Autor  

Fonty, których powinieneś unikać jak ognia


 Bywają dni, że przeglądając internety, dostaję kopniaka zmuszającego mnie do pisania takich postów jak ten. W walce o dobre imię design’u i wyższe poczucie estetyki, stworzyłam zestawienie fontów, które powinniście omijać szerokim łukiem. Nie tylko dlatego, że są znane jako kroje pisma w złym guście. Moja lista zawiera też fonty mocno oklepane, które znajdziemy na tanich opakowaniach kaszy gryczanej. A także te posiadające łatki, przyklejone mocno, niczym super glue. I wiem, wiem, gusta są różne, ale tu w niektórych przypadkach – ciężko w ogóle dyskutować o gustach!

1. Comic Sans

Król tego zestawienia. I w sumie każdego innego, które ktokolwiek kiedykolwiek stworzył. Comic Sans to klasyka. To krój, który nigdy nie powinien był pojawić się w systemie operacyjnym Windows. A jednak tak się stało… Zawsze, kiedy tonę sobie w słodkiej nienawiści do niego, puszczam filmik, w którym David Cadavy wyjaśnia czemu właściwie nienawidzimy Comic Sans’a. Obejrzyjcie go koniecznie.

Źródło: Comic Sans Project

2. Papyrus

Nie, nie jest to fajny, przecierany, retro-vintidżowy i egzotyczny font. To kolejna paskuda, której należy unikać, żeby nasza dobra opinia nie została nadszarpnięta. Papyrus to brat Comic Sans’a. Są jak bliźnięta dwujajowe. Fajnych krojów pisma w tej stylistyce nie brakuje, na szczęście, więc możecie spokojnie zapomnieć, że posiadacie go w swoich zbiorach

3. Kuba Ręczny

Bez Kuby ta lista nie miałaby sensu. Mimo, że krój sam w sobie nie jest zły. Jest zbyt popularny i musiałam go tu umieścić. Bo wszystko byłoby z tym fontem w porządku, gdyby nie fakt, że połowa cyfrowych, fejkowych podpisów na świecie imitowana jest właśnie nim. Nie chcę nawet podejrzewać ile zwolnień z WueFu Kubuś podpisał…

4. Brush Script

Kolejna pisanka, która ma imitować ręczne pismo ozdobne. Niestety – nie imituje. Ten font przeżył już swoje lata świetności i spokojnie może odejść do lamusa. Słyszałam też plotkę, że, użył go Banksy, w swojej pracy wyśmiewającej poczucie designu we współczesnych projektach kartek pocztowych.

Źródło: Link

5. Scriptina

Kiedy widzę Scriptinę – przewraca mi się w żołądku. Była już wszędzie, od opakowania wyszczuplających majtek z wiskozy, przez obrazki do pokojów dziecięcych, kończąc na zaproszeniach ślubnych. Nie jest to najgorszy font pisankowy, ale na pewno nie jest on na tyle unikalny, żeby zrobić nim sobie logo lub przykleić wielkie litery-naklejki z sentencją Paulo Coelho na ścianie. Unikajcie tego kiczu!

6. Algerian

O tak, czekałam na niego. Idealny do napisu „MENU” w taniej, przydrożnej restauracji, w której serwowane są zamrożone 2 lata temu hamburgery. I nie, on nie jest ani egzotyczny, ani wiktoriański, ani jakikolwiek. To przeżytek, który spokojnie może przejść na fontową emeryturkę.

7. Curlz MT

Jeśli ktoś chciałby użyć go w pokoju maluchów, w zaproszeniu na kinder party lub czymkolwiek z dziećmi związanym – nie ręczę za siebie. Pod żadnym pozorem nie faszerujcie nim dzieci. To nie jest dobry krój pisma i nie wpłynie on pozytywnie na poczucie estetyki!

8. Trajan

Trajan jest naprawdę niezłym fontem, który posiada swoją historię. I łatkę niestety też, bo jest znany jako krój pisma wszystkich plakatów filmowych. Ciężko znaleźć produkcję, na której plakacie nie byłoby Trajana. Całą sprawę świetnie przedstawia autor jutubowego filmiku Trajan is the Movie Font. I co, zauważyliście to wcześniej?


Chciałabym też spełnić swoją małą edukacyjną misję i wyjaśnić, że font to nie czcionka. Font komputerowy oczywiście. Uszy i oczy mi krwawią, kiedy słyszę lub czytam słowo czcionka, w odniesieniu do cyfrowej postaci pisma. Jest ona rodzajem nośnika drukarskiego. Tradycyjnego, takiego jaki znajdziecie w maszynie do pisania. I na tym pozostańmy, mimo, że znajdą się tacy, którzy chętnie by się o to nazewnictwo spierali. Font to krój pisma w formie cyfrowej. I kropka.


Źródło zdjęcia głównego kaboompics.com

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

TOP 5 ulubionych par krojów pisma – czerwiec
June 13, 2022
Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
6 krojów pisma, których należy unikać
March 27, 2022
8 par klasycznych fontów dla profesjonalistów
January 11, 2022
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
November 10, 2020
12 sprawdzonych par darmowych fontów
May 05, 2020
8 najlepszych książek o typografii
8 najlepszych książek o typografii
September 17, 2018
Nasz mini zielnik — wieszanie doniczek bez wiercenia w elewacji
Nasz mini zielnik — wieszanie doniczek bez wiercenia w elewacji
June 13, 2018
Jakie kroje pisma będą modne w 2018 roku?
Jakie kroje pisma będą modne w 2018 roku?
January 02, 2018