Autor  

Nieromantyczne filmy o miłości


Walentynki to świetna okazja do przypomnienia sobie najlepszych miłosnych filmów. Jeśli nie wiecie, na co macie ochotę, to w internecie znajdziecie mnóstwo świetnych rankingów. Polecać Wam będą klasyczną historię Romea i Julii, uwielbianego przeze mnie i polecanego przy każdej okazji Zakochanego bez pamięci, napomkną o Titanicu. Szukając nieoczywistych filmów, zaproponują Wam (i oczywiście słusznie!) Dumę i uprzedzenie, Czekoladę, Uwierz w ducha i Zakochanego kundla. Sam bym umieścił w takim zestawieniu Dziennik Bridget Jones, Mamma Mię!, Czego pragną kobiety, Amelię, Brzydką prawdę, 27 sukienek i O północy w Paryżu. Mam też kilka podobnych tytułów w głowie, ale nie chcę tym razem o nich mówić. Szukam czegoś innego do tego zestawienia.

Mamy w życiu dużo stresów, to sprawia, że pojawia się ochota na przyjemne filmy. Najlepiej, by dużo się na nich nie płakało. By było trochę o życiu, ale w taki sposób, by wynikało z tego, że życie jest fajne. Choć te filmy są o miłości, to przede wszystkim są o poszukiwaniu siebie. Takie romanse chyba najbardziej mnie poruszają.

Wczoraj widziałem dwoje staruszków siedzących na ławeczce w centrum handlowym. Trzymali się za ręce. Uśmiechali się. Nie wiem kim byli i co przeżyli. To brzmi jakaś dobra opowieść, prawda?


najlepsze komedie romantyczne

Love, Rosie

komedia romantyczna, 2014

Przyjemny film nieszczególnie epatujący dramatem, tragedią i banałem. Niby komedia romantyczna, ale w najlepszej proporcji romansu do rzeczywistości. Troszkę przez łzy, troszkę przez uśmiech. Historia opowiadająca jak strach i niepewność młodości piszą scenariusz naszego życia. Mamy tutaj przyjemnych bohaterów, nieprzekombinowanych i całkiem prawdopodobnych. Bardzo ludzka historia. Do tego na podstawie zgrabnie napisanej książki.


 

filmy o miłości

Kiedy Harry poznał Sally

komedia romantyczna, 1989

Miłość to nie tylko gwałtowny wulkan uczuć. Często jest tak, że miłość dojrzewa latami. To jedna z takich historii, którą już na pewno znacie. Polecam jednak przypomnieć sobie ją raz na jakiś czas. Zaczęła się ona od lekkiej niechęci, która przeobraziła się w przyjaźń, by po długich latach okazała się wspaniałą, żywą miłością. Ponoć nie istnieje przyjaźń między kobietą a mężczyzną. Ja mam tam swoje zdanie na ten temat. Prawdziwa przyjaźń oparta jest na miłości. A prawdziwa miłość, na przyjaźni.


filmy dla dwojga

Chico i Rita

romans, muzyczny, 2010

Miłość, pasja, namiętność i romans. Taki jest jazz. On—Chico, muzyk. Ona—Rita, wokalistka. Przez takie filmy człowiek czuje się zakochany! Czuje się tęsknotę za upałem…, spieczonymi ulicami…, zapachem kobiecego ciała…, lekkiego przeciągu między wąskimi uliczkami wpadającego przez falujące zasłony…, smakiem przypraw…, brzdękającymi dźwiękami gitary gdzieś za rogiem… Intymna układanka składająca się na cudowny pejzaż ludzkiej zażyłości, przeznaczenia i wyjątkowości historii każdego z nas.


filmy romantyczne

500 dni miłości

komedia romantyczna, dramat, 2009

Każdy koniec jest początkiem czegoś innego. Czasem by poznać miłość swojego życia, należy zakochać się w kimś innym, bo miłość ma wiele twarzy. Niestety większość filmowych romansów, to przesłodzone, niewiele warte i płaskie nowelki. W przypadku (500) Days of Summer nie mamy typowej powiastki i romantycznego mitu. Prawdę powiedziawszy, jedyny ocierający się o taki wątek, to postawa głównego bohatera, niepoprawnego idealisty i romantyka, który trafił na kobietę z innej bajki.


komedie dla zakochanych

Sekretne życie Waltera Mitty

komedia, dramat, 2013

Dlaczego pozwalamy sobie na to, by nie realizować swoich snów? Kiedy tracimy swoje marzenia? Życie jest zbyt krótkie, by móc z niego tak po prostu zrezygnować i zmarnować je na życie z dnia na dzień. Tak zaczął żyć Walter Mitty. Ruszył w drogę, tak jak pragnął. A chciał wyjechać i przeżyć przygodę. Poczuć, że żyje. Poza tym to historia o tym, jak miłość potrafi pchnąć nas na właściwe tory, by realizować to, do czego zostaliśmy powołani na ten świat.


filmy na walentynki

Listy do Julii

komedia romantyczna, 2010

Bardzo prosta i w tej prostocie piękna historia pokazująca, że nawet jeśli przeżyjesz szczęśliwie życie, to u progu końca zawsze możesz powrócić do jego początku. Czasem trzeba zmierzyć się z demonami swojej przeszłości, ale może być i tak, że okażą się one twoimi aniołami. Możecie udać się w świat wspomnień i porzuconej przyszłości, by zakochać się znowu jak dziecko i zapisać ostatni rozdział tak, jak pragnęliście od początku. Bez wypominania, z szacunkiem i troską o to, co przeżyliście bez siebie pomiędzy waszym wspólnym wstępem, a zakończeniem.


komedie na walentynki

Broken Flowers

dramat, 2005

Film o niezręcznej ciszy i samotności. Rachunek sumienia głównego bohatera. Razem z nim odwiedzamy „malownicze” zakątki Stanów w poszukiwaniu matki jego dziecka, o którym wcześniej nie wiedział. Podróż samotnego człowieka, który niczym Scrooge ogląda swoją przeszłość przez pryzmat czterech pięknych, ale bardzo różnych kobiet. Teraźniejszość, czyli jego szare życie… Zastanawiamy się z odgrywanym przez Billa Murraya Donie, jak by się ono potoczyło, gdyby związał się z każdą z nich. Cztery różne alternatywny…. Pozostawiamy Dona samego, gdyż jego przyszłość należy już tylko do niego. Po obejrzeniu filmu długo się nad tym zastanawiałem i mam nadzieję, że nie.


najnowsze komedie romantyczne

Nietykalni

biograficzny, dramat, 2011

To chyba mój ulubiony film o przyjaźni. Nie ma w nim podtekstu jak w Love, Rosie, nie ma długoletniej pogoni za sobą jak w When Harry Met Sally. Może też dlatego, że opowiada o dwóch mężczyznach? Nie wiem, ale między nimi jest więcej miłości i chemii, niż w niejednym filmie romantycznym. To dwóch charakterników, których przyjaźń jest tak na miejscu, tak uczciwa, tak prawdziwa, że nikt nie ważyłby się jej zaprzeczyć.

To na razie tyle. Dobrych filmów o miłości nigdy za wiele, ale nie chcę, byście spędzili tutaj więcej czasu, niż na oglądaniu któregokolwiek z nich Podzielcie się swoimi ulubionymi filmami o miłości i przyjaźni. Wskażcie pary filmowe, między którymi czujecie najprawdziwszą relację. A może, ktoś z Was ma do opowiedzenia nam swoją historię miłosną?


Dobrego oglądania!

P.S. Zadzwońcie do swojego samotnego przyjaciela lub przyjaciółki w Walentynki. Powiedźcie, że ją, lub jego kochacie. Na pewno się ucieszy

Kamil
O Autorze

Z wykształcenia dziennikarz. Z przyjemności fotograf. Z konieczności grafik. Z miłości bloger.

PODOBNE WPISY

8 seriali, które polecam na nadchodzące długie wieczory
November 02, 2017
MEGA poradnik — prezenty dla niej
February 24, 2017
Kartka i plakat na walentynki
February 02, 2017
Komedie romantyczne na jesienne wieczory
October 21, 2016
Jak zrobić zdjęcie w kształcie napisu
August 26, 2016
5 ulubionych filmowych kotów
August 08, 2016
Seriale, które odkryliśmy dzięki Netflixowi
July 23, 2016
Czy aby na pewno #WszystkoGra?
May 21, 2016
Wiosenne plakaty motywacyjne — do druku
April 07, 2016