Autor  
DIY

Winietki na stół — 4 wzory do druku


Wiosna rozgościła się już na dobre! A wraz z nią przygotowania do wspaniałych uroczystości, jakimi są wesela, komunie i chrzciny. Dlatego postanowiłam, że przygotuję projekt, który chodził mi po głowie od lat — czyli szablony winietek na stół. Możecie w nich samodzielnie wpisać imiona gości. Wiem, że darmowe wzory bilecików są poszukiwane przez wiele osób, a ja moje rozbudowałam również o tutorial. Dowiecie się w nim jak krok po kroku wypełnić winietki w programie graficznym. Ponadto przygotowałam je tak, aby nie marnować za dużo papieru, posiadają więc instrukcję wygodnego wycinania.


>>> POZNAJ MOJE WIELORAZOWE PLANERY <<<

ZOBACZ TERAZ GRAFIKI DO DRUKUZ tematyki ślubnej pojawiły się do tej pory legendarne „promyki miłości”, czyli etykietki na zimne ognie, oraz nalepki „na wzruszenia” naklejane na pudełka z chusteczkami. Mam nadzieję, że winietki na nazwiska gości, będą dla Was wspaniałą kontynuacją tematyki ślubnej i otworzą na nowo wątek darmowych grafik do drukowania, właśnie w tematyce różnych okoliczności Linki do pobrania znajdziecie na końcu tego posta.

wzory-karteczek-na-stol


4 darmowe wzory winietek

do samodzielnego wpisania nazwisk gości

szablony-bilecików-na-stołydarmowe-wzory-winietek


Jak wypełnić wzory winietek?

Przygotowanie winietek wcale nie jest łatwą sprawą. Pobranie wzoru to nie wszystko, trzeba też wiedzieć jak je odpowiednio wypełnić. Moje szablony zaprojektowałam dla Was w taki sposób, żeby nie zmarnować zbyt dużo papieru. Jest na nich 6 karteczek na nazwiska gości na stronę, a linię cięcia wyznaczają pasery. Niżej znajdziecie wyjaśnienie jak je wycinać. Zanim jednak do tego dojdziemy — wyjaśnię jak wypełnić szablony winietek. Tutorial przygotowałam dla oprogramowania Adobe Photoshop, ale możecie również wypełnić je w innym programie, np. darmowym Gimpie. Można je również wypełnić ręcznie, w końcu ostatnio panuje wielka moda na pisankowe kroje pisma, dlatego jak najbardziej zachęcam do tego rozwiązania.

Moje winietki musiały być nie tylko ładne, ale i praktyczne, więc przygotowane są do tego, aby wypełnić je dwustronnie. Opcjonalnie można je oczywiście wypełnić tylko z jednej strony. Wiem jednak, że uzupełnione z obu — znacznie ułatwią gościom poszukiwania ich miejsca przy stole

1. Otwórz wybrany arkusz w programie.

robienie-winietek-w-photoshopie

2. Następnie z przybornika znajdującego się po lewej stronie wybierz narzędzie Tekst (T)

bileciki-na-nazwiska-jak-zrobic

3. Na górze w opcjach wybranego narzędzia wybierz kolejno font (czcionka), rozmiar (około 26-36 pt) oraz kolor.

robienie-winietek-w-programie

4. Żeby zmienić kolor klikamy w prostokącik wskazany wyżej, pojawi się wtedy okno próbnika kolorów i w nim ustawiamy taki, jaki nam pasuje. Jeśli chcesz ustawić kolor idealnie pasujący do kolorów z szablonu, to wyjeżdżając poza z okienko pojawi się pipeta, którą możecie pobrać kolor.

jak-zrobic-karteczki-na-stol

5. W miejscu na tekst wpisz imię i nazwisko, jeśli chcesz zmienić rozmiar, zaznacz tekst, a następnie w panelu na górze ustaw pasującą wartość. Tekst polecam wpisywać wyśrodkowany, później łatwiej edytuje się jego rozmiar bez zmiany położenia napisów.

tutorial-na-winietki

6. Uruchom linie pomocnicze (CTRL+;), które pomogą rozłożyć napisy na bilecikach.

winietki-w-photoshopie

7. Mamy już wpisane nazwisko, teraz czas na odbitą kopię po drugiej stronie składanej winietki. W pierwszej kolejności należy skopiować tekst. Wybieramy wartę na liście warstw, klikamy prawym i z listy używamy opcji „Powiel warstwę”. Alternatywnie można powielić ją również wybierając skrót CTRL+J.

winietki-wpisywanie-nazwisk

8. Kopia utworzy się na liście warstw z dopiskiem kopia, a na obrazku będzie „leżała” na oryginale i dopiero po przesunięciu skopiowanego napisu zobaczymy, że są one dwa.

bileciki-na-slub

9. Wybieramy z przybornika narzędzie Przesunięcie (V) i mając wybraną na liście warstw naszą kopię, przesuwamy ją na drugą stronę winietki. Pozostanie nam jej obrócenie.

diy-winietki

10. Przesunięty napis obracamy. Wybieramy Przekształcenie swbodne (CTRL+T) i kiedy pojawią się kontrolki przekształcania, klikamy prawym klawiszem myszy. Z menu wybieramy Obróć 180 stopni.

jak-sie-robi-winietki-na-wesele

11. W ten sposób uzyskujemy wypełnioną jedną winietkę.

tutorial-photoshop-slubne-winietki

12. Idziemy do okienka warstw. Przytrzymując CTRL klikamy na oryginał oraz na kopię (najlepiej celując w nazwę). Zaznaczamy w ten sposób obie warstwy i kopiujemy je tak jak w kroku 7. lub skrótem CTRL+J. W rezultacie będziemy mieć 4 warstwy z tekstem.

winietki-na-chrzest

13. Podobnie jak w kroku 9. wybieramy narzędzie Przesunięcie (V) i przenosimy nowe kopie na drugą winietkę.

winietki-na-komunię

14. Na drugiej winietce zmieniamy nazwisko narzędziem Tekst (T).

robienie-samemu-winietek

15. Powtarzamy kroki żeby wypełnić całą kartkę.

Mam nadzieję, że mój tutorial Wam się przyda


Wycinanie wydruków z paserami

Wiesz już jak wypełnić winietki, teraz wyjaśnię jak je ciąć. Mają one przygotowane pasery, czyli wyznaczniki linii cięcia, która nie wpływa na wygląd wyciętego obrazka. Wskazują one linię ułożenia ostrza na kartce.

Przygotuj sobie kilka rzeczy, które ułatwią wycinanie winietek. Przy dużej ilości karteczek do wycinania przyda się gilotyna. Ja od lat używam najprostszej biurowej, sprawdza się idealnie. Potrzebne będą jeszcze nożyczki, linijka i oczywiście wydruk.

jak-wyciąć-winietki-na-stol

1. Zacznij od ułożenia kartki na brzegu gilotyny w miejscu, gdzie widzisz szare krzyżyki. Są to właśnie pasery, dzięki którym wytniesz winietki idealnie.

diy-winietki

2. Musisz wykonać 3 cięcia w pionie i 4 w poziomie, wytniesz wtedy z arkusza 6 winietek.

własnoręczne-winietki-na-stol-weselny

3. Na każdej wyciętej karteczce odmierz środek i zaznacz go ołówkiem.

4. Następnie przy środkowej linii ułóż linijkę i nieostrą stroną nożyczek przejedź wzdłuż niej robiąc delikatne żłobienie. Rób to po wewnętrznej stronie kartki. To domowa metoda na bigowanie, czyli zrobienie rowka ułatwiającego złożenie winietki.

bileciki-na-stol

5. Zegnij kartkę i voila, winietka gotowa!

bileciki-na-nazwiska-gosci


 Pobieranie winietek


➤  Polub My Pink Plum na Facebooku

Jeśli pobierasz moje grafiki — będzie mi bardzo miło jeżeli polubisz moją stronę (opcja jest dobrowolna). Na fanpage’u informuję o nowych wpisach, które pojawiają się na blogu oraz innych grafikach do pobrania, dlatego zachęcam do jego obserwowania.


➤  Pobierz grafikę:


Arkusze z winietkami:

Wzór 1 — pastelowo-złoty

Wzór 2 — kwiatowy

Wzór 3 — akwarelowy

Wzór 4 — gałązka black&white


Pojedyncze winietki:

Wzór 1 | Wzór 2Wzór 3 | Wzór 4


Projekty są gotowe do pobrania z linków, które znajdziecie powyżej. Tak jak zawsze, zaprojektowałam wszystko w programie Adobe Photoshop – odpowiadam od razu, bo często pojawiają się o to pytania

  • Nie zmieniam kolorów ani wzorów na życzenie — nie piszcie do mnie w tej sprawie wiadomości, udostępnione grafiki są jedyną wersją winietek na stół
  • Niestety nie mogę udostępnić Wam fontów, które użyłam do zdjęć
  • Pliki przygotowane są w formacie JPG
  • Każdy z bilecików ma rozmiar 9x9cm, a na arkuszu A4 znajduje się 6 winietek
  • Wszystkie posiadają wysoką jakość do druku, można je drukować w każdej mniejszej wielkości (ewentualnie większej, do 30% powiększenia nie powinny tracić na jakości)
  • Zalecam drukowanie na papierze o większej gramaturze (ok. 240g, czyli np. blok techniczny)
  • Można z nich korzystać tylko dla własnego użytku i przekazywać linki dalej, by Wasi bliscy i znajomi też mogli się nimi cieszyć, ale nie sprzedawajcie ich w żadnej postaci

karteczki-na-imiona


Enjoy!!

magda

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Lekki fioletowy tort jagodowy z bzem lilak
Lekki fioletowy tort jagodowy z bzem lilak
May 14, 2020
99 pomysłów na prezent — prezentownik 2019
99 pomysłów na prezent — prezentownik 2019
November 28, 2019
90 pomysłów na prezent dla osób, które „niby mają wszystko”
December 08, 2018
99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
99 prezentów dla osób, którym ciężko coś kupić
December 07, 2017
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
Opowiedz 21 szczęśliwych historii — 21 kart do druku
August 22, 2017
3 proste gry na rozkręcenie imprezy
3 proste gry na rozkręcenie imprezy
August 10, 2017
W kuchni potrzebne są kolory — kostka kawosza do druku
March 27, 2017
MEGA poradnik — prezenty dla niej
February 24, 2017
Grafika na Dzień Babci i Dziadka — ramka na zdjęcie
January 17, 2017