Autor  

Jak dopasować teksturę do kształtu w Photoshopie?


Maski w Photoshop’ie to podstawowa i niezwykle ważna funkcja. Nie wyobrażam sobie tego programu bez możliwości, które dają maski. W tym wpisie wyjaśnię, jak dopasować wybrany materiał do kształtu za pomocą maski przycinającej. Jest to najprostsza metoda przycięcia, którą znajdziemy w programie i jednocześnie otwiera ona mój cykl postów na temat masek. Jeśli ktoś z Was planuje zacząć naukę tego programu i zastanawia się jak się do tego zabrać, to sprawdźcie mój post o tym jak zacząć naukę Photoshopa. Od 7 lat zajmuję się zawodowo prowadzeniem kursów z nauki oprogramowania w szkole wyżej, więc wiem, co mówię!

photoshop od podstaw

Przy okazji zdradzę sekret mojej grafiki otwierającej wpis, ponieważ dostaję o nią niezliczoną ilość pytań. Powstaje ona w Photoshopie, używam do niej kształtów „maźnięcia pędzla” oraz tekstury z różnymi akwarelami. Oba elementy kupuję na stronach typu Creative Market. Pierwszy powstaje z pędzli do Photoshopa, akwarele natomiast są gotowymi, zeskanowanymi grafikami. Mam więc nadzieję, że zaspokoiłam tym wyjaśnieniem Waszą ciekawość.

Jak więc dociąć wybraną teksturę do jakiegoś kształtu?
Zobaczcie jak to zrobić w kilku krokach!


Krok 1

Przygotuj sobie w folderze plik z kształtem oraz teksturą. Ten pierwszy, do którego przycinamy wybrany materiał, nie powinien posiadać tła. Dlatego też jego format posiada rozszerzenie *.png (zapisuje m.in. kanał alfa, czyli przezroczystość). W moim przypadku kształtem jest gałązka z liśćmi, a teksturą złoto.

jak nauczyć się photoshopa


Krok 2

Przenieś oba pliki bezpośrednio z folderu do obszaru roboczego w nowym dokumencie. Warstwa z teksturą (u mnie złoto_tekstura) ma znajdować się nad kształtem (u mnie liść_kształt), więc w okienku listy warstw przenieś je na samą górę.

 

proste lekcje grafiki

 


Krok 3

Tekstura musi przykrywać kształt, więc wybieramy ją na liście warstw i za pomocą Przekształcanie swobodne (CTRL+T) skalujemy ją, aby powiększyć, przytrzymując jednocześnie SHIFT (zachowujemy w ten sposób proporcje obrazu).

 

kurs grafiki komputerowej

 


Krok 4

Mając wybraną na liście warstwę z tłem, klikamy prawym przyciskiem myszy w miejscu, które wskazuje strzałka 01. Następnie z menu, które się pojawi, wybieramy opcję (02) Utwórz maskę przycinającą.

 

maski w photoshopie

 


Krok 5

W ten sposób otrzymujemy docięcie tekstury do kształtu Możemy teraz przesuwać zarówno materiał, jak i kształt, żeby znaleźć ich idealne dopasowanie. Pamiętaj tylko, że przesunięcie tekstury poza obszar kształtu, spowoduje jego częściowe odkrycie, i będzie widać jego oryginalny kolor (w moim przypadku byłaby to czerń).

 

darmowe tutoriale photoshop

 


DODATKOWE UWAGI

Można uruchomić ją też na dwa inne sposoby:

  • Ze skrótu: będąc na warstwie wyższej, czyli docinanej (materiał), wybieramy skrót klawiszowy ALT+CTRL+G

  • Z kliknięcia: należy najechać na linię między warstwami docinaną a docinającą i kliknąć lewym przyciskiem myszy, przytrzymując jednocześnie ALT.

Dla wszystkich metod uruchomienia zwalnianie maski przycinającej uruchamia się tak samo, jak jej włączenie.

internetowe lekcje photoshopa

 


Dajcie znać jak Wam poszło!
Enjoy!

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
Najczęstsze błędy przy dodawaniu zdjęć do grafik
May 24, 2022
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
November 08, 2018
Jak o mały włos nie zostałam... księgową! Zawód grafika komputerowego
Jak o mały włos nie zostałam… księgową! Zawód grafika komputerowego
March 19, 2018
Jak zrobić logo?
January 09, 2017
Tekst po okręgu w Photoshopie
December 16, 2016
Efekt BOKEH w Photoshopie
October 10, 2016
Akwarelowe strzałki do zdjęć lub grafik
September 27, 2016
Linie pomocnicze w Photoshop'ie
Linie pomocnicze w Photoshop’ie
September 24, 2016