Autor  
DIY

Vinage’owa dekoracja z sukulentów


Sukulenty to pustynne kwiaty, które przechodzą teraz swój renesans. Pojawiają się wielu inspiracjach wystrojów wnętrz czy też motywów ślubnych, wszystko w stylu vintage. Odkąd moje stare słoje uwolniły się od świątecznych dekoracji, szukałam dla nich kolejnych lokatorów. Padło zatem na sukulenty, które jak magnes przyciągnęły mój wzrok w kwiaciarni. Musze przyznać, że podobały mi się od jakiegoś czasu, ale teraz czułam już przeogromną chęć cieszenia się nimi na naszym sypialnianym parapecie.
Do mojej aranżacji postanowiłam wykorzystać pięć odmian sukulentów, ponieważ nie mogłam podjąć decyzji – wszystkie mają tyle uroku! Co zabawne, niektóre z nich kojarzę z rodzinnego domu. Kiedy kilka lat temu ktoś zaproponowałby mi udekorowanie nimi mieszkania, to pewnie zaśmiałabym się mówiąc, że mam skojarzenia z zapleczem sklepu Społem, w którym pani kierowniczka pod koniec dnia podlewała takie kwiatki resztką wody z czajnika i paliła przy tym papierosa. Nie wiem skąd we mnie takie wspomnienia, ale aż poczułam unoszący się w powietrzu dym wymieszany z kurzem, gdzie przez luksfery przebijają się ostatnie promyki słońca.

Po za swoją dekoracyjną „mocą”, mają jeszcze kilka zalet, o których musicie wiedzieć:
  • To kwiaty, które wybaczają nam brak podlewania nawet przez miesiąc. Mają to do siebie, że oszczędnie gospodarują wodą, którą gromadzą w swoich mięsistych liściach. 
  • Nawet jeśli „pomarszczą się”, to podlane szybko odzyskują swój fason.
  • Trzeba uważać, żeby nie przesadzić z ich nawadnianiem, bo zbyt dużo wody może im zaszkodzić. W końcu są to kwiaty, do których rodziny należą m.in. kaktusy. A chyba jak się nimi opiekować – każdy wie
  • Można podlewać je wodą z barwnikiem spożywczym i uzyskiwać przeróżne kolory liści. Wyobraźnia zaczęła mi od razu wariować i muszę koniecznie sprawdzić ten temat!
  • Podobno nie są wymagające (ale o tym przekonam się dopiero za jakiś czas).
  • Posadźcie je w ziemi, która przeznaczona jest specjalnie dla kaktusów – ze względu na brak dużych części włóknistych, ma ona dużą przepuszczalność wody, co jest korzystne w hodowli sukulentów.

Moi rodzice zawsze hodowali kwiaty, uginały się od nich parapety, kiedy więc pochwaliłam się zdobyczami, które zawędrowały na parapet – z marszu usłyszałam nazwy większości z nich. To niesamowite jak pasje do takich błahych rzeczy przenosi się do swojego domu zupełnie naturalnie i nieświadomie, ale z pełną odpowiedzialnością.
Ciekawa jestem jakie są Wasze odczucia co do sukulentów. Czy też uważacie, że te „nieśmiertelne” kwiaty mają teraz swój najlepszy okres? Moda na nie sprawiła, że Internet pęka w szwach od całej masy pięknych inspiracji. Mam nadzieję, że udało mi się dołożyć do tego swoje trzy grosze!
dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Moja kolekcja ceramiki w kolorze kobaltowym
August 10, 2021
32 fiszki do organizacji porządków i moja recenzja Tefal Aqua Flex
32 fiszki do organizacji porządków i moja recenzja Tefal Flex Aqua
November 25, 2020
Planer Mamy do druku oraz 3 darmowe plakaty rodzinne
Planer Mamy do druku oraz 3 darmowe plakaty rodzinne
November 15, 2019
Darmowe plakaty jesienne do druku — edycja 2019
Darmowe plakaty jesienne do druku — edycja 2019
September 21, 2019
Praktyczna wyprawka — moja lista dla młodych rodziców
Praktyczna wyprawka — moja lista dla młodych rodziców
July 22, 2019
59 pastelowych must have z wyprzedaży
59 pastelowych must have z wyprzedaży
July 16, 2019
2 najmodniejsze plakaty na 2019 rok do druku
2 najmodniejsze plakaty na 2019 rok do druku
January 16, 2019
Idealny sposób na ocieplenie sypialni
Idealny sposób na ocieplenie sypialni
November 20, 2018
Jesienna wishlista — dom, szafa, dusza i ciało
Jesienna wishlista — dom, szafa, dusza i ciało
September 11, 2018