Najlepsze czcionki do zaproszeń z polskimi znakami

Postanowiliście, że sami wykonacie swoje zaproszenia ślubne i nie wiecie jakie są najlepsze czcionki do zaproszeń z polskimi znakami? Albo może poszukujesz fontu, który użyjesz na inną okoliczność — urodziny lub chrzciny? Sieć jest pełna różnych zestawień z pięknymi krojami pisma. Często jednak nie do końca te zestawienia są na tyle praktyczne, żeby być z nich w pełni zadowolonym, kiedy jest się laikiem. Dużo krojów nie posiada polskich znaków, a część z nich nie jest darmowa. Dlatego postanowiłam zrobić zbiór darmowych czcionek ozdobnych z polskimi znakami. Przydadzą się one zarówno osobom, które raz na jakiś czas tworzą coś „dla siebie”, oraz tym, którzy projektują częściej i lubią przeglądać tego typu zestawienia. Dodatkowo przygotowałam się kilka praktycznych porad dotyczących samego wybierania krojów pisma.
>>> POZNAJ MOJE WIELORAZOWE PLANERY <<<
Słowo czcionka bardzo ciężko przechodzi mi przez gardło w odniesieniu do elektronicznego pliku, w którym zapisane są kroje pisma. Oczywiste jest, że mówiąc czcionka, nie mamy na myśli odlewu stopu drukarskiego (bo ten termin to oznacza). Większość osób potocznie nazywa tak fonty i nie ma w tym nic złego. Ja sama tego nie robię, i często o tym mówię, szczególnie kiedy posługuję się fachowym językiem, jak np. w moim artykule o typografii. Jednak ze względu na to, że wiele osób szuka ich pod hasłem czcionka, to używam tego sformułowania, żeby ułatwić poszukiwania. Szczególnie tym, którzy od czasu do czasu potrzebują jakichś informacji. I przy okazji wierzę, że ten, kto zajrzy tu w trakcie wybierania zestawu fontów do zaproszeń ślubnych, dowie się więcej w temacie typografii
Jak wybierać i stosować fonty ozdobne?
- Takich, które nie są banalne! Pisałam kiedyś o krojach pisma, których należy unikać jak ognia. Jeśli szykujesz się do przygotowania zaproszenia ślubnego (lub z okazji innej okoliczności) samodzielnie, to zacznij od tej listy i zapamiętaj, których fontów nie używać.
- Pamiętaj, że font musi mieć polskie znaki! Nie ma nic gorszego niż zaproszenie wypisane ładnym, odręcznym krojem, a gdzie polskie litery ą czy ę podmienione są na inny krój, który takie posiada. Zresztą zobaczcie sami:
Mi się aż serce kraja, kiedy widzę takie zaproszenie, list lub, co jest dla mnie absolutnie niedopuszczalne – kartkę menu w restauracji. Dlatego w moim zestawieniu znajdziecie tylko odręczne czcionki z polskimi znakami.
- Jeśli decydujesz się na poszukiwania darmowych, to zwróć uwagę na licencję. Dużo fontów jest dostępne dla użytku własnego, więc jeśli robisz coś dla siebie, to oczywiście nie ma problemu. Jeśli natomiast przygotowujesz coś komercyjnie, to autorzy w plikach z fontem (często zapakowane w paczka RAR i ZIP) udostępniają informacje jak i gdzie kupić licencję.
- Nie wybieraj fontów nieczytelnych do całych akapitów. Może się okazać, że obdarowany zaproszeniem… po prostu go nie rozczyta. Dlatego niektóre fonty trzeba używać tylko w nagłówkach, mogą być nimi wypisane np. imiona Państwa Młodych czy inne, krótkie informacje, które chcemy wyróżnić.
Spróbuj przeczytać wszystkie teksty i porównać czytelność. Zbyt gruby lub za bardzo ozdobny font ustawiony na tekst zaproszenia może okazać się trudny do czytania (po lewej). Jeśli wybierzesz grubszą pisankę, użyj jej w elementach (po prawej). Dla całych tekstów wybierz czcionkę, którą przeczytasz bez problemu.
Najlepsze czcionki do zaproszeń z polskimi znakami
Skoro wiesz już jak dobrać odpowiedni krój pisma, to czas na listę, którą przygotowałam
Znajduje się na niej 21 eleganckich, odręcznych i darmowych czcionek.
- Allura
- Great Vibes
- Miama
- Parisienne
- Clicker Script
- Mochary
- Raven Script
- Coneria Script
- Crunchy
- Cheddar Jack
- KG Eyes Wide Open
- Sverige Script
- Before the Rain
- Maridian
- Janda Stylish Script
- Canela Bark
- Respective
- Castro Script
- Qaskin
- Quicker
- US Declaration
Mam nadzieję, że moje porady oraz lista fontów
będą przydatne i przypadły Wam do gustu!
Enjoy!!
- 8 May 2016
- 40 komentarzy
- 17
- dekoracje ślubne, ślub i wesele, ślubne, typografia