Autor  

Pierogi z kaszą jaglaną


Witajcie Kochani!

Lato dobiega już końca, ale jeszcze dzisiaj poświęcę post wspomnieniom z wakacji, które spędziłam u rodziców na Podkarpaciu. Jako kulinarna patriotka wybrałam się z mężem i rodzicami na Jarmark Folklorystyczny w Racławicach (w powiecie niżańskim, nie na śląsku :)), gdzie Panie z Kół Gospodyń Wiejskich prezentowały swoje kulinarne CUDA. Jednym z nich były przepyszne pierogi z kaszą jaglaną zamiast ziemniaków. Czyli prawie ruskie, ale nie ruskie. Coś wspaniałego, dlatego w te ostatnie letnie dni chciałam zakosztować tego smaku raz jeszcze.

Od jakiegoś czasu oglądam też dużo kulinarnych programów, m.in. Jakubiak lokalnie i Jakubiak w sezonie. Jest to świetny program Tomka Jakubiaka, kucharza z zamiłowaniem do kuchni polskiej, który bardzo dużo mówi o tym, że nie doceniamy naszych regionalnych i sezonowych skarbów. Szczególnie utkwił mi w głowie odcinek o kaszach, które są prawdziwymi perłami, faktycznie – niedocenianymi.

Przepis wyszukałam w zaciszu kuchennym, zarówno ciasto jak i farsz są kapitalne, i chociaż lekko przepis zmodyfikowałam, to zapraszam na bloga Marzeny. Będziemy potrzebować następujące składniki:

Ciasto:

  • 0,5 kg mąki (typ 500)
  • duży kefir (ok. 400 ml)
  • duża szczypta soli

Farsz i okrasa:

  • 3/4 szklanki kaszy jaglanej
  • średnia cebula
  • kostka twarogu półtłustego
  • 2 plastry wędzonego boczku
  • sól
  • świeżo mielony pieprz
  • oliwa

  1. Kaszę przelewamy wrzątkiem, należy ją sparzyć ponieważ pozbywamy się z niej goryczki i jest o wiele smaczniejsza. Następnie gotujemy ją w proporcjach 1 porcja kaszy – 2 porcje wody, w 15-20 powinna być gotowa.
  2. Drobno siekamy cebulę i boczek kroimy w kosteczkę, podsmażamy cebulę na łyżeczce oliwy, a następnie dodajemy boczek i dusimy przez parę minut. Gotową mieszankę, ok. 1/5 odkładamy na późniejszą okrasę
  3. Kiedy kasza, cebula i boczek są gotowe mieszamy składniki farszu i doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem – do smaku.
  4. Ciasto ugniatamy z kefiru i mąki, należy je także delikatnie posolić. Ciasto ma mieć gładką konsystencję i musi odchodzić od ręki. Bez obaw dodać mąki, kiedy ciasto jest zbyt lepiące się
  5. Rozwałkowujemy je na nie za cienkie, ale nie za grube placuszki i wycinamy szklaną okrągłe formy, w które zalepiamy nasz farsz.
  6. Polecam wcześniej zagotować gar osolonej wody. Kiedy jest już wrząca dodajemy po kilka pierogów i wyciągamy po 2-3 minutach po wypłynięciu
  7. Podajemy z okrasą z boczku i cebulki

Smacznego!

dr inż. Magda Mirkowicz
O Autorze

Doktor nauk o mediach, inżynier Informatyki Stosowanej. Zajmuje się profesjonalnym projektowaniem grafiki użytkowej. Od kilkunastu lat wykłada na największym kierunku Grafika w Polsce.

PODOBNE WPISY

Lekki fioletowy tort jagodowy z bzem lilak
Lekki fioletowy tort jagodowy z bzem lilak
May 14, 2020
Szparagi z makaronem i pesto z czosnku niedźwiedziego
Szparagi z makaronem i pesto z czosnku niedźwiedziego
May 04, 2020
Kuchnia pełna ziół — darmowa karta przepiśnika bobasa do druku
Kuchnia pełna ziół — darmowa karta przepiśnika bobasa do druku
March 24, 2020
Rozszerzanie diety malucha — przydatne gadżety na początek
Rozszerzanie diety malucha — przydatne gadżety na początek
January 30, 2020
Szakszuka na śniadanie lub lekki obiad + karta przepiśnika do druku
Szakszuka na śniadanie lub lekki obiad + karta przepiśnika do druku
March 21, 2019
Proste placuszki bananowe z kremem czekoladowym… bez czekolady!
March 19, 2019
Lekki jak bawełna deser z płatkami bławatka
Lekki jak bawełna deser z płatkami bławatka
July 05, 2017
Tradycja, która wywołuje uśmiech
November 21, 2016
Najlepsze bezalkoholowe Mojito na ostatnie dni lata
August 29, 2016