Autor  

Błędy w tworzeniu napisów na zdjęcia lub grafiki


Często powtarzam, że liter trzeba używać rozważnie. Zawsze też przypominam, że tworząc teksty i redagując je dbamy o stylistykę, ortografię, interpunkcję itd. Żeby ten profesjonalizm był dopięty na ostatni guzik, powinniśmy dopracować każdy szczegół, również w od strony wizualnej dotyczącej typografii. Post z absolutnie wszystkim, co bloger powinien wiedzieć o fontach, niesamowicie „poniósł się” po sieci. Cieszę się z tego jak wariatka!

Co zrobić, żeby napisy na grafikach i zdjęciach były jak najlepsze oraz jakich błędów nie popełniać? Zebrałam 7, które spotykam najczęściej. I mimo, że mam ochotę krzyczeć jak je widzę, to tutaj spokojnie wyjaśnię Wam czego nie powinniście robić literom, kiedy tworzycie napisy.jak-dodawac-napisy-na-zdjecia

Zbyt przerysowany cień


Kole w oczy i sprawia, że aż zęby zgrzytają! Cień pod napisami intensywnością powinien być oczywiście dobrany do rodzaju tła, ale przerysowany na bieli, jest po prostu nie do zniesienia. Balansujmy ostrożnie nie tylko rozmiarem i odległością, ale również kryciem.


jak-dorabiac-polskie-znaki do liter

Brak polskich znaków


O mamuniu, jak ja tego nie znoszę! Czy już wszyscy sprawdzili u siebie na blogach i stronach poprawne działanie fontów z polskimi znakami? Powtarzam, jako użytkownik niezbyt popularnego Safari, że ciągle spotykam się ze stronami gdzie font jest nie do końca dobrze zaimplementowany. Sprawdźcie działanie swojej witryny w KAŻDEJ przeglądarce. Na grafikach, które tworzymy w programie graficznym można to kontrolować i dodać polskie znaki samemu, ale co do tego… Spójrz punkt niżej


dodawanie-ogonkow-do-liter

Polskie znaki z przecinków


Boli, boli i jeszcze raz boli. Znaków diakrytycznych (czyli ogonków w ą, ę, ś, ć itd.) nie tworzymy dodając PRZECINKI. Tworzy się je z części liter, zgrabnie je wycinając, żeby pasowały do stylu danego fontu. Tym, którzy jeszcze nie działają na tyle płynnie w np. Photoshopie, a chcą nauczyć się tworzyć naprawdę dobrą typografię, polecam zacząć od fontów, które jednak polskie znaki posiadają. Albo pisać w języku angielskim Mam też małą podpowiedź do ogonków dla Ś czy Ć. Często w zestawie fontów, które nie mają polskich liter znajdziemy Ó, możemy wtedy „pożyczyć” od niej ogonek i dodać do S lub C. Z ogonkami dolnymi ą czy ę jest trochę trudniej. Może za jakiś czas uda mi się przygotować o tym tutorial.


fonty-w-wersji-italic

Sztuczne pochylenie


Też już o tym pisałam, we wspomnianym wyżej artykule o fontach. Żeby używać pochylonego napisu, profesjonalnie mówi się na niego „w wersji italic”, trzeba najpierw sprawdzić czy dany font w ogóle posiada taką odmianę. Zwróć uwagę na napisy pochyl się powyżej. Ten po lewej stronie wygląda płynnie, litery zostały specjalnie zaprojektowane, żeby pochylenie wyglądało ładnie i naturalnie. Natomiast po prawej mamy pochylenie wymuszone, gdzie napis wygląda tak samo jak w wersji zwykłej, ale jakby był „kopnięty”. Żeby nie robić takiego sztucznego pochylenia należy wybierać odmianę fontu, pokazane jest to poniżej. Ikonkę zaznaczoną na czerwono starajcie się unikać.

dodawanie-napisow-na-zdjecia


instrukcja-dodawania-napisówSztuczne pogrubienie


To samo co pochylenia dotyczy pogrubienia. Automatyczne jego dodanie, z ikonki zaznaczonej niżej na czerwono, to tylko obrys do wersji regularnej, który deformuje literę. Prawidłowa wersja bold, czyli pogrubiona, to specjalnie zaprojektowana odmiana, która może też występować w kilku wariantach np. extra bold.

napisy-na-zdjęciach


jak-dobierać-fonty

Zbyt dużo fontów


Dobieranie kilku rodzajów fontów na jednej grafice to już wyższa szkoła jazdy. Naprawdę! Żeby żonglować różnymi rodzajami krojów pisma i mieszać je ze sobą, trzeba mieć spore umiejętności i doświadczenie. Dlatego oczy mi krwawią(!), jak czasem gdzieś spotykam plakaty lub kartki do pobrania, w których pojawiają się takie mieszanki wybuchowe Jak zaradzić nieumiejętnemu dobieraniu fontów? Przede wszystkim jest taka złota zasada, żeby dobierać ze sobą nie więcej niż dwa kroje pisma. Wtedy to zadziała, uwierzcie mi Tutaj znajdziecie niesamowitą pomoc z tym temacie.


fajne-napisy-na-zdjęciach

DEFORMACJA


Ha! Wyobraźcie sobie, że fonty tworzone są z niesamowitą starannością, niektórzy poświęcają im całe życie! Na przykład taka Helvetica (swoją drogą, polecam film o tej samej nazwie), ma całą masę odmian. Wąskie, szerokie, grube, chude. Jest w czym wybierać. Dlatego nie ma żadnej potrzeby, żeby dokonywać na fontach deformacji. W Photoshopie jest takie miejsce jak zmiana % wysokości i szerokości, której, w mojej opinii, powinniśmy unikać jak tylko się da. Przydaje się naprawdę w niewielu przypadkach. Zaznaczyłam ją aż 3 X, żeby podkreślić istotę zmieniania rozmiarów fontów za pomocą zaznaczonej na zielono opcji. Najlepiej też unikać CTRL+T, bo przypadkiem palec zsunie się z SHIFTa (zachowującego proporcje) i bach… deformacja gotowa!

jak-zrobić-napis


Szanujcie litery, zasłużyły na to <3
Mam nadzieję, że moje porady Wam się przydadzą!

Enjoy!!
magda

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

TOP 5 ulubionych par krojów pisma – czerwiec
June 13, 2022
Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
Najczęstsze błędy przy dodawaniu zdjęć do grafik
May 24, 2022
6 krojów pisma, których należy unikać
March 27, 2022
8 par klasycznych fontów dla profesjonalistów
January 11, 2022
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
8 par darmowych fontów na zaproszenia ślubne (i nie tylko)
November 10, 2020
12 sprawdzonych par darmowych fontów
May 05, 2020
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
November 08, 2018
8 najlepszych książek o typografii
8 najlepszych książek o typografii
September 17, 2018