Autor  

Jak Polacy urządzają swoje wnętrza?


Czy zastanawialiście się nad naszymi, Polaków, preferencjami dotyczącymi wystroju mieszkania? Miałam pewne wyobrażenie tego, czego oczekujemy, ale kiedy marka Black Red White podesłała mi do skomentowania bardzo ciekawe badania, dotyczące potrzeb zmian w wystroju wnętrz wśród Polaków — byłam szczerze zaskoczona niektórymi wynikami! Chciałam się z Wami podzielić kilkoma wioskami, zwłaszcza, że sami przymierzamy się teraz do niewielkich zmian w naszym mieszkaniu.

Zacznę od tego, co dotyka mocno moich zainteresowań. Cieszy mnie informacja, że aż 90% z nas przyznaje, że wystrój domu lub mieszkania jest ważnym aspektem naszego życia. Wystrój wnętrza jest istotny przede wszystkim dla kobiet! Wcale mnie to nie dziwi Do tego też dla osób w wieku 20-49 lat, oraz posiadających wykształcenie co najmniej średnie, oraz dla tych, którzy oceniają swoją sytuację materialną jako średnią lub dobrą. Oznacza to, że nie tylko chcemy mieć ładne rzeczy, ale i jesteśmy świadomi tego, że warto szukać najlepszych dla naszego gustu rozwiązań. Większość z nas kreuje wystrój swojego domu, czy mieszkania, tak by był przytulny. Do tego dba o to, by oddawał naszą wrażliwość i osobowość.

Choć większość naszych rodaków nie lubi częstych zmian (61%), to niemal dwóch na pięciu Polaków często zmieniałoby coś w swoim domu, gdyby tylko mieli taką możliwość. Pocieszające jest jednak to, że aż 6% Polaków, na pytanie Gdyby miał(a) Pan/Pani taką możliwość, to jak często zmieniał(a) by Pan/Pani coś w swoim domu? dało odpowiedź bardzo często, przy tylko 2% dla nigdy. Zwykle blokadą zmian są koszta, z jakimi wiążą się te zmiany. Ponad połowa z nas (56%) chciałaby wymienić zużyte meble i zmienić kolor ścian. To są drobne zmiany, właściwie zwykłe odświeżenie, ale bardzo potrzebne, by dobrze czuć się we własnych czterech kątach.

Dla mnie najważniejszą informacją było to, że aż 13% z badanych decyzję podejmuje dzięki pokazywaniu trendów lub inspiracjom znalezionych w mediach oraz pod wpływem wizyt w sklepach meblarskich! Tutaj swoją pracę odrobiły kanały i programy tematyczne, które pokazują jak ładnie można żyć i skutecznie przeprowadzić remont. W internecie jest też sporo blogów zajmujących się wnętrzarskimi i dekoracyjnymi tematami. Powszechność Internetu sprawiła, że są one bardzo łatwo dostępne (i za darmo!), przez co i ta dziedzina, czyli wnętrza oraz design, bardzo mocno się rozkręciły. Dlatego tak często szukamy tam inspiracji.

A wiecie kto i kogo słucha najchętniej przy remoncie? Otóż najczęściej przy podejmowaniu decyzji przy zmianie wnętrza sugerujemy się opinią naszego partnera lub partnerki życiowej. Przy czym z tą opinią częściej liczą mężczyźni i Polacy w wieku 30-59 lat. Jedna czwarta respondentów, no prawie, bo 24%, decyduje się na zmianę wystroju samodzielnie. Co ciekawe, zdajemy się też na nasze dzieci (17%), robią tak głównie seniorzy i kobiety. Świadczy to wszystko o tym, że w Polsce za organizowaniem stylu w mieszkaniu odpowiedzialne są panie domu. Tworzą one przestrzenie pod swój wyrobiony gust.

Przy całej tej gotowości do zajęcia się swoim domem, w przeciągu najbliższego półrocza, prawie jedna czwarta respondentów, to jest 23%, planuje odświeżenie któregoś pomieszczenia. Czyli na przykładodmalowanie ściany. Jest to stosunkowo tania, ale wyjątkowo skuteczna metoda na odnowienie otoczenia. 19% zamierza znaleźć do domu nowe dodatki i artykuły dekoracyjne. Niewiele mniej z nas dokupi meble. Są to przede wszystkim ludzie młodzi, dwudziestolatkowie, czyli ludzie wchodzący w samodzielne życie, osoby z wyższym wykształceniem i niemartwiący się o przyszłość. Co jedenasty Polak chciałby je wymienić. Zwykle też zużycie mebli jest powodem do zmian. Tutaj przodują trzydziestolatkowie oraz ankietowani będący w dobrej sytuacji materialnej. Generalny remont ma w planach tylko 5% Polaków.

Najczęściej chcielibyśmy zmienić nasz salon/pokój dzienny (33%). Czyli naszą przestrzeń reprezentacyjną, uważaną przez blisko połowę z nas za najważniejsze miejsce w domu (45%), w której spędzamy większość wolnego czasu. Nasze mieszkanie, a zwłaszcza nasz salon traktujemy jako naszą wizytówkę. Chcemy pokazać nim, jacy jesteśmy, co jest dla nas ważne.

Jak Polacy urządzają swoje wnętrza? Dane TNS Polska dla Black Red White, Maj 2016


Nie jest łatwym zadaniem piękne urządzenie swojego mieszkania. Najlepiej jest, kiedy kierujemy się własnym gustem, wspomagając się modnymi obecnie trendami, ale bywa, że to portfel dyktuje nam rozwiązania. Z przyczyn ekonomicznych, najczęściej wybieramy dwa style, nowoczesny i klasyczny. Nowoczesny styl wybierany jest przez ludzi młodych i majętnych. Jest on stosunkowo łatwy do namierzenia w sklepach i świetnie odcina się od tradycyjnych, rodzinnych wnętrz. Na klasyczny styl najczęściej decydują się ludzie starsi, przyzwyczajeni do już sprawdzonych rozwiązań. Ten styl również wybierają ludzie z mniejszymi możliwościami majątkowymi. Style prowansalski i skandynawski, tak kochane przez kobiety, też często znajdują się w polskich domach. Polki kochają delikatne, ale charakterystyczne i piękne wzornictwo, formy i materiały. Lubimy rozjaśniać nasze przestrzenie. Warto zwrócić uwagę na to, że aż 25% z nas wybiera meble z jasnego drewna, a białe wybiera 11%. Nie gardzimy też beżem i szarościami. Oznacza to, że wolimy otaczać się jasnymi meblami? Coś w tym może być, choć brązowe wybiera 17% ankietowanych, a ciemne drewno 14%.

A skoro salon, to kanapa. Przy jej wyborze najczęściej kierujemy się wygodą do siedzenia i spania, ale jak się okazuje i wygodą w czyszczeniu jej. Jako że najczęściej mieszkamy w niewielkich przestrzeniach, dwu i trzypokojowych mieszkaniach, każdy metr się liczy. Potrzebujemy różnych schowków i z tego powodu obecność takiego schowka na pościel ma wpływ na jej wybór, jeśli dokonują go dwudziestolatkowie, pięćdziesięciolatkowie oraz, niestety, osoby oceniające swój stan majątkowy na poziomie średnim i złym. W tej grupie są także mieszkańcy wsi, ale też największych miast w Polsce. Z tego też powodu kierujemy się przeważnie ceną.

Zadano również pytanie o to, jak podchodzimy do zindywidualizowania swoich mebli i okazuje się, że trzech na pięciu z nas woli korzystać z gotowych pomysłów i rozwiązań. Ale już co trzeci z nas chciałby móc wprowadzać własne zmiany do projektów już gotowych mebli. Ciekawe jest również to, że 7% ankietowanych chciałoby móc zaprojektować “od zera” swoje meble. Najczęściej odpowiadały tak kobiety, młodzi ludzie i ci wykształceni. Mężczyźni oraz pięćdziesięciolatkowie nie są tym zainteresowani. Jest to pokłosie chęci podkreślania naszej osobowości i stylu.

Na koniec, zainspirowana tymi wynikami, mam do Was kilka pytań! Jak często zmieniacie albo chcecie zmieniać własne mieszkania? Które pomieszczenie w swoim domu uważacie za najważniejsze i dlaczego? Kiedy zastanawiacie się nad remontem lub odświeżeniem, to co byście w nim zrobili? I skąd bierzecie inspiracje do tego?

Enjoy!!magda

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Planer ewidencji zamrażarki + etykiety do druku
June 20, 2022
Planer domowego budżetu – 133 strony w PDF do druku
October 17, 2021
Planer akademicki 2021/22 do druku – 27 szablonów PDF
September 18, 2021
Moja kolekcja ceramiki w kolorze kobaltowym
August 10, 2021
21 ZABAW DO DRUKU NA WIECZÓR PANIEŃSKI
July 04, 2021
3 plakaty z kosmosem do druku
May 18, 2021
Czapeczka tygrysek do druku na bal przebierańców
Czapeczka tygrysek do druku na bal przebierańców
February 08, 2021
32 fiszki do organizacji porządków i moja recenzja Tefal Aqua Flex
32 fiszki do organizacji porządków i moja recenzja Tefal Flex Aqua
November 25, 2020
Prezentownik 2020 – zabawki dla dzieci
November 20, 2020