Autor  

Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?


Moi kochani — na domowej, atramentowej drukarce, takiej jaką znajdziecie w większości domów czy biur — NIE DA się zrobić złotego nadruku, a jedynie jego imitację. Taką, jaką pokazuję np. w tym wpisie. To trochę tak, jakbyście chcieli wydrukować np. futerko. Efekt zrobicie w programie graficznym, tak jak i efekt złota, wiadomo. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że z drukarki nie wyjdą puchate kłębki kłaczków, a kartka zadrukowana kolorami, czyli zdjęcie lub ilustracja. Ze złotem i każdym innym „błyskiem” jest identycznie.

Żeby zrozumieć dlaczego tak się dzieje, i dlaczego wiele innych „efektów” wydruku domowego jest w rzeczywistości inne, niż nasze wyobrażenie, należy wiedzieć jak działa domowa drukarka. W tym wpisie się tego dowiecie. Prostym językiem, bez technicznego pieprzenia, które jako inżynier Informatyki Stosowanej powinnam mieć w nawyku. Ale na szczęście nie mam! Jedna uwaga — to nie jest wpis o profilach dokumentów, urządzeń itp., a o działaniu technologii, z której każdy z nas korzysta w domu czy pracy, a może nie do końca rozumie. Albo wcale.


Cały sekret tkwi w czterech kolorach

Po pierwsze — druk w domu składa się z czterech „farbek”. Nie jest to tak, jak w piórniku, gdzie mamy 18 kolorów flamastrów i jak potrzebujemy dodatkowego, to idziemy i dokupujemy kolejny kolor. Tutaj z tych czterech kolorów w naszej drukarce powstaje ogromna ilość kombinacji, dająca w rezultacie inne kolory. Pamiętacie koło kolorów z lekcji plastyki w podstawówce? To z czerwonym, niebieskim i żółtym? Po połączeniu niebieskiego z czerwonym powstawał fioletowy. Pamiętam, że jak byłam dzieckiem to prawie głowa mi wybuchła od tej magii! No, to CMYK działa na podobnej zasadzie.

Pewnie każdy, kto chociaż raz kupował tusze do drukarki zauważył, że zwykle jest to kolor czarny oraz paczka tuszy kolorowych. Te tusze kolorowe występują albo jako jeden pojemnik z trzema farbkami albo trzy osobne pojemniczki, z tymi samymi kolorami co w pojemniku pojedynczym. Oba mają to samo oznaczenie kolorów jakie widzicie niżej.

CMYK to kolejno kolory:

  • C od cyjan, taki niebieskozielony, dość jaskrawy kolor
  • M od magenta, czyli ostry róż
  • Y od yellow, jak nowojorskie taksówki
  • K to czerń

Multum kombinacji!

Kombinacje podaje się w liczbie % danego koloru. Kiedy więc mamy kombinację kolorów 50% cyjanu i 50% magenty otrzymamy… kolor fioletowy (taki wrzosowy, żeby było ściślej). A jak dorzucimy do 50% cyjanu, 50% magenty jeszcze 50% żółtego – jak malowany wychodzi nam ciemny beżyk. O, a kiedy damy 100% cyjanu i 100% żółtego, będziemy mieć zieleń.

Jest ich multum! Poniżej zobrazowałam jak te przykładowe „mieszania” wyglądają.

Podczas wydruku kolory podstawowe CMYK nakładane są na siebie tworząc kolejne kolory. Z jednego pojemnika (lub 3 osobnych, zależy od drukarki) idą te „kolorowe”, a z drugiego czarny. Nakładają się i bach, bach! Mamy obrazek!

Jak widzicie — są to tylko kolory. Nie drukuje się nic z drobinkami brokatu, drobinkami złota, srebra czy też folia. Efektu błysku nie da się zrobić bez dodatkowych maszyn czy sprzętu. Od tego są inne, specjalne metody druku.

Oczywiście na to, żeby efekt złota uzyskać, też jest sposób Musicie wiedzieć, że nie jest to efekt pracy samej drukarki, a bardziej złożony, choć nie niewiadomo jak skomplikowany proces. Świetnie opisane zostało to u innej Magdy, która pokazała jak z wydruku laserowego, laminatora i złotej folii „wydrukować” prawdziwy złoty efekt!


Innym tematem jest to, że wydruk różni się od tego co widzimy na ekranie, ale to zostawię na inny wpis

I jeszcze jedno — jak ktoś wynajdzie lub wyszukał już
drukarkę z dodatkowym pojemnikiem ze złotym tuszem — ozłocę! Dawajcie znać!

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
6 minimalistycznych plakatów do druku (free)
May 26, 2022
Najczęstsze błędy przy dodawaniu zdjęć do grafik
May 24, 2022
21 ZABAW DO DRUKU NA WIECZÓR PANIEŃSKI
July 04, 2021
3 plakaty z kosmosem do druku
May 18, 2021
Kobiece plakaty typograficzne w stylu boho do druku
Kobiece plakaty typograficzne w stylu boho do druku
February 12, 2021
Plakaty świąteczne w stylu boho do druku — edycja 2020
Plakaty świąteczne w stylu boho do druku — edycja 2020
December 03, 2020
PLAKAT Z LENIWCEM DO DRUKU
PLAKAT Z LENIWCEM DO DRUKU
August 07, 2020
Planer akademicki z kalendarzem 2020/21 do druku
August 05, 2020