Autor  

Najlepsze czcionki do zaproszeń z polskimi znakami


Postanowiliście, że sami wykonacie swoje zaproszenia ślubne i nie wiecie jakie są najlepsze czcionki do zaproszeń z polskimi znakami? Albo może poszukujesz fontu, który użyjesz na inną okoliczność — urodziny lub chrzciny? Sieć jest pełna różnych zestawień z pięknymi krojami pisma. Często jednak nie do końca te zestawienia są na tyle praktyczne, żeby być z nich w pełni zadowolonym, kiedy jest się laikiem. Dużo krojów nie posiada polskich znaków, a część z nich nie jest darmowa. Dlatego postanowiłam zrobić zbiór darmowych czcionek ozdobnych z polskimi znakami. Przydadzą się one zarówno osobom, które raz na jakiś czas tworzą coś „dla siebie”, oraz tym, którzy projektują częściej i lubią przeglądać tego typu zestawienia. Dodatkowo przygotowałam się kilka praktycznych porad dotyczących samego wybierania krojów pisma.


>>> POZNAJ MOJE WIELORAZOWE PLANERY <<<

ZOBACZ TERAZ GRAFIKI DO DRUKUSłowo czcionka bardzo ciężko przechodzi mi przez gardło w odniesieniu do elektronicznego pliku, w którym zapisane są kroje pisma. Oczywiste jest, że mówiąc czcionka, nie mamy na myśli odlewu stopu drukarskiego (bo ten termin to oznacza). Większość osób potocznie nazywa tak fonty i nie ma w tym nic złego. Ja sama tego nie robię, i często o tym mówię, szczególnie kiedy posługuję się fachowym językiem, jak np. w moim artykule o typografii. Jednak ze względu na to, że wiele osób szuka ich pod hasłem czcionka, to używam tego sformułowania, żeby ułatwić poszukiwania. Szczególnie tym, którzy od czasu do czasu potrzebują jakichś informacji. I przy okazji wierzę, że ten, kto zajrzy tu w trakcie wybierania zestawu fontów do zaproszeń ślubnych, dowie się więcej w temacie typografii


Jak wybierać i stosować fonty ozdobne?


 1. Takich, które nie są banalne! Pisałam kiedyś o krojach pisma, których należy unikać jak ognia. Jeśli szykujesz się do przygotowania zaproszenia ślubnego (lub z okazji innej okoliczności) samodzielnie, to zacznij od tej listy i zapamiętaj, których fontów nie używać.
 2. Pamiętaj, że font musi mieć polskie znaki! Nie ma nic gorszego niż zaproszenie wypisane ładnym, odręcznym krojem, a gdzie polskie litery ą czy ę podmienione są na inny krój, który takie posiada. Zresztą zobaczcie sami:
  fonty-z-polskimi-znakamiMi się aż serce kraja, kiedy widzę takie zaproszenie, list lub, co jest dla mnie absolutnie niedopuszczalne – kartkę menu w restauracji. Dlatego w moim zestawieniu znajdziecie tylko odręczne czcionki z polskimi znakami.
 3. Jeśli decydujesz się na poszukiwania darmowych, to zwróć uwagę na licencję. Dużo fontów jest dostępne dla użytku własnego, więc jeśli robisz coś dla siebie, to oczywiście nie ma problemu. Jeśli natomiast przygotowujesz coś komercyjnie, to autorzy w plikach z fontem (często zapakowane w paczka RAR i ZIP) udostępniają informacje jak i gdzie kupić licencję.
 4. Nie wybieraj fontów nieczytelnych do całych akapitów. Może się okazać, że obdarowany zaproszeniem… po prostu go nie rozczyta. Dlatego niektóre fonty trzeba używać tylko w nagłówkach, mogą być nimi wypisane np. imiona Państwa Młodych czy inne, krótkie informacje, które chcemy wyróżnić.
  czcionki-odręczneSpróbuj przeczytać wszystkie teksty i porównać czytelność. Zbyt gruby lub za bardzo ozdobny font ustawiony na tekst zaproszenia może okazać się trudny do czytania (po lewej). Jeśli wybierzesz grubszą pisankę, użyj jej w elementach (po prawej). Dla całych tekstów wybierz czcionkę, którą przeczytasz bez problemu.

Najlepsze czcionki do zaproszeń z polskimi znakami


Skoro wiesz już jak dobrać odpowiedni krój pisma, to czas na listę, którą przygotowałam
Znajduje się na niej 21 eleganckich, odręcznych i darmowych czcionek.

 1. Allura 
  allura font
 2. Great Vibes
  great-vibes-font
 3. Miama
  miama-font
 4. Parisienne
  Parisienne- font
 5. Clicker Script
  clicker-script
 6. Mochary
  mochary-font
 7. Raven Script
  raven-script
 8. Coneria Script
  coneria-script
 9. Crunchy
  crunchy
 10. Cheddar Jack
  cheddar-jack
 11. KG Eyes Wide Open
  KG Eyes Wide Open
 12. Sverige Script
  Sverige Script
 13. Before the Rain
  Before the Rain
 14. Maridian
  Mardian font
 15. Janda Stylish Script
  Janda Stylish Script
 16. Canela Bark
  Canela Bark
 17. Respective
  Respective font
 18. Castro Script
  Castro Script
 19. Qaskin
  qaskin
 20. Quicker
  Quickier font
 21. US Declaration
  us-declaration

Mam nadzieję, że moje porady oraz lista fontów
będą przydatne i przypadły Wam do gustu!

Enjoy!!
magda

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

TOP 5 ulubionych par krojów pisma – czerwiec
June 13, 2022
Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
6 krojów pisma, których należy unikać
March 27, 2022
8 par klasycznych fontów dla profesjonalistów
January 11, 2022
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
November 10, 2020
12 sprawdzonych par darmowych fontów
May 05, 2020
8 najlepszych książek o typografii
8 najlepszych książek o typografii
September 17, 2018
Jakie kroje pisma będą modne w 2018 roku?
Jakie kroje pisma będą modne w 2018 roku?
January 02, 2018
24 bluzy z fajną (i dobrą) typografią
24 bluzy z fajną (i dobrą) typografią
November 13, 2017