Autor  

Studiowanie grafiki komputerowej


studiowanie grafiki komputerowej

Grafika komputerowa to sztuka. Jest ona czymś więcej niż tylko obsługą programów graficznych, często to podkreślam. Umiejętność projektowania oraz kreatywnego tworzenia to bycie artystą, a znajomość samych narzędzi – rzemieślictwem. Tego drugiego możemy się nauczyć sami. W sieci przecież znajdziemy całą masę tutoriali i kursów online. Pisałam o tym we wpisie jak nauczyć się Photoshopa. Do zostania prawdziwym projektantem potrzeba znacznie więcej.
fajne studia graficzne

Dla tych z Was, którzy chcieliby się zajmować grafiką profesjonalnie, postanowiłam napisać post o tym jak wygląda studiowanie grafiki. Sama skończyłam studia informatyczne o specjalności grafika komputerowa, od wielu lat jestem nauczycielem akademickim przedmiotów związanych z projektowaniem grafiki na potrzeby Internetu. Myślę, że opisanie studiów graficznych na przykładzie miejsca, w którym pracuję, da odpowiedzi na najważniejsze pytania, które nadsyłacie mi w mailach.

Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania, w skrócie nazywana WIT, znajduje się na warszawskiej Woli. Zajęcia na Grafice prowadzone są tam od 6 lat. Tyle też związana jestem z tym kierunkiem. Znaczy to, że znam go bardzo dobrze (tak jak i większość absolwentów szkoły :)). Na WIT prowadzone są również takie kierunki jak Informatyka (z kilkoma specjalnościami, wśród nich np. Technologie internetowe), Zarządzanie (posiadające kilka specjalności, m.in. Zarządzanie projektami i eMarketing) oraz Administracja (na niej znajdziecie np. Informatykę w administracji). Wymieniłam tutaj tylko przykładowe specjalności, ale ich opisy (oraz wielu innych) można znaleźć na stronie uczelni www.wit.edu.pl.
Jesteście ciekawi jak wyglądają studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe z Grafiki Komputerowej? W tym poście opiszę różnicę między studiami dziennymi a zaocznymi, bo o to pytacie w wiadomościach najczęściej. Postaram się też odpowiedzieć na pytanie “czy naprawdę nie trzeba umieć malować i rysować oraz znać wszystkie programy graficzne perfekcyjnie?”. Mam nadzieję, że wpis pomoże wielu osobom w dokonaniu wyboru odnośnie studiów.
studiowanie grafiki
Wybranie uczelni, na której spędzimy kilka lat, nie należy do najłatwiejszych. Mamy coraz większą, ofertę szkół, które oferują nam studiowanie grafiki. Na co zwrócić uwagę wybierając uczelnię? Jest kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze – tradycja szkoły oraz to ile lat istnieje. Zwykle daje to nam obraz tego, że dane miejsce dało sobie radę na konkurencyjnym rynku. WIT w następnym roku obchodzić będzie 20-to lecie, to naprawdę imponująca liczba. Drugą sprawą jest kadra. Zawsze mówię, że mam zaszczyt pracować z ze wspaniałymi artystami, projektantami grafiki użytkowej, typografami, dyrektorami artystycznymi wydawnictw i popularnych pracowni graficznych. Dla studentów nauka pod ich okiem to wielka przyjemność, inspiracja i szansa.
studia z zarządzania
Moje ulubione pytanie! Zawsze zadawane jest z przerażeniem w oczach. Przed rozpoczęciem studiów nie trzeba być władcą pędzla i ołówka. Na uczelni są przedmioty manualne, takie jak Rysunek i Malarstwo, na których studenci uczeni są malowana i rysowania od podstaw. Poziom jest oczywiście zróźnicowany. Jedno jest pewne – brak tych umiejętności nie jest przeszkodą do zostania studentem grafiki!
studia zarządzanie
grafika komputerowa kursy
Zdjęcia z Dni Otwartych 2015 na uczelni, fot. Rafał Sieńkowski, cała galeria tutajkursy z grafiki
Zacznę od tego, że idąc na studia tego rodzaju, nie trzeba być mistrzem obsługi wszystkich programów do grafiki, jakie istnieją na świecie. W sumie to nie trzeba znać żadnego! Za to trzeba mieć wielki zapał do ich nauki. Zajęcia z posługiwania się oprogramowaniem dla grafików prowadzone są od poziomu początkującego. Stopniowo zwiększa się zaawansowanie ich obsługi. Na uczelni pracuje się przede wszystkim w programach z pakietu Adobe, czyli Photoshop, Illustrator, InDesign, After Effects, Premiere oraz oprogramowaniu do grafiki 3D. Na zajęciach używamy tabletów Wacom, co stanowczo zwiększa komfort pracy. Wiele osób pyta mnie również jak duże są grupy, otóż liczą one około 12-16 osób. Jako nauczyciel uważam, że to bardzo optymalna liczba, podczas 2- i 3- godzinnych bloków zajęciowych można spokojnie poświęcić czas każdemu studentowi.

studia grafika warszawa

Studia licencjackie trwają 3 lata. Pierwsze dwa to przedmioty ogólne, których uczą się wszyscy. Jest ich naprawdę bardzo dużo, od tradycyjnych form grafiki takich jak: rysunek, malarstwo, historia sztuki, zmysł i wyobraźnia plastyczna oraz kreatywne myślenie, po poznanie i opanowanie wszystkich technik multimedialnych. W ciągu studiów studenci tworzą projekty z grafiki użytkowej, czyli logotypy, branding i opakowania, uczą się zasad typografii i projektowania własnych fontów, projektują publikacje drukowane i internetowe, uczą się fotografii, tworzą animacje video, grafikę trójwymiarową oraz całą masę innych, bardzo inspirujących rzeczy związanych z grafiką komputerową.

Po drugim roku studenci wybierają specjalizację, na której chcą się skupić. Mogą to być Technologie Multimedialne, które dążą w stronę grafiki 3D, jej animacji, obróbki filmów cyfrowych i tworzenie róznych, zaawansowanych efektów wizualnych oraz druku 3D, ponieważ szkoła posiada drukarkę do jego realizowania. 
Drugą specjalnością jest niezwykle popularna Grafika Użytkowa, skupiająca się na projektach dwuwymiarowych i rozwijająca m.in. takie umiejętności jak projektowanie grafiki wydawniczej, ilustracji cyfrowej, graficznego projektowania layutów internetowych i aplikacji mobilnych oraz webowych, fotografii, a także składania i przygotowywania publikacji do druku.
Studia magisterskie trwają 2 lata i na nich specjalizacja wybierana jest już na samym początku. Mogą na nich studiować te osoby, które przejdą rekrutację na podstawie tzw. “teczek”. W zasadzie nie trzeba być absolwentem licencjatu czy inżyniera na kierunku związanym z grafiką, ale trzeba wykazać się odpowiednimi umiejętnościami, które zakwalifikują kandydata na studia II stopnia. Wiem, że sporo osób nad nimi się zastanawia, więc tutaj zostawiam Wam link do rekrutacji.
O studiach podyplomowych więcej informacji znajdziecie kilka akapitów niżej, warto zwrócić na nie uwagę, więc ten temat opisałam osobno.
nauka 3D i druku trójwymiarowego
nowoczesne studia
nauka grafiki w warszawie
Zdjęcia z Behance Portfolio Review#7 w WIT, fot. Maciej Kupidura, cała galeria tutaj

studia z grafiki komputerowej
To jedno z najczęstszych pytań. Tryb studiów musimy dostosować do naszego trybu życia. Dla osób pracujących, szczególnie jako grafik, lub planujących niedługo zacząć taką pracę, nawet na freelance, na pewno studia zaoczne będą najlepszym rozwiązaniem. Czym się różnią od studiów dziennych? Niewątpliwie ilością godzin, ponieważ spotkań dziennych jest 15, a na zaocznych mam 8 zjazdów. Studenci dzienni dużo więcej pracują na zajęciach, a od studentów zaocznych ta praca wymagana jest w domu. Na labolatoriach komputerowych i warsztatach panuje też o wiele szybsze tempo, co nie oznacza, że dzienni działają na spowolnionych obrotach, po prostu inaczej jest rozłożony czas pracy, też wiele projektów wykonują po zajęciach. Prawda jest taka, że wszystko zależy od naszego zaangażowania oraz tego jak rozplanujemy sobie plan realizowania projektów, żeby ze studiów wyciągnąć jak najwięcej wiedzy i rozwinąć świetnie swoje umiejętności. Wtedy nie ma znaczenia czy skończyliśmy studia dzienne czy zaoczne.gdzie studiować 3D

Studia podyplomowe z grafiki komputerowej trwają na WIT rok. Jest to kilkanaście zjazdów, na których odbywają się zajęcia z grafiki dwu- i trójwymiarowej (Photoshop, Illustrator, 3Ds Max), projektowanie graficzne, zajęcia z przygotowania publikacji do druku i dla internetu. Zawsze polecam ten kierunek osobom, które mając już tytuł naukowy z innej dziedziny, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności graficzne i znaleźć pracę jako grafik. Cieszę się, że podyplomówkę skończyło kilkoro znajomych i czytelniczek, którym na dniach otwartych poleciłam te studia. Moim zdaniem lepiej zapisać się na taką formę zajęć, niż szukać kursów po mieście. Mamy tu doświadczoną kadrę akademicką. Możecie być pewni, że zajęcia są prowadzone profesjonalne.
gdzie uczyć się grafiki
Później już tylko wystarczy wybrać czy idziemy pracować do agencji lub studia graficznego. Możemy też zdecydować, że zostajemy freelancerami. Wiele lat pracowałam w agencjach i przefantastycznie wspominam te czasy! Dzisiaj jestem freelancerem i też jest super. Kiedyś pewnie napiszę też post o tym, jak to było kiedy zaczynałam swoją pracę jako grafik, ale myślę, że na ten jeden wpis to byłoby już za wiele. 
Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądają rezultaty pracy studentów grafiki WIT – koniecznie zaglądnijcie na stronę Grafiki. Znajdują się tam galerie prac z różnych przedmiotów, realizowanych na kierunku. Ponadto na vimeo WIT znajdziecie filmy i animacje, które studenci wykonali na specjalizacji Technologie Multimedialne. Natomiast na fanpage’u GRAFIKA WIT na Facebook’u możecie śledzić newsy z życia kierunku oraz znaleźć info o ciekawostkach związanych z grafiką i projektowaniem. Zapraszam
Mam nadzieję, że pomogłam tym z Was, którzy poszukiwali informacji o studiowaniu grafiki komputerowej. Jeśli macie do mnie jakiekolwiek pytania – z wielką przyjemnością odpowiem na nie w komentarzach! 
Enjoy!
dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

TOP 5 ulubionych par krojów pisma – czerwiec
June 13, 2022
Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
Najczęstsze błędy przy dodawaniu zdjęć do grafik
May 24, 2022
6 krojów pisma, których należy unikać
March 27, 2022
8 par klasycznych fontów dla profesjonalistów
January 11, 2022
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
November 10, 2020
12 sprawdzonych par darmowych fontów
May 05, 2020
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
November 08, 2018
8 najlepszych książek o typografii
8 najlepszych książek o typografii
September 17, 2018