Autor  

12 alternatywnych pomysłów na choinkę


Uwielbiam choinkę. Ba! Choinki uwielbia niemalże każdy! Pisałam Wam już, że u mnie w tym roku pojawi się jej „alternatywna” wersja, czyli choinki papierowe. I jest to po części oszczędność miejsca, trochę wygoda i odrobina oryginalności Po za tym w mieszkaniu i tak królują bombki! Dla wszystkich, którzy mają tę przyjemność ubierania/tworzenia magicznego drzewka przed sobą, przygotowałam 12 pomysłów na choinki – inne od tradycyjnych, oryginalne i oszczędzające miejsce, ale trzymające klimat Bożego Narodzenia w ryzach! Akurat szykuje się ostatni weekend przed Świętami, kiedy to w mieszkaniach panują wielkie porządki, a po nich… rytuał choinkowy!

1) Ze światełek

Światełka w mieszkaniu ma każdy, wiele osób, tak jak ja, rozkłada lub rozwiesza je na ścianie lub wzdłuż parapetu. Pięknie wyglądają odbijające się od szyby albo ściany światełka. Jeszcze pięknie będą się prezentować gdy ułożymy je w kształt choinki i zamontujemy na wolnej ścianie. Propozycja dla minimalistów, niewątpliwie.

2) Z patyczków i patyków

Kiedy myślę o zbieraniu patyków przypomina mi się historia Hani z Haart, która późną jesienią poszła zbierać je do swojego DIY na kalendarz adwentowy, w „płaszczu zarzuconym na piżamę, trampkach, rozczochranych włosach i bez makijażu”, i oczywiście spotkała dawno nie widzianą znajomą! Jak myślę o sobie robiącej taką choinkę z patyków, to mam przed oczami właśnie TAKI scenariusz. Ale warto, bo efekt prezentuje się wyjątkowo i wygląda jak najpiękniejsze rękodzieło!

3) Z tekstyliów

Choina wydrukowana na białym materiale totalnie mnie urzekła. Ale to totalnie. Już sobie wyobraziłam, jak jednego roku wisi na ścianie, a kolejnego… Służy jako kapa na łóżko. Wyobraźnia nie ma granic, kiedy wejdziecie na brit.co i zobaczycie tutorial Anjeliki na choinkę z tekstyliów – od razu zaczniecie kombinować jak ją zrobić u siebie

4) Z bombek

Bombek zawsze mamy pod dostatkiem, po za tym są to niedrogie ozdoby i można z nimi wykombinować masę dekoracji. Zielona, pokazana niżej, jest delikatnie przestrzenna i składa się ze sporej ilości bombeczek. Jeśli jednak Macie ochotę na coś prostszego to można je połączyć ze światełkami i patyczkami, a następnie dekoracje zamontować w kształcie trójkąta na ścianie.

5) Z deseczek/listewek

Deski i listwy, które w marketach budowlanych leżą na kopy i kosztuję grosze też mogą okazać się świetną bazą do skonstruowania choinki. Takiej w skandynawskim stylu, nieco minimalistyczną i surową. Ubrana w światełka lub proste ozdoby oddaje harmonię świątecznego klimatu.

6) Na farbie tablicowej

Mam w mieszkaniu jedną ścianę pomalowaną farbą tablicową. To oczywiście bardzo popularna „dekoracja” w mieszkaniach i warto wykorzystać ją w święta i namalować własną, wymarzoną choinkę! Można doczepić jej światełka i to doda jeszcze więcej magii.

7) Z papieru

O moich papierowych Wam pisałam, ale tak jak mówiłam – są maluteńkie. Jeśli macie ochotę na coś sporego to znalazłam dwie super propozycje – pierwsza jest skonstruowana ze papieru a’la vintage, nie widzę przeciwwskazań, żeby użyć do tego kartek starej książki. Druga propozycja to szary papier (ostatnio przeżywający odrodzenie), na którym białym flamastrem narysujemy własną choinkę i przyczepimy bombki oraz gwiazdę. Papierową oczywiście!

8 ) Z papieru ozdobnego

Po tym pomyśle szykujcie się na odmalowywanie ściany w salonie. Ale czego się nie robi dla świątecznego klimatu! Przepięknych papierów ozdobnych w sklepach nie brakuje! Ostatnio dostałam oczopląsu, bo nie wiedziałam sama co wybrać, wszystko jest takie śliczne! Można też poszukać choinek, które są naklejkami na ścianę, wtedy o jedno malowanie mniej

9) Z bibelotów

Ta propozycja jest z cyklu #zczegosięda i naprawdę bardzo mi się spodobała. W domu mamy masę dekoracji, które nie mieszczą się na drzewku i niekoniecznie są bombkami. Można z nich zrobić piękną instalację, dołożyć ramki lub nawet wykorzystać ścianę z ramkami na zdjęcia, a wokoło nich stworzyć choinkę! Mega!

10) Ze sznureczka

Nie obejdzie się też bez marynarskiej wersji choinki. Ze sznurka lub nici można w bardzo łatwy sposób stworzyć taką dekorację. Żeby nie wyglądała pusto i samotnie koniecznie trzeba dołożyć do niej delikatne akcenty – albo ozdoby świąteczne, albo szyszki lub liście. Będzie bajeczna.

11) Z półki

Półki mnie w sobie rozkochały, chociaż na wykonanie takiego „drzewka” trzeba by poświęcić więcej czasu – dociąć deski do odpowiednich długości i poświęcić kawałek ściany na wwiercenie śrub i montaż. Później już górę może wziąć fantazja. Ja wyobraziłam sobie, że na mojej po za dekoracjami z obrazków świątecznych (do pobrania również dla Was) umieściłabym też pompony tiulowe oraz koniecznie jakieś girlandy!

12) Z filcu

Ostatnia propozycja jest najbardziej dziecięca i urocza, bo choinka zrobiona jest z filcu i najmniejszy członek rodziny może ją bezpiecznie sam ubierać Mamy wtedy 100% pewności, że żadna bombka nie upadnie i się nie potłucze, a pociecha nie zrobi krzywdy. Tutoriali w sieci nie brak – polecam mamom!


A jak tam u Was? Zainspirowani?

Mam nadzieję, że pomogłam Wam i w tym roku zaszalejecie z chonikami!

Enjoy!!

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Kobiece plakaty typograficzne w stylu boho do druku
Kobiece plakaty typograficzne w stylu boho do druku
February 12, 2021
Plakaty świąteczne w stylu boho do druku — edycja 2020
Plakaty świąteczne w stylu boho do druku — edycja 2020
December 03, 2020
99 pomysłów na prezent — prezentownik 2019
99 pomysłów na prezent — prezentownik 2019
November 28, 2019
90 pomysłów na prezent dla osób, które „niby mają wszystko”
December 08, 2018
Plakaty świąteczne do druku — edycja 2018
Plakaty świąteczne do druku — edycja 2018
December 05, 2018
Ekspresowy planner świątecznych porządków — grafika do druku
Ekspresowy planner świątecznych porządków — grafika do druku
December 18, 2017
99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
December 07, 2017
6 sukienek plus size na 6 różnych okazji
6 sukienek plus size na 6 różnych okazji
December 05, 2017
3 bajkowe plakaty na zimę — edycja 2017
3 bajkowe plakaty na zimę — edycja 2017
November 28, 2017