Autor  

Usuwanie zbędnych elementów ze zdjęcia


Zastanawialiście się jak wygląda usuwanie zbędnych elementów ze zdjęcia w Photoshop’ie? Jak zawsze odpowiem Wam bardzo entuzjastycznie — jest ono niezwykle proste, wystarczy znać odpowiednie narzędzie. Pamiętacie najlepszą metodę wyotrzania zdjęć? Teraz czas na najlepszy sposób wycinania się obiektów z fotografii tak, żeby nie było po nich śladu!

Jeśli potrzebujecie pozbyć się np. ptaków z nieba, liści z trawy albo… zmarszczek, to opcja Wypełnienie z uwzględnieniem zawartości będzie idealna. W angielskiej wersji nazywa się ona Content-Aware i jednym ze sztandarowych algorytmów programu. Ma wiele rozwinięć, a będzie miała jeszcze więcej, bo aktualizacja oprogramowania do wersji 2016 pojawi się już niebawem. Jeśli jej nie znacie, to naprawdę będziecie zaskoczeni! Działa w taki sposób, że usuwa zaznaczony element i wypełnia w jego miejscu tło z otoczenia, żeby wyglądało jak najbardziej naturalnie.


Krok po kroku

Usuwanie zbędnych elementów ze zdjęcia


1. Otwórz zdjęcie do edycji


Po prawej stronie w oknie Warstwy widzisz warstwę o nazwie Tło, która jest zablokowana i taka może zostać.

Usuwanie zbędnych elementów ze zdjęcia

2. Wybierz narzędzie Lasso


W przyborniku, który znajduje się po lewej stronie, wybierz narzędzie zaznaczania Lasso. Będzie ono obrysowywało zaznaczeniem elementy tak, jak Ty poprowadzisz kursor. Jeśli chcesz, żeby zaznaczenie było bardziej geometryczne — skorzystaj z Lassa magnetycznego. Można je wybrać klikając dłużej na zwykłe Lasso w przyborniku.

02-lasso-photoshop

Upewnij się, że na górze w pasku opcji narzędzia masz wybrane Nowe zaznaczenie:

nowe-zaznaczenie

3. Obrysuj wybrany element


Obrysuj to, co chcesz usunąć. Staraj się nie dotknąć krawędzi obiektu, najlepiej zaznaczyć je z małym zapasem pikseli. Nie dotknij też zaznaczeniem żadnego obiektu w około. Jeśli coś pójdzie nie tak, to możesz usunąć zaznaczenie skrótem CTRL+D i obrysować od nowa. Polecam wybierać po jednym elemencie, im mniej elementów zaznaczać za jednym razem, tym większa szansa na lepszy efekt.
03-jak-wywalic-cos-ze-zdjecia

4. Wybierz menu Edycja -> Wypełnij


Mając aktywne zaznaczenie wybierz opcję, która wypełni obszar tłem z otoczenia. Znajduje się ona w górnym menu Edycja -> Wypełnij, a jej skrót klawiszowy to SHIFT+F5 lub SHIFT+BACKSPACE.

04-menu-edycja-wypelnij

5. Zawartość: Uwzględnianie zawartości


W okienku, które się pojawi, wybierz Zawartość: Uwzględnianie zawartości (Content-Aware). Pozostałe opcje zostaw na tryb zwykły oraz 100% krycia. Kliknij OK i….05-opcja-uwzględnianie-zawartosci

6. Wszystko gotowe!


Zaznaczenie wypełniło się pikselami tła! Żeby pozbyć się „maszerujących” mrówek, pozbądź się zaznaczenia, wspomnianym wcześniej skrótem CTRL+D.

Czasami może zdarzyć się, że za pierwszym razem nie usunie się całość obiektu i zostanie nam jakiś jego fragment. Co wtedy zrobić? Powtórzyć wszystko na nowym zaznaczeniu. Najlepiej do skutku

06-usuwanie-zaznaczena

07-przed-i-po


Dajcie znać, czy tutorial Wam się przyda!

Enjoy!!

magda

 

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Najczęstsze błędy typograficzne
June 06, 2022
Najczęstsze błędy przy dodawaniu zdjęć do grafik
May 24, 2022
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
November 08, 2018
18 kart do zdjęć na Instagram — do druku
18 kart do zdjęć na Instagram — do druku
May 08, 2018
Jak o mały włos nie zostałam... księgową! Zawód grafika komputerowego
Jak o mały włos nie zostałam… księgową! Zawód grafika komputerowego
March 19, 2018
Moich 6 instagramowych sekretów, których nie powinnam zdradzać
Moich 6 instagramowych sekretów, których nie powinnam zdradzać
November 06, 2017
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
August 22, 2017
Jak zrobić logo?
January 09, 2017
Tekst po okręgu w Photoshopie
December 16, 2016