Autor  

Jak zyskać więcej miejsca w kuchni? + BONUS!


Kuchnia jest sercem domu — te słowa doskonale opisują jak ważnym pomieszczeniem jest miejsce, w którym każdego dnia dzieje się dosłownie wszystko. Wychodzę z założenia, że idealna kuchnia powinna być czysta, uporządkowana i dobrze zorganizowana. Dlatego też kiedy marki Electrolux i Finish, zaproponowały mi współpracę dotyczącą właśnie organizacji miejsca na zmywarkę w kuchni, stwierdziłam, że to w sam raz dla mnie! Uwielbiam dzielić się radami dotyczącymi wnętrz, a Wy wiecie o tym najlepiej

Zorganizowanie miejsca w kuchni nie jest łatwe, ponieważ znajduje się w niej cała masa różnych rzeczy. Od sprzętów AGD, mniejszych czy większych, przez naczynia, sztućce, produkty spożywcze, po inne niezbędne drobiazgi. Dla każdej z nich trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, nierzadko kombinując, jak dobrze wykorzystać przestrzeń, żeby każda rzecz miała swój kąt. Bywa tak, że machnięciem ręki rezygnujemy z jakiegoś sprzętu, bo „nie ma gdzie”. Do takich urządzeń należy zmywarka. Nie jest niezbędna, owszem, ale jest urządzeniem, które ma masę zalet. Chyba każdy chciałby oszczędzać swój czas i jednocześnie bez wysiłku mieć idealnie wymyte naczynia, prawda? A ile wody oszczędza! Jak więc znaleźć dla niej miejsce?

organizowanie-miejsca-w-kuchni

Po pierwsze zacznijcie od porządków w szafkach, gdzie trzymacie produkty suche. Mąki, kasze, makarony, przyprawy, itp. Założę się, że wielu z Was trzyma je nieprzesypane, w opakowaniach ze sklepu. Taka praktyka to prosta droga do zrobienia bałaganu. Nie kontrolujemy tego co mamy, ani jak długo stoi otwarte. Niedokładnie zabezpieczone produkty mogą atakować mole spożywcze, szybciej się też psują, wysychając lub jełczejąc. Dlatego zainwestujmy w słoje, słoiki, słoiczki, do których przesypiemy zawartość plastikowych worków. Warto je również opisać! Jakiś czas temu przygotowałam do pobrania i wydrukowania 140 etykiet na przyprawy oraz nalepki z oznaczeniem dnia otwarcia i daty spożycia. Mogą przydać się na dobry początek „ogarniania” przestrzeni. Na końcu tego posta czeka też inna, etykietkowa niespodzianka.

Druga kwestia to przegląd w szafkach z naczyniami. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy jaki misz masz tam panuje. Sama tak miałam, dopóki nie zorientowałam się, dostając któryś z kolei kubek reklamowy, że bez sensu pcham go do szafki. Takie rzeczy przepadają w czeluściach półek, zajmują miejsce i są zwykle nieużywane. Wprowadzenie odrobimy minimalizmu w tym obszarze niewątpliwie spowoduje, że przynajmniej jedna półka zostanie zwolniona.

dobrze-zorganizowna-kuchnia

W obu powyższych działaniach warto wyrobić sobie nawyk systematyczności. Od razu chowajmy produkty, uzupełniając odpowiednio słoiki, lub miejmy pod ręką gotowy słoiczek do uzupełnienia czymś nowym w naszej kuchni. Jeśli natomiast trafi do nas nowy kubek, to zastanówmy się, który aktualny na niego wymienimy, albo od razu się go pozbądźmy, bo znów zawalimy niepotrzebnie szafkę bezużytecznymi naczyniami.

naklejki-do-podpisania-słoików

Kolejnym sposobem jest zapanowanie nad ilością sprzętu, który posiadamy. Zastanówcie się czy macie możliwość zamienić kilka sprzętów na jeden wielofunkcyjny. Technologie rozwijają się w niesamowitym tempie. W związku z tym można przemyśleć wymianę rzeczy zalegających na dnie szafek, bo są stare, niewygodne, za ciężkie i niezbyt przez nas lubiane, a co za tym idzie — nie używamy ich. Jeden sprzęt spełniający funkcję kilku „zapychaczy szafek” może okazać się świetną oszczędnością nie tylko miejsca, ale i również czasu.

Jeśli już o meblach mowa, to zorganizujcie wnętrza szafek i szuflad przy pomocy dodatkowych akcesoriów wewnętrznych. Przegrody szufladowe idealnie pomogą uspokoić latające w szufladzie wałki i łyżki. Różnego rodzaju kuwety i pojemniki również są mile widziane. Polecam rozejrzeć się za półką wstawianą do szafek, którą można dowolnie przestawiać, w zależności od potrzeb.

pomysły-na-miejsce-w-kuchni

Kolejną moją propozycją jest wykorzystanie przestrzeni, która znajduje się po wewnętrznej stronie szafek. Niektóre drzwiczki i umieszczenie półek dają ku temu możliwość. Wystarczy odrobina kreatywności, żeby miejsce się nie zmarnowało. Do drzwiczek można zamontować wąskie pudełko. Jednym z fajniejszych pomysłów jest zastosowanie segregatora na dokumenty (zdjęcie wyżej). Przymocowany na taśmę montażową, która nie zniszczy szafki, a może spokojnie utrzymać kilkanaście kilogramów, posłuży nam jako „kieszonka” na papiery do pieczenia, folie i rolki worków. Widziałam też wersje, w których przechowywano w nich deski do krojenia lub przykrywki do garnków. Tak naprawdę ich wykorzystanie zależy od naszej wyobraźni.

Sporo rzeczy można też elegancko przechowywać na ścianach. Wystarczy zawiesić je na szynach lub kratkach. W sklepach z gadżetami do kuchni znajdziemy całą masę fajnych koszyków lub pojemników do powieszenia, które są jednocześnie praktyczną ozdobą. Co można w nich umieścić? Od żywych ziół, przez najczęściej używane przyprawy, drewniane łyżki, noże, aż po różne butelki. Kratki przykręcone do wolnego kawałka ściany, szczególnie w niewielkiej kuchni, też będą doskonałym i podręcznym miejscem, na którym mogą zawisnąć kubki, durszlaki, sitka czy chochle.

I jak, czujecie już jak zwalnia Wam się przynajmniej jedna, pełna szafka? To akurat ta, która wystarczy na zmywarkę Każda kuchnia jest pojemna, nawet ta najmniejsza. Sekret tkwi w dobrym zaplanowaniu rozmieszczenia drobiazgów. Kiedy one uporządkowane, znacznie łatwiej myśli nam się o większych rzeczach.

etykietki-na-słoiczki

Lubię kiedy w postach pojawia się niespodzianka. Wiem, że Wy również! Wszyscy dobrze wiemy, że znacznie łatwiej jest podjąć decyzję i zacząć działać, kiedy mamy jakiś bodziec. Postanowiłam, że ułatwię Wam sprawę. Poza tym bardzo lubię inspirować do zmian, a ponieważ nawet małe rzeczy to wielki impuls — przygotowałam etykiety na produkty sypkie, o uporządkowaniu których pisałam wyżej. Możecie nimi opisać swoje produkty w szafkach kuchennych, mąki, makarony oraz kasze. Jestem przekonana, że będziecie zachwyceni tym projektem! Zmiany trzeba zacząć od małych kroków, a dobre zorganizowanie przestrzeni w szafkach pokaże, jak wiele mamy w nich miejsca, kiedy są uporządkowane!

W paczce znajduje się 72 etykiety. Podzielone są na 4 arkusze formatu A4. Dodatkowo dorzucam jedną pustą etykietkę, gdyby ktoś chciał wpisać produkt, którego nie ma na mojej liście. Zostały one zaprojektowane w programie Adobe Photoshop.

  • Lista etykietek jest zamknięta, jeśli chciałbyś dodać jakiś własny napis, to w poście znajdziesz również pustą etykietkę do samodzielnego uzupełnienia
  • Projekty znajdują się w pliku PDF i są przygotowane w wysokiej jakości druku
  • Polecam drukować je na folii samoprzylepnej, wtedy nie ścierają się podczas użytkowania i będziemy się nimi cieszyć dłużej
  • Można z nich korzystać tylko dla własnego użytku i przekazywać linki dalej, może przydadzą się i Waszym znajomym? Nie sprzedawajcie ich w żadnej postaci

Linki do pobrania

72 etykiety na produkty sypkie — PDF

Pusta etykietka


Przygotowanie etykietek jest bardzo proste. Poza wydrukami przygotujcie sobie nożyczki oraz… oczywiście słoiki! Kształt, który wymyśliłam, jest bardzo elastyczny i nie trzeba ich wycinać dokładnie po linii, tak naprawdę im bardziej nieregularne, tym lepiej będą wyglądać. W tym całym porządku musi być odrobina „szaleństwa”

etykiety-kuchenne

darmowe-nalepki-na-produkty-w-kuchni

Dajcie znać, które z moich pomysłów na więcej miejsca w kuchni stosujecie u siebie, a które są dla Was zupełną nowością. A może znacie jakieś inne ciekawe rozwiązania? Chętnie poznam Wasze triki!

Mam wielką nadzieję, że moje etykiety pomogą Wam zorganizować „serce domu”. U nas już zawitały na dobre! Chętnie zobaczę jak sprawdzają się i wyglądają u Was, oznaczcie mnie tylko na Instagramie, a z wielką przyjemnością polubię i skomentuję każde zdjęcie

Enjoy!!

magda

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Planer ewidencji zamrażarki + etykiety do druku
June 20, 2022
Moja kolekcja ceramiki w kolorze kobaltowym
August 10, 2021
32 fiszki do organizacji porządków i moja recenzja Tefal Aqua Flex
32 fiszki do organizacji porządków i moja recenzja Tefal Flex Aqua
November 25, 2020
Lekki fioletowy tort jagodowy z bzem lilak
Lekki fioletowy tort jagodowy z bzem lilak
May 14, 2020
Kartki na dzień Matki do druku
Kartki na dzień Matki do druku
May 09, 2020
Szparagi z makaronem i pesto z czosnku niedźwiedziego
Szparagi z makaronem i pesto z czosnku niedźwiedziego
May 04, 2020
Wiosenny plakat motywacyjny do druku — edycja 2020
Wiosenny plakat motywacyjny do druku — edycja 2020
April 09, 2020
Kuchnia pełna ziół — darmowa karta przepiśnika bobasa do druku
Kuchnia pełna ziół — darmowa karta przepiśnika bobasa do druku
March 24, 2020
Rozszerzanie diety malucha — przydatne gadżety na początek
Rozszerzanie diety malucha — przydatne gadżety na początek
January 30, 2020