Autor  

Usuwanie zbędnych elementów ze zdjęcia


Zastanawialiście się jak wygląda usuwanie zbędnych elementów ze zdjęcia w Photoshop’ie? Jak zawsze odpowiem Wam bardzo entuzjastycznie — jest ono niezwykle proste, wystarczy znać odpowiednie narzędzie. Pamiętacie najlepszą metodę wyotrzania zdjęć? Teraz czas na najlepszy sposób wycinania się obiektów z fotografii tak, żeby nie było po nich śladu!

Jeśli potrzebujecie pozbyć się np. ptaków z nieba, liści z trawy albo… zmarszczek, to opcja Wypełnienie z uwzględnieniem zawartości będzie idealna. W angielskiej wersji nazywa się ona Content-Aware i jednym ze sztandarowych algorytmów programu. Ma wiele rozwinięć, a będzie miała jeszcze więcej, bo aktualizacja oprogramowania do wersji 2016 pojawi się już niebawem. Jeśli jej nie znacie, to naprawdę będziecie zaskoczeni! Działa w taki sposób, że usuwa zaznaczony element i wypełnia w jego miejscu tło z otoczenia, żeby wyglądało jak najbardziej naturalnie.


Krok po kroku

Usuwanie zbędnych elementów ze zdjęcia


1. Otwórz zdjęcie do edycji


Po prawej stronie w oknie Warstwy widzisz warstwę o nazwie Tło, która jest zablokowana i taka może zostać.

Usuwanie zbędnych elementów ze zdjęcia

2. Wybierz narzędzie Lasso


W przyborniku, który znajduje się po lewej stronie, wybierz narzędzie zaznaczania Lasso. Będzie ono obrysowywało zaznaczeniem elementy tak, jak Ty poprowadzisz kursor. Jeśli chcesz, żeby zaznaczenie było bardziej geometryczne — skorzystaj z Lassa magnetycznego. Można je wybrać klikając dłużej na zwykłe Lasso w przyborniku.

02-lasso-photoshop

Upewnij się, że na górze w pasku opcji narzędzia masz wybrane Nowe zaznaczenie:

nowe-zaznaczenie

3. Obrysuj wybrany element


Obrysuj to, co chcesz usunąć. Staraj się nie dotknąć krawędzi obiektu, najlepiej zaznaczyć je z małym zapasem pikseli. Nie dotknij też zaznaczeniem żadnego obiektu w około. Jeśli coś pójdzie nie tak, to możesz usunąć zaznaczenie skrótem CTRL+D i obrysować od nowa. Polecam wybierać po jednym elemencie, im mniej elementów zaznaczać za jednym razem, tym większa szansa na lepszy efekt.
03-jak-wywalic-cos-ze-zdjecia

4. Wybierz menu Edycja -> Wypełnij


Mając aktywne zaznaczenie wybierz opcję, która wypełni obszar tłem z otoczenia. Znajduje się ona w górnym menu Edycja -> Wypełnij, a jej skrót klawiszowy to SHIFT+F5 lub SHIFT+BACKSPACE.

04-menu-edycja-wypelnij

5. Zawartość: Uwzględnianie zawartości


W okienku, które się pojawi, wybierz Zawartość: Uwzględnianie zawartości (Content-Aware). Pozostałe opcje zostaw na tryb zwykły oraz 100% krycia. Kliknij OK i….05-opcja-uwzględnianie-zawartosci

6. Wszystko gotowe!


Zaznaczenie wypełniło się pikselami tła! Żeby pozbyć się “maszerujących” mrówek, pozbądź się zaznaczenia, wspomnianym wcześniej skrótem CTRL+D.

Czasami może zdarzyć się, że za pierwszym razem nie usunie się całość obiektu i zostanie nam jakiś jego fragment. Co wtedy zrobić? Powtórzyć wszystko na nowym zaznaczeniu. Najlepiej do skutku

06-usuwanie-zaznaczena

07-przed-i-po


Dajcie znać, czy tutorial Wam się przyda!

Enjoy!!

magda

 

Magda
O Autorze

Inżynier informatyki z wielkim sercem do… designu! Projektantka UI & UX, web designer oraz nauczyciel akademicki WIT. Właścicielka najpiękniejszego bloga w sieci :)

PODOBNE WPISY

Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
Jak zrobić złoty wydruk na domowej drukarce?
November 08, 2018
18 kart do zdjęć na Instagram — do druku
18 kart do zdjęć na Instagram — do druku
May 08, 2018
Jak o mały włos nie zostałam... księgową! Zawód grafika komputerowego
Jak o mały włos nie zostałam… księgową! Zawód grafika komputerowego
March 19, 2018
Moich 6 instagramowych sekretów, których nie powinnam zdradzać
Moich 6 instagramowych sekretów, których nie powinnam zdradzać
November 06, 2017
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
August 22, 2017
Jak zrobić logo?
January 09, 2017
Tekst po okręgu w Photoshopie
December 16, 2016
Efekt BOKEH w Photoshopie
October 10, 2016
Akwarelowe strzałki do zdjęć lub grafik
September 27, 2016