Autor  
DIY

Nasz mini zielnik — wieszanie doniczek bez wiercenia w elewacji


Odkąd tylko zamieszkaliśmy “na swoim” — marzyłam o małym zielniku balkonowym. Nie potrzebujemy dużo ziół, z reguły wystarcza nam świeża mięta i bazylia. Lubię m.in. odmiany egzotyczne, zwłaszcza tajską, która ma (dla mnie) lekko anyżkowy posmak. Do tej pory zioła nie rosły u nas zbyt szczególnie. Wszystkie barierki mamy zarezerwowane dla kwiatów wiszących, dlatego to miejsce odpadało. Nie lubię stawiać ziół na podłodze, bo koty się do nich dobierają. I nawet nie chodzi o to, że gryzą, tylko grzebią w ziemi i robią bajzel. A postawione na jakiejś skrzyneczce czy stoliczku — są nagminnie przez kocich ogrodników zrzucane. Jedynym sposobem było powieszenie. Ale… No właśnie! Ale jak powiesić doniczki, żeby nie robić szkód w postaci dziur w elewacji?

Nasz balkon znajduje się w nowym bloku, więc wiercenie w elewacji odpadało. Nie chciałam nic uszkodzić, żeby w dziury nie dostawała się woda. Idealnym sposobem okazało się przyklejenie śrub. Jak zawsze niezawodna w temacie okazała się marka tesa®, z którą po raz kolejny mam okazję przygotować dla moich czytelników pomysł na DIY. Tym razem przedstawiam Wam nasz zielnik z wiszącymi doniczkami!


CO JEST POTRZEBNE DO DIY?

 • około 2 metrów sznurka jutowego (grubość 8 mm)
 • 3 metalowe doniczki
 • tesa® Śruba samoprzylepna trójkątna 10 kg, cegła i kamień (3 szt.)
 • farba tablicowa
 • pędzel
 • listewka drewniana (grubość 10 mm, szerokość 45mm, długość min. 30 cm)
 • linijka i ołówek
 • piłkę lub wyrzynarkę do pocięcia listewki
 • wiertarka z wkrętłami 10mm i 4 mm
 • oczywiście zioła i ziemia do ich posadzenia :))))

 


KROK 1

Zaczynamy od przygotowania tabliczek, na które będą powieszone doniczki. Na nich też będzie można podpisać zioła, dzięki użyciu farby tablicowej. Listewkę (30 cm) dzielę na 3 części po 10 cm. Mogą być oczywiście dłuższe, ale ja wybrałam taką długość, żeby były proporcjonalne do moich doniczek.


KROK 2

W deseczkach należy wywiercić dziurki. Po bokach robimy dwie większe, wiertłem 10mm, a na środku i około 1 cm od brzegu — mniejszą, wiertłem 4mm, w nią wejdzie śruba samoprzylepna tesa®.KROK 3

Następnie malujemy całe deseczki farbą tablicową. Pozostawiamy do wyschnięcia.

KROK 4

Dużym wiertłem ostrożnie wiercimy dziury w doniczce. Powinny być one w dość bliskiej odległości od siebie, u mnie była to cięciwa około 9 cm. Następnie przeciągamy przez nie sznurek tak żeby oba końce wystawały poza doniczką, a nie w jej wnętrzu.


KROK 5

Bierzemy się za montaż śrub. Wybrałam tesa® śruba samoprzylepna trójkątna 10 kg, cegła i kamień. Jest ona idealna do chropowatych powierzchni.

 1. najpierw dokładnie oczyszczamy powierzchnię np. szczotką
 2. następnie zdejmujemy ochronną folię z piankowej taśmy samoprzylepnej i lekko przyciskamy śrubę do powierzchni
 3. nakłuwamy (czerwonym kluczykiem) końcówkę tubki z klejem i przekładamy kluczyk na drugi koniec tubki
 4. w ostatnim kroku wprowadzamy klej do większego otworu w podstawie śruby, przekręcając kluczyk, aż klej zacznie wychodzić mniejszym otworem, wtedy szczelina zostanie równomiernie wypełniona
 5. przed zawieszeniem czegokolwiek pozostawiamy klej do wyschnięcia na 12 godzin

KROK 6

Sznurek dzielimy na 3 równe części przeciągamy każdy z końców przez drewnianą tabliczkę, a następnie zawiązujemy dekoracyjny supełek. Kiedy wszystko jest zmontowane — sadzimy nasze zioła

Po 12 godzinach od zamontowania śrub możemy zawiesić doniczki na śrubach, wsuwamy je na środkową dziurkę, którą wywierciliśmy wiertłem 4 mm. Będzie pasowało idealnie! Nie zakładam już nakrętek na śrubę, ponieważ deska jest grubości śruby. Doniczki nie będą się zsuwać, wiszą dokładnie tak, jak ramki na zdjęcia na ścianie.

I gotowe!

W końcu moje zioła mają odpowiednie miejsce i są ślicznie wyeksponowane!

 

Enjoy!!

______________

Wpis zrealizowany we współpracy z marką tesa®

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
December 07, 2017
3 style: dodatki na taras
3 style: dodatki na taras
April 25, 2017
5 powodów, dla których warto wyjść na rower ze swoją drugą połówką
May 31, 2016
Jak zyskać więcej miejsca w kuchni? + BONUS!
April 22, 2016
5 sposobów na życie w zgodzie z sąsiadami
April 16, 2016
Jak zorganizować swojego faceta?
April 13, 2016
Jak uratować weekend?
March 11, 2016
Zwiedzanie Mediolanu #2 — komunikacja i jedzenie
March 07, 2016
Zwiedzanie Mediolanu #1 — moda, sztuka i zabytki
March 01, 2016