Autor  

Studiowanie grafiki komputerowej


studiowanie grafiki komputerowej

Grafika komputerowa to sztuka. Jest ona czymś więcej niż tylko obsługą programów graficznych, często to podkreślam. Umiejętność projektowania oraz kreatywnego tworzenia to bycie artystą, a znajomość samych narzędzi – rzemieślictwem. Tego drugiego możemy się nauczyć sami. W sieci przecież znajdziemy całą masę tutoriali i kursów online. Pisałam o tym we wpisie jak nauczyć się Photoshopa. Do zostania prawdziwym projektantem potrzeba znacznie więcej.
fajne studia graficzne

Dla tych z Was, którzy chcieliby się zajmować grafiką profesjonalnie, postanowiłam napisać post o tym jak wygląda studiowanie grafiki. Sama skończyłam studia informatyczne o specjalności grafika komputerowa, od wielu lat jestem nauczycielem akademickim przedmiotów związanych z projektowaniem grafiki na potrzeby Internetu. Myślę, że opisanie studiów graficznych na przykładzie miejsca, w którym pracuję, da odpowiedzi na najważniejsze pytania, które nadsyłacie mi w mailach.

Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania, w skrócie nazywana WIT, znajduje się na warszawskiej Woli. Zajęcia na Grafice prowadzone są tam od 6 lat. Tyle też związana jestem z tym kierunkiem. Znaczy to, że znam go bardzo dobrze (tak jak i większość absolwentów szkoły :)). Na WIT prowadzone są również takie kierunki jak Informatyka (z kilkoma specjalnościami, wśród nich np. Technologie internetowe), Zarządzanie (posiadające kilka specjalności, m.in. Zarządzanie projektami i eMarketing) oraz Administracja (na niej znajdziecie np. Informatykę w administracji). Wymieniłam tutaj tylko przykładowe specjalności, ale ich opisy (oraz wielu innych) można znaleźć na stronie uczelni www.wit.edu.pl.
Jesteście ciekawi jak wyglądają studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe z Grafiki Komputerowej? W tym poście opiszę różnicę między studiami dziennymi a zaocznymi, bo o to pytacie w wiadomościach najczęściej. Postaram się też odpowiedzieć na pytanie “czy naprawdę nie trzeba umieć malować i rysować oraz znać wszystkie programy graficzne perfekcyjnie?”. Mam nadzieję, że wpis pomoże wielu osobom w dokonaniu wyboru odnośnie studiów.
studiowanie grafiki
Wybranie uczelni, na której spędzimy kilka lat, nie należy do najłatwiejszych. Mamy coraz większą, ofertę szkół, które oferują nam studiowanie grafiki. Na co zwrócić uwagę wybierając uczelnię? Jest kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze – tradycja szkoły oraz to ile lat istnieje. Zwykle daje to nam obraz tego, że dane miejsce dało sobie radę na konkurencyjnym rynku. WIT w następnym roku obchodzić będzie 20-to lecie, to naprawdę imponująca liczba. Drugą sprawą jest kadra. Zawsze mówię, że mam zaszczyt pracować z ze wspaniałymi artystami, projektantami grafiki użytkowej, typografami, dyrektorami artystycznymi wydawnictw i popularnych pracowni graficznych. Dla studentów nauka pod ich okiem to wielka przyjemność, inspiracja i szansa.
studia z zarządzania
Moje ulubione pytanie! Zawsze zadawane jest z przerażeniem w oczach. Przed rozpoczęciem studiów nie trzeba być władcą pędzla i ołówka. Na uczelni są przedmioty manualne, takie jak Rysunek i Malarstwo, na których studenci uczeni są malowana i rysowania od podstaw. Poziom jest oczywiście zróźnicowany. Jedno jest pewne – brak tych umiejętności nie jest przeszkodą do zostania studentem grafiki!
studia zarządzanie
grafika komputerowa kursy
Zdjęcia z Dni Otwartych 2015 na uczelni, fot. Rafał Sieńkowski, cała galeria tutajkursy z grafiki
Zacznę od tego, że idąc na studia tego rodzaju, nie trzeba być mistrzem obsługi wszystkich programów do grafiki, jakie istnieją na świecie. W sumie to nie trzeba znać żadnego! Za to trzeba mieć wielki zapał do ich nauki. Zajęcia z posługiwania się oprogramowaniem dla grafików prowadzone są od poziomu początkującego. Stopniowo zwiększa się zaawansowanie ich obsługi. Na uczelni pracuje się przede wszystkim w programach z pakietu Adobe, czyli Photoshop, Illustrator, InDesign, After Effects, Premiere oraz oprogramowaniu do grafiki 3D. Na zajęciach używamy tabletów Wacom, co stanowczo zwiększa komfort pracy. Wiele osób pyta mnie również jak duże są grupy, otóż liczą one około 12-16 osób. Jako nauczyciel uważam, że to bardzo optymalna liczba, podczas 2- i 3- godzinnych bloków zajęciowych można spokojnie poświęcić czas każdemu studentowi.

studia grafika warszawa

Studia licencjackie trwają 3 lata. Pierwsze dwa to przedmioty ogólne, których uczą się wszyscy. Jest ich naprawdę bardzo dużo, od tradycyjnych form grafiki takich jak: rysunek, malarstwo, historia sztuki, zmysł i wyobraźnia plastyczna oraz kreatywne myślenie, po poznanie i opanowanie wszystkich technik multimedialnych. W ciągu studiów studenci tworzą projekty z grafiki użytkowej, czyli logotypy, branding i opakowania, uczą się zasad typografii i projektowania własnych fontów, projektują publikacje drukowane i internetowe, uczą się fotografii, tworzą animacje video, grafikę trójwymiarową oraz całą masę innych, bardzo inspirujących rzeczy związanych z grafiką komputerową.

Po drugim roku studenci wybierają specjalizację, na której chcą się skupić. Mogą to być Technologie Multimedialne, które dążą w stronę grafiki 3D, jej animacji, obróbki filmów cyfrowych i tworzenie róznych, zaawansowanych efektów wizualnych oraz druku 3D, ponieważ szkoła posiada drukarkę do jego realizowania. 
Drugą specjalnością jest niezwykle popularna Grafika Użytkowa, skupiająca się na projektach dwuwymiarowych i rozwijająca m.in. takie umiejętności jak projektowanie grafiki wydawniczej, ilustracji cyfrowej, graficznego projektowania layutów internetowych i aplikacji mobilnych oraz webowych, fotografii, a także składania i przygotowywania publikacji do druku.
Studia magisterskie trwają 2 lata i na nich specjalizacja wybierana jest już na samym początku. Mogą na nich studiować te osoby, które przejdą rekrutację na podstawie tzw. “teczek”. W zasadzie nie trzeba być absolwentem licencjatu czy inżyniera na kierunku związanym z grafiką, ale trzeba wykazać się odpowiednimi umiejętnościami, które zakwalifikują kandydata na studia II stopnia. Wiem, że sporo osób nad nimi się zastanawia, więc tutaj zostawiam Wam link do rekrutacji.
O studiach podyplomowych więcej informacji znajdziecie kilka akapitów niżej, warto zwrócić na nie uwagę, więc ten temat opisałam osobno.
nauka 3D i druku trójwymiarowego
nowoczesne studia
nauka grafiki w warszawie
Zdjęcia z Behance Portfolio Review#7 w WIT, fot. Maciej Kupidura, cała galeria tutaj

studia z grafiki komputerowej
To jedno z najczęstszych pytań. Tryb studiów musimy dostosować do naszego trybu życia. Dla osób pracujących, szczególnie jako grafik, lub planujących niedługo zacząć taką pracę, nawet na freelance, na pewno studia zaoczne będą najlepszym rozwiązaniem. Czym się różnią od studiów dziennych? Niewątpliwie ilością godzin, ponieważ spotkań dziennych jest 15, a na zaocznych mam 8 zjazdów. Studenci dzienni dużo więcej pracują na zajęciach, a od studentów zaocznych ta praca wymagana jest w domu. Na labolatoriach komputerowych i warsztatach panuje też o wiele szybsze tempo, co nie oznacza, że dzienni działają na spowolnionych obrotach, po prostu inaczej jest rozłożony czas pracy, też wiele projektów wykonują po zajęciach. Prawda jest taka, że wszystko zależy od naszego zaangażowania oraz tego jak rozplanujemy sobie plan realizowania projektów, żeby ze studiów wyciągnąć jak najwięcej wiedzy i rozwinąć świetnie swoje umiejętności. Wtedy nie ma znaczenia czy skończyliśmy studia dzienne czy zaoczne.gdzie studiować 3D

Studia podyplomowe z grafiki komputerowej trwają na WIT rok. Jest to kilkanaście zjazdów, na których odbywają się zajęcia z grafiki dwu- i trójwymiarowej (Photoshop, Illustrator, 3Ds Max), projektowanie graficzne, zajęcia z przygotowania publikacji do druku i dla internetu. Zawsze polecam ten kierunek osobom, które mając już tytuł naukowy z innej dziedziny, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności graficzne i znaleźć pracę jako grafik. Cieszę się, że podyplomówkę skończyło kilkoro znajomych i czytelniczek, którym na dniach otwartych poleciłam te studia. Moim zdaniem lepiej zapisać się na taką formę zajęć, niż szukać kursów po mieście. Mamy tu doświadczoną kadrę akademicką. Możecie być pewni, że zajęcia są prowadzone profesjonalne.
gdzie uczyć się grafiki
Później już tylko wystarczy wybrać czy idziemy pracować do agencji lub studia graficznego. Możemy też zdecydować, że zostajemy freelancerami. Wiele lat pracowałam w agencjach i przefantastycznie wspominam te czasy! Dzisiaj jestem freelancerem i też jest super. Kiedyś pewnie napiszę też post o tym, jak to było kiedy zaczynałam swoją pracę jako grafik, ale myślę, że na ten jeden wpis to byłoby już za wiele. 
Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądają rezultaty pracy studentów grafiki WIT – koniecznie zaglądnijcie na stronę Grafiki. Znajdują się tam galerie prac z różnych przedmiotów, realizowanych na kierunku. Ponadto na vimeo WIT znajdziecie filmy i animacje, które studenci wykonali na specjalizacji Technologie Multimedialne. Natomiast na fanpage’u GRAFIKA WIT na Facebook’u możecie śledzić newsy z życia kierunku oraz znaleźć info o ciekawostkach związanych z grafiką i projektowaniem. Zapraszam
Mam nadzieję, że pomogłam tym z Was, którzy poszukiwali informacji o studiowaniu grafiki komputerowej. Jeśli macie do mnie jakiekolwiek pytania – z wielką przyjemnością odpowiem na nie w komentarzach! 
Enjoy!
Magda
O Autorze

Inżynier informatyki z wielkim sercem do… designu! Projektantka UI & UX, web designer oraz nauczyciel akademicki WIT. Właścicielka najpiękniejszego bloga w sieci :)

PODOBNE WPISY

Kolejne 7 fontów, od których trzymam się z daleka (i wam też radzę)
Kolejne 7 fontów, od których trzymam się z daleka (i wam też radzę)
August 07, 2017
6 darmowych fontów z ozdobnikami
April 29, 2017
6 najczęstszych błędów w formatowaniu treści
March 06, 2017
Jak zrobić logo?
January 09, 2017
Tekst po okręgu w Photoshopie
December 16, 2016
Efekt BOKEH w Photoshopie
October 10, 2016
Akwarelowe strzałki do zdjęć lub grafik
September 27, 2016
Linie pomocnicze w Photoshop'ie
Linie pomocnicze w Photoshop’ie
September 24, 2016
Jak zrobić złoty napis w Photoshop’ie
September 01, 2016
 • Bardzo ciekawy post. Kiedyś się zastanawiałam właśnie, czy idąc na grafikę trzeba znać się na tych wszystkich programach. :3 Zastanawiałam się na podyplomówką po magisterce i z chęcią przejrzę ofertę. :3

  • To koniecznie zobacz te dwie opcje, są naprawdę fajne

 • Chciałabym to studiować, ale podejrzewam, że dobrze rysować to ja się nigdy nie nauczę

  • Znam takich co nie potrafią rysować, a są doskonałymi grafikami. Jedno nie wyklucza drugiego jeśli już opanuje się odpowiedni soft.

  • MonsteeRose wie co pisze, jest w końcu prawie absolwentką WITu

 • Czekałam na ten wpis :P. Jestem samoukiem i pasjonuje się obróbka, przeróbką itp. zdjęć. Ostatnio mam poczucie, że stanęłam w miejscu. W końcu mam porządny sprzęt do robienia bazy pod przeróbki, bo dotychczas był to smartfon. Wiem, masakra :P. Ale czuję, że czas najwyższy iść do przodu, a grafika to coś o czym marzyłam od dawna. Niestety wcześniej wybrane studia, potem trójka dzieci odkładały te plany. Teraz myślę, żeby zająć się tym profesjonalnie, jednak bez fachowej wiedzy nie mogę do realizacji tego planu nawet zbliżyć. Mam jednak pytanie. Czy studia podyplomowe wystarczą mi, żeby poszerzyć swoją wiedzę na tyle, żeby móc iść w stronę swoich planów? Jestem już żona, matką trójki po 30 stce i na pełnowymiarowe studia nie znajdę czasu. Czytam fachowe poradniki i cały czas ćwiczę, ale nie wiem czy to wystarczy…

  • Droga Eli, jestem przekonana, że studia podyplomowe dadzą niesamowitą motywację, inspirację i poszerzą znacznie Twoją wiedzę. Zajęcia tam są tak dobrane, żeby studenci mogli zdobyć oraz poszerzyć wiedzę z każdej dziedziny grafiki. Po za tym to super alternatywa dla osób, które już skończyły studia i nie chcą iść na pełnowymiarowe kolejne

 • Madziu, a powiedz mi… z jakim programem najlepiej zacząć swoją przygodę? Myślę, że liźnięcie grafiki przydałoby mi się w tym, co chcę robić w przyszłości i jeśli dobrze się zmotywuje to z youtubowymi tutorialami może coś podziałam. Tylko od czego zacząć?

  • Myślę, że jeśli chcesz robić video, to z Adobe After Effects i Premiere Każdy grafik natomiast powinien płynnie poruszać się w Photoshopie i Illustratorze, więc polecam też nimi się zająć. Może nawet w pierwszej kolejności. Oprogramowanie Adobe jest spójne w użytkowaniu i łatwiej się uczy kolejnych programów znając już jeden

 • Im jestem starsza tym bardziej mi się podoba ten kierunek fajny, pożyteczny wpis, bo takie informacje są bardzo cenne:-)

 • A ma ktoś może informacje gdzie w Krakowie są dobre studia z grafiki?

  • Jestem z Warszawy i tylko w niej się niestety orientuję Pomyśl, że z Krk do stolicy to tylko 2,5 h drogi!

  • Ja skończyłam w Krakowie WSE Ks. Tischnera i jestem bardzo zadowolona. Trzeba jednak włożyć mnóstwo pracy własnej, jeśli zaczyna się od początku. Tak było ze mną.

  • Ja zaczynam od tego roku informatykę mam nadzieję, że na tych studiach chociaż troszeczkę poszerzę swoje wiedzę z zakresu grafiki…

 • Ja właśnie będę zaczynać naukę na kierunku grafika. Wcześniej byłam rok na kursie z tego kierunku, bo taką możliwość oferowała uczelnia. Najbardziej co mnie przeraziło to to, że trzeba było przynieść dość obszerne portfolio i to nie tylko z rysunkami, ale też ze zdjęciami i z zaprojektowaną (podstawową) stroną internetową. Zobaczymy jak sobie poradzę, strasznie się boję

  • O, jak super! A gdzie będziesz studiowała?

  • Na prywatnej uczelni w Lublinie

  • A orientujesz się może czy jakaś uczelnia w Lublinie (publiczna) także oferuje takie studia?

  • Niestety nie jestem zorientowana w temacie

  • Anonimowy

   Wydział Artystyczny UMCS oferuje studia na kierunku grafika. Wystarczy zapytać wuja Google…
   Prywatna uczelnia o której pisze Angelika nie jest najwyższych lotów. Wiele osób interesuje się teraz grafiką i to widać po zagęszczeniu w branży, ale niestety wpływa to również na wyceny i jakość prac.

  • Anonimowy

   Angelika, o ile się orientuję w Lublinie kierunek grafika jest na UMCS, ale na ile jest on komputerowa, to nie mam pojęcia. Nie wiem też czy mogę ją polecić.
   Ja w tym roku rozpoczynam grafikę na WIT, mam nadzieję nauczyć się wielu nowych rzeczy
   ~Magda

  • Grafika jest na UMCS wydział artystyczny, nie jest to typowo grafika komputerowa, tylko uczysz się wszystkiego co związane z grafiką + musisz zaliczyć egzamin wstępny z rysunku. Ja niestety się nie załapałam na grafikę na UMCS, bo akurat nie było mnie wtedy kiedy był egzamin ;/
   Akurat ta uczelnia, którą sobie wybrałam jest prywatna, ale opinie ma bardzo dobrą i mam kolegę, który tam studiował i nie narzeka. Poziom jest, więc po co pisać, że jakaś uczelnia nie jest najwyższych lotów jak nawet się tam nie studiowało? (chyba, że studiowałaś to wtedy zwracam honor)

 • Madziu, bardzo Ci dziękuję za ten wpis. Od kilku dni nieśmiało spoglądałam w kierunku banera WIT. Jednak teraz rozjaśniło mi się w głowie. Amatorsko robię różne grafiki, ale czuję, że brak wiedzy mnie bardzo ogranicza. Muszę się rozejrzeć co oferuje moje miasto, choćby nawet jakieś kursy.

  • No to musisz koniecznie do nas wpaść i zobaczyć szkołę! Mam nadzieję, że wpis pomógł co nie co

  • Do Warszawy mam zdecydowanie zbyt daleko, mieszkam koło Koszalina, jednak widzę, że Politechnika oferuje grafikę użytkową.
   Wpis bardzo pomógł Szkoda, że nie dajesz korepetycji online, bo byłabym pierwsza w kolejce.

  • No to musisz koniecznie do nas wpaść i zobaczyć szkołę! Mam nadzieję, że wpis pomógł co nie co

 • Wspaniały post! Już od dłuższego czasu zastanawiałam się nad takimi studiami, oczywiście to jeszcze daleka droga bo przede mną jeszcze dwa lata liceum ale o czymś trzeba myśleć Mam tylko pytanie; czy trzeba mieć maturę z konkretnych przedmiotów np. coś z informatyki żeby się dostać? Bo na razie jestem na kierunku humanistycznym i jeśli byłaby możliwość chciałabym tam zostać a później działać coś ze studiami graficznymi, chociaż nie mam pojęcia czy jest taka opcja.. Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Super, że się zastanawiasz na grafiką! Ja też już w liceum wiedziałam, co będę chciała robić Żeby studiować na WIT nie trzeba zdawać żadnych konkretnych przedmiotów na maturze, chociaż z dobrej praktyki wiem, że osoby po maturze z historii sztuki radzą sobie świetnie na studiach

  • Bardzo Ci dziękuję za wszystkie podpowiedzi, mam nadzieję, że coś wyjdzie z moich małych planów..

 • Grafika komputerowa na WIT to jeden z dwóch kierunków, nad którymi zastanawiałam się po zakończeniu studiów. Ostatecznie wybrałam ten drugi – psychologię – , ale nie żałuję, bo bardzo mi się podoba, a grafikę ogarniam we własnym zakresie. Wspomagam się sylabusami z różnych uczelni, aby wiedzieć, jakiego typu informacje warto przyswoić, oglądam tutoriale i czytam książki, a przede wszystkim staram się jak najwięcej czasu poświęcać poznawaniu nowych funkcji

 • Chyba nie do końca byłoby to coś dla mnie, jednak jak nikt uwielbiam podziwiać prace innych! Bo wiem, że wymaga to naprawdę wiele wytrwałości i kreatywności. Ja za to chwytam częściej za pióro i aparat, ale grafika nie zawsze sprawia mi radość – no, może poza pewnymi wyjątkami

 • A czy jest jakiś wykaż ksiązek z nauki typografi? I tworzenia własnych czcionek?

  • Polecam poznać taką książkę jak "Elementarz stylu w typografii" Bringhursta

 • Bardzo mnie zainspirowałaś tym wpisem. Dziękuję! Nie mogę na stronie znaleźć jakiegoś planu studiów zaocznych. Czy możesz napisać ile jest zjazdów w semestrze i na ile godzin w czasie weekendu należałoby się przygotować? Z góry dziękuję. Ilona

  • W semestrze jest 8 zjazdów i trwają one zwykle od 8 do 18-20

 • Dziękuję Ci za tego posta! Od dawna biję się z myślami, czy warto iść na ten kierunek i czy dam sobie radę. Zaraz po maturze zdecydowałam się na dziennikarstwo, które teraz na trzecim roku okazuje się wielką klapą. I dopiero teraz wpadł mi do głowy pomysł: GRAFIKA! W tym wpisie odpowiedziałaś na wszystkie moje pytania Dziękuję!

 • Anonimowy

  Bardzo zaluje ze nie poszlam na grafike teraz mieszkam w Uk i jesli chcialabym isc na studia to musialabym sama za nie placic bo nie nalezy mi sie pozyczka.. Szkoda

 • ja jestem juz po jednym kierunku, robię licencjat z drugiego związanego ze sztuką, ale zastanawiam się czy z moimi umiejętnościami mogłabym pracować jako grafik. To jest zupełnie inna dziedzina niż ta z której mam magisterkę (z anglistyki). Żałuję że od razu po liceum nie wiedziałam co chcę studiować. Jednak nadal nie wiem, czy nie jest za późno by robić kolejny dyplom. Na pewno jakichś umiejętności bym się nauczyła. Mam 26 lat a nadal się waham nad tym co powinnam robić w życiu, wybór rozważam pomiędzy nauczaniem w szkole angielskiego i plastyki a zostanie grafikiem. To drugie wydaje mi się atrakcyjniejsze, a może ktoś kto ma już pewne doświadczenie opowie mi o pracy grafika? Co wybrać? W tym roku w czerwcu jak wszystko dobrze pójdzie, to ukończę licencjat z edukacji artystycznej, rozważam nad tym co robić dalej. Jakieś sugestie?

  • Jeśli czujesz, że naprawdę grafika komputerowa jest tym, co lubisz robić, to na pewno się spełnisz

 • Uczę się w technikum na profilu technik cyfrowych procesów graficznych (grafik komputerowy). Obecnie jestem w klasie maturalnej i naprawdę ciężko podjąć mi decyzje w sprawie studiów, choć nie ukrywać, że chciałabym studiować własnie to! Mam dość sporą bazę, jeśli chodzi o wiedzę, przede wszystkim ta teoretyczną, choć boję się, że na studiach nie podołam, czy dam radę, bo wiem jak wielka konkurencja jest jeśli chodzi o ten własnie kierunek.
  Czytając ten wpis nabrałam trochę wiary.
  Co jeśli chodzi o portfolio? Czy jest konieczne przy rekrutacji?

  • Na WIT akurat nie trzeba mieć portfolio, na pewno każda uczelnia daje o tym informację w zasadach rekrutacji

 • Jestem w I klasie liceum i jestem na razie na fazie szukania odpowiedniego kierunku, w którym mam dążyć. Oferta WIT bardzo mnie zaciekawiła, może spotkamy się za 3 lata

 • Julia X

  Ja mam dopiero 14 lat…ale już myślę o mojej przyszłości. Chciałabym Cię prosić o rade…..
  Od dłuższego czasu interesuję się “architekturą wnętrz” i myślę że chciałabym iść w tym kierunku… ale z drugiej strony interesuje mnie tez grafika…. i nie za bardzo wiem co bym mogla zrobić… ( tak wiem jestem jeszcze “młoda” i mam czas, ale chciałabym się dowiedzieć) Czy na studiach architektonicznych będą zajęcia z grafiki ?
  Czy są technika graficzne ? Słyszałam o technikum procesorów graficznych, ale nie do końca wiem czy to się opiera ne tej grafice, o której piszesz Ty…

 • Katarzyna KAT

  Hej.
  Skończyłam Projektowanie graficzne na Uniwersytecie w Toruniu ( gorąco polecam) pytam tylko tak z ciekawości. U mnie żeby dostać się na studia były egzaminy wstępne ( teczka + 3 dni egzaminów z rysunku, malarstwa i kompozycji). Moim zdaniem to w porządku, że są organizowane takie egzaminy i z racji ograniczonej ilości miejsc przyjmowani są tylko Ci którzy reprezentują już jakiś poziom artystyczny. Czy WIT tez sprawdza swoich potencjalnych studentów przed przyjęciem na studia?

  • Tak, na studiach II stopnia składane są teczki oraz przeprowadzana jest rozmowa z kandydatem Na licencjacie nie ma takich kryteriów

 • gabi

  hej, czy możesz polecić takie kursy/ podyplomowe w Krakowie?

 • Paulina B.

  Hej! Mam pytanie, czy na podyplomówce nie przeszkodzi fakt, że jestem laikiem? Mam wielkie chęci, ale nie mam wiedzy i chciałabym zacząć od początku

 • Marta Białek

  Witaj W komentarzach przeczytałam, że nie znasz rynku krakowskiego jeśli chodzi o podyplomówkę, a jak z magisterka? Orientujesz się które uczelnie są warte uwagi? Chodzi mi o południe kraju. W tym roku zaczynam 3 rok licencjata na kierunku dziennikarstwo o specjalności grafika na rzeszowskim WSIiZie. Już wiem, że nie zostanę na następne dwa lata, zbyt mało grafiki w grafice. Od dwóch miesięcy pracuje w zawodzie i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że to właśnie w firmie nauczyłam się tak naprawdę pracy grafika, uczelnia nic mi nie dala. Jeżeli wiesz coś o uczelniach na południu Polski, proszę o opinie

 • Ja zamierzam iść teraz do rocznej szkoły policealnej zaocznej i zastanawiam się najbardziej nad trzema kierunkami – fotografią reklamową, fototechniką i grafiką komputerową. I zupełnie nie wiem, co wybrać. Co myślisz o rocznej grafice komputerowej? Czy ma to w ogóle jakiś sens? Zależy mi na tym, żeby czegoś się jednak nauczyć i nie był to zmarnowany rok.

  • Zależy jakie masz oczekiwania i co chcesz umieć. Takie kursy są dobre, ale nic Ci nie gwarantują. Poza wiedzą, musi być też i Twoja inicjatywa, by dodatkowo drążyć, poznawać i uczyć się. Do tego trzeba być pracowitym i otwartym

   • Raczej nie zamierzam zostać grafikiem, po prostu wydaje mi się, że może mi to pomóc w blogowaniu i marketingu. Taka dodatkowa umiejętność.
    A drążę już od dłuższego czasu, ale słaby ze mnie samouk i dlatego chciałabym, żeby chociaż te podstawy pokazał mi ktoś inny. Myślę, że później będzie mi łatwiej uczyć się z Internetu czy książek.

    • Jeśli nie wiążesz bezpośrednio z fotografią, czy grafiką pomysłu na swoją przyszłość, to taki roczny kurs powinien być spoko

     • Dziękuję za odpowiedź. Mam nadzieję, że mi to pomoże, bo muszę przyznać, że trochę boję się tego, że jestem plastycznym beztalenciem.

     • Nie ma czego się bać. Musisz karmić swoją wyobraźnię toną pięknych zdjęć i ilustracji – codziennie. I analizować je Do tego praktyka. I nie będzie “beztalencia”