delikatna. Ma tylko jedną wadę – brak polskich znaków.
Kolejna darmowa pisanka ze zbiorów Google Fonts, wobec której nie można przejść obojętnie. Bardzo lubię to, że jest wystylizowana na napisaną ołówkiem. Niestety, brakuje w niej polskich znaków, ale liczę, że twórcy szybko to uzupełnią.
Mr De Haviland też znajdziecie na GF, jest dość charakterystyczny i posiada piękne litery w wersalikach (duże litery). Pięknie wyglądają pisane nim inicjały i skróty typu RSVP! Jak zostaną do niego dorobione polskie znaki, to otrzyma miano pisanki idealnej
Chyba nie muszę mówić, że uwielbiam Mulberry Script, bo widać to w większości moich prac. Jest to font płatny, znajdziecie go np. na MyFonts. Występuje w wersjach regular i bold, ale ma jeszcze jedną zaletę, za którą go ubóstwiam – odmianę z ornamentami, którymi można zdobić dodatkowo grafiki. Wspaniały, z polskimi znakami i ekstrasami. Wow!
Font, który jest równie elegancki, jak sama jego nazwa. Prezentuje się idealnie, mimo, że nie jest tak czytelny jak pozostałe, to musimy pamiętać, że w końcu musi się wzorować na piśmie ręcznym. Dzięki temu wybaczam mu nawet brak polskich znaków.
Enjoy!
dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

TOP 5 ulubionych par krojów pisma – czerwiec
June 13, 2022
Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
6 krojów pisma, których należy unikać
March 27, 2022
8 par klasycznych fontów dla profesjonalistów
January 11, 2022
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
November 10, 2020
12 sprawdzonych par darmowych fontów
May 05, 2020
8 najlepszych książek o typografii
8 najlepszych książek o typografii
September 17, 2018
Jakie kroje pisma będą modne w 2018 roku?
Jakie kroje pisma będą modne w 2018 roku?
January 02, 2018
24 bluzy z fajną (i dobrą) typografią
24 bluzy z fajną (i dobrą) typografią
November 13, 2017