Autor  
DIY

DIY – Planer tygodnia


 

Uwielbiam planować i umiem planować. Poszukuję coraz to nowych pomysłów, jak ułatwiać to ważne zadanie sobie, a przy okazji i innym. Dobrze ułożony plan tygodnia spowoduje, że wszystkie domowe i zawodowe obowiązki, zostaną zebrane w jednym miejscu. Co za tym idzie – znajdzie się też czas na wpisanie w tydzień pracy chwil na przerwę. Dziś kolejny raz, po serii letnich plakatów, przychodzę do Was z misją, w której wraz z marką Nestea przypominamy o tym, żeby w ciągu nadchodzących letnich dni odpocząć, usiąść na kolorowym tarasie, sięgnąć po pyszną mrożoną herbatę i poczuć wolność! Pomóc ma w tym planer tygodnia, który możecie łatwo wykonać sami, a przy okazji jego tworzenia, też załapać się na relaks. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego, niż oderwać się od codzienności i zrealizować piękny oraz praktyczny projekt DIY. No, i jeszcze później uśmiechać się za każdym razem, kiedy będziemy stworzoną przez nas rzecz z dumą użytkować
Planer jest zrobiony metodą transferu wydrukowanego obrazu na drewno. Przetestowałam naprawdę całą masę technik, żeby wybrać tę, która jest najłatwiejsza, najbardziej przystępna i skuteczna. Jesteście gotowi? W takim razie szykujcie się na jeden z fajniejszych projektów, jakie przyszło mi dla Was przygotowywać!
Do DIY potrzebujemy:
 
  • bielonej i przetartej deski o wymiarach ok. 80x15cm
  • wydruku dni tygodnia w odbiciu lustrzanym poziomym
  • zmywacza do paznokci
  • wacików lub małej gąbki
  • taśmy klejącej
  • dużej łyżki
  • małych drewnianych spinaczy
  • kleju do drewna (np. Wikol)
  • mokrej ściereczki
  • haczyka do zawieszenia planera

 

Krok 1 – Przygotowanie deski
Deska, którą użyłam do zrobienia mojego planera to sklejka. Możecie jednak użyć zwykłego kawałka drewnianej listwy. Jej szerokość powinna mieć nie więcej niż 20 cm (moja ma mniej więcej 15 cm), a wysokość około 80-100 cm. Przygotowanie jej jest bardzo proste, jeśli chcecie użyć naturalnego drewna – wystarczy, że je lekko przetrzecie papierem ściernym. Jeżeli natomiast wybieracie opcje bieloną, jak u mnie, to wcześniej należy pomalować deskę białą farbą akrylową do drewna, pozostawić do wyschnięcia, a następnie zmatowić. Do obu opcji używamy papieru ściernego o drobnych ziarenkach.
Krok 2 – Wydruk

 

Wydruk należy przygotować tak, żeby były one ułożone w poziomym odbiciu lustrzanym. Po za wpisaniem dni tygodnia można użyć też jakichś delikatnych dekoracji. Taki wydruk możecie przygotować w dowolnym darmowym programie graficznym, np. Gimp lub nawet Paint. W tym transferze sprawdzą się zarówno wydruki z drukarki atramentowej jak i laserowej. Mój pochodzi z najzwyklejszej atramentówki. Następnie wycinamy napisy i planujemy ich rozłożenie na desce.

 

Krok 3 – Transfer

 

Przenoszenie nadruku zaczynamy od przyklejenia wyciętego napisu na deskę. Należy uważać, żeby nie zakryć taśmą liter, więc kleimy po dłuższej trawędzi z obu stron – tak, żeby nadruk się nie ruszał przy przenoszeniu.

 

Następnie wacik lub gąbeczkę moczymy w zmywaczu do paznokci i nanosimy na napis. Staramy się jak najbardziej szczegółowo smarować nim po literach, im mniej zamoczonej kartki tym lepiej.
Kiedy zmywacz jest jeszcze mokry bierzemy się za dociskanie nadruku i spajanie go z deską. To najważniejsza część, trzeba bardzo delikatnie, ale mocno wcierać łyżką wydruk. Nie możemy dopuścić, by napis się przesunął. Po to potrzebna była nam taśma. Kiedy litery niemalże całkowicie znikną z kartki – zostawiamy je do wyschnięcia.
Krok 4 – Zmywanie kartki

 

Po wyschnięciu nadruk jest już przeniesiony. Trzeba teraz pozbyć się papieru, który był głównym nośnikiem. To najtrudniejszy krok, musicie być bardzo ostrożni i cierpliwi. Potrzebujemy do tego bardzo mokrej ściereczki. Najpierw kładziemy ją na wydruku, a kiedy odmoknie, delikatnie pozbywamy się papieru. Napis powinien się trzymać, ale wyglądać na przecierany, tak jak wyglądają rzeczy zrobione techniką decoupage.

 

Krok 5 – Przyklejanie klamerek

 

Wybrałam drewaniane, malutkie klamerki, ponieważ bardzo podoba mi się naturalny efekt, który dają. Dla każdego dnia tygodnia używamy po 3 sztuki, więc łatwo wyliczyć, że powinno być ich 21. Najlepiej, jeśli mają różne rozmiary i mieszamy ich ułożenie. Można je zakupić w sklepach papierniczych lub z rzeczami do robienia rękodzieła.

 

Przyklejamy klamerki klejem do drewna, typu wikol. Nakładając klej staramy się nie rozlewać go wokół spinacza, a nadmiar usunąć mokrą ściereczką. Następnie zostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia.
Nasz planer jest gotowy! Mam nadzieję, że teraz już nie zapomnicie o przyjemnych chwilach relaksu w ciągu dnia, podczas których towarzyszyć Wam będzie pyszna Nestea!

 

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Planer domowego budżetu – 133 strony w PDF do druku
October 17, 2021
Planer akademicki 2021/22 do druku – 27 szablonów PDF
September 18, 2021
2 najmodniejsze plakaty na 2019 rok do druku
2 najmodniejsze plakaty na 2019 rok do druku
January 16, 2019
Grafiki z łabędziami — darmowe plakaty do druku
Grafiki z łabędziami — darmowe plakaty do druku
August 21, 2018
och outfit! 3 dziewczęce darmowe plakaty do druku
July 04, 2018
Nasz pokój, którego nigdy nie widzieliście
Nasz pokój, którego nigdy nie widzieliście
April 16, 2018
107 plakatów do druku!
February 26, 2018
Nasze mieszkanie po remoncie — duuuużo zdjęć!
Nasze mieszkanie po remoncie — duuuużo zdjęć!
February 23, 2018
6 największych błędów, które popełniliśmy urządzając mieszkanie
6 największych błędów, które popełniliśmy urządzając mieszkanie
January 22, 2018