Autor  

Jakie kroje pisma będą modne w 2018 roku?


Mówi się, „wszystko co stare, istnieje w tym, co nowe„. Nie jest niczym odkrywczym, że w 2018 możemy spodziewać się w grafice udoskonaleń trendów, które już znamy. Wiele z nich przewija się już od dawna, ale początek nowego roku jest idealnym momentem na to, żeby zebrać to wszystko w jedno miejsce i wskazać konkrety. Postanowiłam, że wezmę pod lupę trendy w typografii. A właściwie to wskażę kroje pisma, które moim zdaniem (!), będą hitami w 2018 roku. Tak naprawdę to większość z nich pokazuje kierunek, w którym warto podążać wybierając font do projektu.

Tym razem nie skupiałam się tylko na darmowych fontach, choć pewnie jest i w nich sporo perełek. Mam za to pewność, że te, które wskazałam, warto kupić i będą dobrze służyły. Są to zarówno kultowe kroje, jak np. Avenir, ale też moje absolutne odkrycie — The Styled Edit. Wiele z nich sama posiadam w swojej kolekcji, np. True North Texture, jeden z moich ukochanych krojów w stylu retro.

Podzieliłam wybory na 4 kategorie, w których wybrałam po 3 kroje pisma. Wynikają one z tego co aktualnie jest najbardziej modne. Zawsze chcę wyciągać „esencję” z tematu i nie rozciągać go niepotrzebnie. I jest MIENSKO — czyli moja soczysta argumentacja, z linkami do innych autorów. Miłego projektowania w 2018!


 

BOLD BOLD BOLD!

Po pierwsze BOLD! Ciężkie napisy, które po cichutku pojawiały się w 2017, będą już królowały w 2018 roku! Ja sama dałam temu trendowi ukłon w moim tegorocznym projekcie kalendarza. To taki trochę hołd dla złotej ery projektów drukowanych. Stare gazety czy broszury są pełne tego typu stylistyki. Ciągle rosnącą modę na tłuste szeryfy (;)) potwierdzają w swoich zestawieniach trendów 2018 między innymi autorzy blogów Creative Market i 99designs, o których już nie raz wspominałam.

Moje typy:

#1 Abril Fatface   |   #2 Playfair Display   |   #3 ITC Grouch


ODRĘCZNIE

W nadchodzącym roku powinniśmy pożegnać się z kaligraficznymi, idealnie wyrysowanymi „niby ręcznymi” krojami pisma. Wszystkie te nienaturalne pisanki z wywijasami są już passe i ustępują miejsca tym fontom, które naprawdę imitują pismo odręczne. Widać to w zestawieniu przewidywań co do trendów w projektowaniu okładek książek — „autentyczna” typografia rządzi! Fonty z wrażeniem „zamaszystości”, z wyraźną fakturą pędzla czy długopisu, są dość trudne do wyszukania. Trzeba mieć naprawdę dobre oko, żeby w całym stosie odręcznych krojów pisma wyszukać te, które nie wyglądają sztucznie. Mam nadzieję, że sprostałam. Już planuję zakupy, ale będę ich na razie wypatrywać na promocjach.

Podsumowując: możemy powiedzieć „baj baj” krojom takim jak Madina Script czy Bellwethers, o które tak często mnie pytacie.

Moje typy:

#4 Northwell Font   |   #5 Rocked   |   #6 The Styled Edit Chic


MINIMALISTYCZNIE

Minimalizm. Był i będzie trendem. JESZCZE DŁUGO. Szczególnie w typografii! Jednak w 2018 r. styl ten nabierze nieco „odwagi”. Nie będzie oparty tylko o czerń i biel— znajdzie się w nim więcej szczegółów czy ciepłych kolorów. Zresztą, sami zobaczcie projekty plakatów Leavine/Leavitt do europejskiej trasy koncertowej Adele, które idealnie obrazują kierunek minimalizmu w 2018 roku.

Moje typy:

71 Avenir®   |   #8 Josefin Sans   |   #9 Metropolis


LET’S RETRO!

Prawda jest taka, że w designie ciągle zataczamy „czasowe koło”. W tym roku przewidywany jest absolutny powrót do stylu retro, czerpiącego inspiracje z projektów tworzonych kilkadziesiąt lat wstecz. Autorzy 99designs w swoim artykule o trendach 2018 w projektowaniu opakowań, piszą — „Nie możesz iść naprzód, nie znając swojej przeszłości.” — w sztuce projektowania graficznego cały czas odnosimy się do tradycji i dbałości o detale, a właśnie takie były projekty tworzone bez komputera i automatycznych rozwiązań. Dlatego też ogromnie doceniam fonty stylizowane na vintage, a do zestawienia wybrałam takie, które są niezwykle dopracowane i moim zdaniem będą dobrze służyć w wielu, wielu projektach.

Moje typy:

#10 True North Textures   |  #11 The National   |   #12 Brilon

 


INSTALACJA I UŻYWANIE


  • Przeczytaj licencje fontów! Są one dołączane do pobranych pików lub są podane na stronach z których je pobierasz oraz na stronach ich autorów.

 

  • Pliki instalujesz na komputerze, a nie w konkretnym programie, dlatego po instalacji w systemie będą one działały w każdym z programów, który obsługuje czcionki

Nie jestem wyrocznią. To, że wybrałam takie fonty, a nie inne, jest kwestią mocno subiektywną, ale wyraźnie opartą o trendy, które uważnie obserwuję w projektowaniu graficznym. Od zawsze staram się śledzić i PODZIWIAĆ twórczość innych grafików. Wam też to polecam!

Enjoy!!

 

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

TOP 5 ulubionych par krojów pisma – czerwiec
June 13, 2022
Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
6 krojów pisma, których należy unikać
March 27, 2022
8 par klasycznych fontów dla profesjonalistów
January 11, 2022
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
November 10, 2020
12 sprawdzonych par darmowych fontów
May 05, 2020
8 najlepszych książek o typografii
8 najlepszych książek o typografii
September 17, 2018
24 bluzy z fajną (i dobrą) typografią
24 bluzy z fajną (i dobrą) typografią
November 13, 2017
Jak dobierać do siebie kroje pisma – 3 proste zasady
October 30, 2017