Autor  

Jak dopasować teksturę do kształtu w Photoshopie?


Maski w Photoshop’ie to podstawowa i niezwykle ważna funkcja. Nie wyobrażam sobie tego programu bez możliwości, które dają maski. W tym wpisie wyjaśnię, jak dopasować wybrany materiał do kształtu za pomocą maski przycinającej. Jest to najprostsza metoda przycięcia, którą znajdziemy w programie i jednocześnie otwiera ona mój cykl postów na temat masek. Jeśli ktoś z Was planuje zacząć naukę tego programu i zastanawia się jak się do tego zabrać, to sprawdźcie mój post o tym jak zacząć naukę Photoshopa. Od 7 lat zajmuję się zawodowo prowadzeniem kursów z nauki oprogramowania w szkole wyżej, więc wiem, co mówię!

photoshop od podstaw

Przy okazji zdradzę sekret mojej grafiki otwierającej wpis, ponieważ dostaję o nią niezliczoną ilość pytań. Powstaje ona w Photoshopie, używam do niej kształtów “maźnięcia pędzla” oraz tekstury z różnymi akwarelami. Oba elementy kupuję na stronach typu Creative Market. Pierwszy powstaje z pędzli do Photoshopa, akwarele natomiast są gotowymi, zeskanowanymi grafikami. Mam więc nadzieję, że zaspokoiłam tym wyjaśnieniem Waszą ciekawość.

Jak więc dociąć wybraną teksturę do jakiegoś kształtu?
Zobaczcie jak to zrobić w kilku krokach!


Krok 1

Przygotuj sobie w folderze plik z kształtem oraz teksturą. Ten pierwszy, do którego przycinamy wybrany materiał, nie powinien posiadać tła. Dlatego też jego format posiada rozszerzenie *.png (zapisuje m.in. kanał alfa, czyli przezroczystość). W moim przypadku kształtem jest gałązka z liśćmi, a teksturą złoto.

jak nauczyć się photoshopa


Krok 2

Przenieś oba pliki bezpośrednio z folderu do obszaru roboczego w nowym dokumencie. Warstwa z teksturą (u mnie złoto_tekstura) ma znajdować się nad kształtem (u mnie liść_kształt), więc w okienku listy warstw przenieś je na samą górę.

 

proste lekcje grafiki

 


Krok 3

Tekstura musi przykrywać kształt, więc wybieramy ją na liście warstw i za pomocą Przekształcanie swobodne (CTRL+T) skalujemy ją, aby powiększyć, przytrzymując jednocześnie SHIFT (zachowujemy w ten sposób proporcje obrazu).

 

kurs grafiki komputerowej

 


Krok 4

Mając wybraną na liście warstwę z tłem, klikamy prawym przyciskiem myszy w miejscu, które wskazuje strzałka 01. Następnie z menu, które się pojawi, wybieramy opcję (02) Utwórz maskę przycinającą.

 

maski w photoshopie

 


Krok 5

W ten sposób otrzymujemy docięcie tekstury do kształtu Możemy teraz przesuwać zarówno materiał, jak i kształt, żeby znaleźć ich idealne dopasowanie. Pamiętaj tylko, że przesunięcie tekstury poza obszar kształtu, spowoduje jego częściowe odkrycie, i będzie widać jego oryginalny kolor (w moim przypadku byłaby to czerń).

 

darmowe tutoriale photoshop

 


DODATKOWE UWAGI

Można uruchomić ją też na dwa inne sposoby:

 • Ze skrótu: będąc na warstwie wyższej, czyli docinanej (materiał), wybieramy skrót klawiszowy ALT+CTRL+G

 • Z kliknięcia: należy najechać na linię między warstwami docinaną a docinającą i kliknąć lewym przyciskiem myszy, przytrzymując jednocześnie ALT.

Dla wszystkich metod uruchomienia zwalnianie maski przycinającej uruchamia się tak samo, jak jej włączenie.

internetowe lekcje photoshopa

 


Dajcie znać jak Wam poszło!
Enjoy!

Magda
O Autorze

Inżynier informatyki z wielkim sercem do… designu! Projektantka UI & UX, web designer oraz nauczyciel akademicki WIT. Właścicielka najpiękniejszego bloga w sieci :)

PODOBNE WPISY

Jak zrobić logo?
January 09, 2017
Tekst po okręgu w Photoshopie
December 16, 2016
Efekt BOKEH w Photoshopie
October 10, 2016
Akwarelowe strzałki do zdjęć lub grafik
September 27, 2016
Linie pomocnicze w Photoshop'ie
Linie pomocnicze w Photoshop’ie
September 24, 2016
Jak zrobić złoty napis w Photoshop’ie
September 01, 2016
Jak zrobić zdjęcie w kształcie napisu
August 26, 2016
Błędy w tworzeniu napisów na zdjęcia lub grafiki
August 10, 2016
Jak robić mega jasne zdjęcia na Instagram?
July 12, 2016
 • Super rady

 • Anonimowy

  Ojej, dopiero teraz dowiedziałam się, skąd Panią kojarzę. Z uczelni! Ale jaja, szkoda, że mnie Pani nie uczy, ale pan Grodner również jest super.
  Pozdrawiam gorąco Panią i Pani męża!

 • Pomyśleć, że ja się bawiłam w zaznaczanie, wycinanie, gumkowanie… masakra a to takie proste! Dziękuję za podpowiedź, teraz robienie czegokolwiek stanie się o tyle prostsze!

  • Strasznie długa metoda

 • Z nieba mi spadłaś z tym postem, bo ostatnio dość często robię właśnie takie dopasowania, ale okrężną drogą, którą sobie sama wymyśliłam. Do tej pory robiłam to w ten sposób, że wczytywałam zaznaczenie, przenosiłam się na warstwę z teksturą, odwracałam zaznaczenie i usuwałam zbędne elementy. Jeśli plik był wczytany za pomocą Umieść, to jeszcze trzeba go było zrasteryzować. A tu, tak szybciutko i sprawnie :-). Dziękuję!
  Czekam na więcej takich tutoriali! I jeszcze podrzucam pomysł na post: ciekawi mnie, w jaki sposób modyfikuje się w płatnych fontach końcówki, aby powstały ozdobne zawijasy będące przedłużeniem liter. Będę wdzięczna za taki tutek :-).

  • Polecam robić tutoriale z internetu, często można nauczyć się z nich takich rzeczy

 • Dziękuje bardzo na pewno się przyda ! Ja dopiero zgłębiam tajemnice grafiki i jeszcze trochę mi to zajmie.

  • Ucz się pilnie Szukaj w sieci tutoriali i ćwicz na nich

 • Dla mnie to banał, jednak dla tych, którzy tego nie wiedzą na pewno się przyda, bo w prosty sposób wytłumaczone Bardzo dobry post!
  Pozdrawiam, Ruciakowa.

 • Super!!! Tego mi było trzeba
  Uwielbiam Twoje wskazówki dot. PS :*

  • Dzięki Będzie ich więcej

 • Muszę się w to pobawić Super sprawa, można urozmaicić zdjęcie główne we wpisach

 • takie proste i tak cieszy!
  Dzięki!

 • oo, super! jutro sobie wypróbuję

 • super, żeby jeszcze mieć tak więcej czasu na takie dłubanki

 • Super! Cenne wskazówki!

 • A tekst? jak można go zmienić w kształt? Chodzi mi o to, żeby deseń miał kształt tekstu?

  • A mogłabyś pokazać przykład o co chodzi? Bo generalnie wymieniłaś dwie różne funkcje i jakoś nie umiem sobie tego wyobrazic

 • Hehe, za późno pisałam i robiłam jakieś skróty myślowe Chodzi mi o to, że chciałabym aby na przykład tekst "Aloha" był w deseń liści a nie sam kolor, o!

 • Będę się u Ciebie uczyć;)

 • działa!!!