Autor  

Najlepsze czcionki do zaproszeń z polskimi znakami


Postanowiliście, że sami wykonacie swoje zaproszenia ślubne i nie wiecie jakie są najlepsze czcionki do zaproszeń z polskimi znakami? Albo może poszukujesz fontu, który użyjesz na inną okoliczność — urodziny lub chrzciny? Sieć jest pełna różnych zestawień z pięknymi krojami pisma. Często jednak nie do końca te zestawienia są na tyle praktyczne, żeby być z nich w pełni zadowolonym, kiedy jest się laikiem. Dużo krojów nie posiada polskich znaków, a część z nich nie jest darmowa. Dlatego postanowiłam zrobić zbiór darmowych czcionek ozdobnych z polskimi znakami. Przydadzą się one zarówno osobom, które raz na jakiś czas tworzą coś “dla siebie”, oraz tym, którzy projektują częściej i lubią przeglądać tego typu zestawienia. Dodatkowo przygotowałam się kilka praktycznych porad dotyczących samego wybierania krojów pisma.

Słowo czcionka bardzo ciężko przechodzi mi przez gardło w odniesieniu do elektronicznego pliku, w którym zapisane są kroje pisma. Oczywiste jest, że mówiąc czcionka, nie mamy na myśli odlewu stopu drukarskiego (bo ten termin to oznacza). Większość osób potocznie nazywa tak fonty i nie ma w tym nic złego. Ja sama tego nie robię, i często o tym mówię, szczególnie kiedy posługuję się fachowym językiem, jak np. w moim artykule o typografii. Jednak ze względu na to, że wiele osób szuka ich pod hasłem czcionka, to używam tego sformułowania, żeby ułatwić poszukiwania. Szczególnie tym, którzy od czasu do czasu potrzebują jakichś informacji. I przy okazji wierzę, że ten, kto zajrzy tu w trakcie wybierania zestawu fontów do zaproszeń ślubnych, dowie się więcej w temacie typografii


Jak wybierać i stosować fonty ozdobne?


 1. Takich, które nie są banalne! Pisałam kiedyś o krojach pisma, których należy unikać jak ognia. Jeśli szykujesz się do przygotowania zaproszenia ślubnego (lub z okazji innej okoliczności) samodzielnie, to zacznij od tej listy i zapamiętaj, których fontów nie używać.
 2. Pamiętaj, że font musi mieć polskie znaki! Nie ma nic gorszego niż zaproszenie wypisane ładnym, odręcznym krojem, a gdzie polskie litery ą czy ę podmienione są na inny krój, który takie posiada. Zresztą zobaczcie sami:
  fonty-z-polskimi-znakamiMi się aż serce kraja, kiedy widzę takie zaproszenie, list lub, co jest dla mnie absolutnie niedopuszczalne – kartkę menu w restauracji. Dlatego w moim zestawieniu znajdziecie tylko odręczne czcionki z polskimi znakami.
 3. Jeśli decydujesz się na poszukiwania darmowych, to zwróć uwagę na licencję. Dużo fontów jest dostępne dla użytku własnego, więc jeśli robisz coś dla siebie, to oczywiście nie ma problemu. Jeśli natomiast przygotowujesz coś komercyjnie, to autorzy w plikach z fontem (często zapakowane w paczka RAR i ZIP) udostępniają informacje jak i gdzie kupić licencję.
 4. Nie wybieraj fontów nieczytelnych do całych akapitów. Może się okazać, że obdarowany zaproszeniem… po prostu go nie rozczyta. Dlatego niektóre fonty trzeba używać tylko w nagłówkach, mogą być nimi wypisane np. imiona Państwa Młodych czy inne, krótkie informacje, które chcemy wyróżnić.
  czcionki-odręczneSpróbuj przeczytać wszystkie teksty i porównać czytelność. Zbyt gruby lub za bardzo ozdobny font ustawiony na tekst zaproszenia może okazać się trudny do czytania (po lewej). Jeśli wybierzesz grubszą pisankę, użyj jej w elementach (po prawej). Dla całych tekstów wybierz czcionkę, którą przeczytasz bez problemu.

Najlepsze czcionki do zaproszeń z polskimi znakami


Skoro wiesz już jak dobrać odpowiedni krój pisma, to czas na listę, którą przygotowałam
Znajduje się na niej 21 eleganckich, odręcznych i darmowych czcionek.

 1. Allura 
  allura font
 2. Great Vibes
  great-vibes-font
 3. Miama
  miama-font
 4. Parisienne
  Parisienne- font
 5. Clicker Script
  clicker-script
 6. Mochary
  mochary-font
 7. Raven Script
  raven-script
 8. Coneria Script
  coneria-script
 9. Crunchy
  crunchy
 10. Cheddar Jack
  cheddar-jack
 11. KG Eyes Wide Open
  KG Eyes Wide Open
 12. Sverige Script
  Sverige Script
 13. Before the Rain
  Before the Rain
 14. Maridian
  Mardian font
 15. Janda Stylish Script
  Janda Stylish Script
 16. Canela Bark
  Canela Bark
 17. Respective
  Respective font
 18. Castro Script
  Castro Script
 19. Qaskin
  qaskin
 20. Quicker
  Quickier font
 21. US Declaration
  us-declaration

Mam nadzieję, że moje porady oraz lista fontów
będą przydatne i przypadły Wam do gustu!

Enjoy!!
magda

Magda
O Autorze

Inżynier informatyki z wielkim sercem do… designu! Projektantka UI & UX, web designer oraz nauczyciel akademicki WIT. Właścicielka najpiękniejszego bloga w sieci :)

PODOBNE WPISY

Kolejne 7 fontów, od których trzymam się z daleka (i wam też radzę)
Kolejne 7 fontów, od których trzymam się z daleka (i wam też radzę)
August 07, 2017
6 darmowych fontów z ozdobnikami
April 29, 2017
6 najczęstszych błędów w formatowaniu treści
March 06, 2017
Jak zrobić logo?
January 09, 2017
Tekst po okręgu w Photoshopie
December 16, 2016
Jak zrobić złoty napis w Photoshop’ie
September 01, 2016
Błędy w tworzeniu napisów na zdjęcia lub grafiki
August 10, 2016
Wakacyjne zakładki do książek
June 30, 2016
Ozdobne ramki passe-partout
June 02, 2016
 • Te wstrętne polskie znaki. Hehehe… Pamiętam, jak kiedyś szukałam ozdobnego fonta i zazwyczaj nie miała polskich znaków, teraz już szukać nie muszę.

  • Ciężko z tymi polskimi znakami, szczególnie w fontach ozdobnych A dorabianie ich to nie jest też taka błahostka

   • Magdalena Ratajczyk

    A ja właśnie ostatnio uparłam się na jeden konkretny font na stronę tytułową kroniki, a potem musiałam dorabiać nasze polskie haczyki

 • Jag

  Magda, a co to za font z tekstem “Zapraszamy Justyna i Michał” (użyłaś go na drugim zdjęciu zarówno w wersji poprawnej i niepoprawnej)? No i Cheddar świetny! Dzięki za ten tekst na pewno się przyda.

  • To jest akurat z płatnych fontów nazywa sie Northem Soul

   • Jag

    Dziękuję, szukam czegoś takiego od dłuższego czasu. Swoją drogą nie jest wcale taki strasznie drogi, bywają droższe

    • On jest w dobrej cenie i to jeden z fontów, na które polecam wydać dolary

 • Świetne zestawienie. Większość znam i wykorzystuje na kartkach. Wpadł mi w oko nr 13 i 18. Dziękuję ☺

 • Super sprawa !
  Na pewno skorzystam z wielu, jak zwykle znajduję u ciebie coś fajnego

 • Magdo, a co robimy z tymi plikami po pobraniu fontu? Gdzie można ich użyć? W jakim programie?

  • Musisz je zainstalować Jak wpiszesz w Google “jak zainstalować font”, to jest duzo wyników, np. Na system Windows: https://support.microsoft.com/pl-pl/kb/314960

   Używa się ich w każdym programie, który obsługuje edycje tekstów na komputerze – np Word albo graficzne: Photoshop, Gimp itp.

 • Świetny zbiór, wielkie dzięki

 • Bardzo przydatny post, dziękuję

 • Pingback: Darmowe winietki weselne - 6 wzorów - Mocem()

 • Dzięki!

 • Edyta

  Wielbię Cię za ten post!

 • Aniela G

  jeśli w czcionce nie ma polskich znaków to zazwyczaj piszę bez, a potem z przecinka czy innego znaku interunkcyjnego tworzę ogonek i wszystko łądnie się wpasowuje

 • ulciakk

  Madziu, czy możesz mi powiedzieć gdzie kupujesz fonty? Być może gdzieś już to było, ale nie mogę znaleźć

 • Wioletta Pukacka-Wójcik

  nie wszystkie wymienione wyżej są z polskimi znakami

 • Sandra

  Nie bardzo podobają mi się takie “napaćkane” czcionki, są mało czytelne i nie ma między nimi przestrzeni ;P ale co kto lubi ja bardzo lubię rzeczy wykonywane ręcznie, gdybym miała więcej czasu to postarałabym się w wykonywaniu zaproszeń ślubnych, a tak to cóż…trzeba było zlecić. Na szczęście znalazłam http://www.amelia-wedding.pl i ich wybór sprawił, że jestem spokojna o ładne, estetyczne zaproszenia na ten wyjątkowy dzień!

 • Natalia Małolepsza

  Cześć Mam pytanie odnośnie koperty widocznej na zdjęciu. Wiesz może czy można gdzieś taką dostać? Próbowałam szukać, ale na razie nic takiego nie znalazłam

 • Monika Buchowicz

  Pani Magdo, proszę o informację jak nazywa się font, którym podpisała się Pani pod postem?! Pozdrawiam :).

 • Ilona Kasprzycka

  Chętnie przeczytałbym post który będzie o dopasowaniu fontów. Tych ozdobnych ze zwykłymi, żeby powstały tekst miał ręce i nogi

 • Aldona Dzida

  Dzień dobry!Te czcionki są darmowe dla użytku personalnego. Ma Pani może spis czcionek darmowych dla użytku komercyjnego?

  • W każdym foncie jest napisane czy jest darmowa do użytku prywatnego czy do komercyjnego, należy się wczytać